ÚvodAktuality10 tipů na výlety na nejznámější bojiště aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety na nejznámější bojiště aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Války přemyslovských panovníků, husitské války, třicetiletá válka, napoleonská tažení i prusko-rakouské války zanechaly v naší zemi spousty stop a šrámů. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na deset bojišť, kde se odehrály významné bitvy českých dějin. Připomeneme vám i střety, které sice rozhodly o osudu českých zemí, ale odehrály se za našimi hranicemi, a takové, které ovlivnily dějiny celé Evropy.
Na Kudy z nudy jsme vám představili nejkrvavější bitvy našich dějin. Na řadě míst už stopy bojů nepřipomíná vůbec nic, jinde ale existují muzea, památníky a zajímavé expozice. Platí to třeba pro bitvu u Slavkova, jednu z nejznámějších bitev evropských dějin. Odehrála se 2. prosince 1805 mezi Brnem a Slavkovem, a protože se jí v čelech svých armád osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, přezdívá se jí Bitva Tří císařů. Kromě samotného bojiště ji připomíná třeba památník Mohyla míru s muzeem, návrší Žuráň, odkud Napoleon ráno před bitvou pozoroval krvavé slavkovské slunce, naučná stezka anebo každoroční rekonstrukce bitvy u Tvarožné pod kopcem Santon.

Další výlet můžete podniknout třeba k památníku bitvy u Tachova na vrchu Vysoká, který připomíná rok 1427, anebo k mohyle na bojišti u Lipan, kde se bojovalo roku 1434. V Praze se podívejte na Bílou horuletohrádkem Hvězda, kde se 8. listopadu 1620 střetly katolické armády a vojsko českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. Zatímco bitva na Bílé hoře třicetiletou válku odstartovala, naopak na jejím sklonku v březnu 1645 došlo u JankovaKraji blanických rytířů k jedné z nejkrvavějších bitev třicetileté války; dnes ji připomíná památník na někdejším bojišti.

Monumentální památník u Křečhoře, rozhledna Bedřichova vyhlídka a také speciální cyklotrasa připomínají rok 1757 a bitvu u Kolína, jeden z nejdůležitějších střetů a zároveň jedno z mála vítězství rakouské armády v období sedmileté války. Bitvu u Hradce Králové, k níž došlo 3. července 1866 na Chlumu a byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války, připomíná areál s muzeem a rozhlednou. Při procházce po někdejším bojišti ale napočítáte více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Projít se také můžete místy, kde se o měsíc dřív odehrála bitva u Trutnova; tu kromě naučné stezky připomíná také památník generála Gablenze na návrší Šibeník, který zároveň slouží jako volně přístupná rozhledna. Několik zajímavých památníků na různé bitvy objevíte kolem Chlumce u Ústí nad Labem, a Národní památník II. světové války v Hrabyni vám připomene Ostravsko-opavskou operaci, největší bojovou akci druhé světové války na našem území, která probíhala od 10. března do 5. května 1945.

Jako bonus připojujeme střety, které sice rozhodly o osudu českých zemí, ale odehrály se za našimi hranicemi. V bitvě na Moravském poli, které leží v Dolním Rakousku mezi Dunajem a dolním úsekem řeky Moravy, roku 1278 padl český král Přemysl Otakar II.. O hodně dál, na planině nedaleko dnešní srbsko-chorvatsko-maďarské hranice, došlo 29. srpna 1526 k bitvě u Moháče, při níž se utopil český, uherský a chorvatský král Ludvík Jagellonský. Po jeho smrti nastoupil na český trůn Ferdinand I. Habsburský, první z dlouhé řady habsburských panovníků.
Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu – rekonstrukce Kultura

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu – rekonstrukce

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války.

Památník generála Gablenze a naučná stezka vítězné bitvy v Trutnově Památky

Památník generála Gablenze a naučná stezka vítězné bitvy v Trutnově

Na návrší Šibeníku u Trutnova najdete pomník ve tvaru obelisku, který připomíná bitvu u Trutnova 27. června 1866, ve které zvítězili pod vedením generála Ludvíka Gablenze vojáci rakouského X. armádního sboru.

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů Památky

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Památné místo na Bílé hoře v Praze 6 připomíná neslavnou bitvu, která se zde odehrála 8. 11. 1620. Katolické armády porazily vojska českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. V následujících letech byla česká politika zcela podřízena habsburské nadvládě, a to na 298 let.

Černá mohyla v Rokycanech – památník vojáků Madlonova pluku Památky

Černá mohyla v Rokycanech – památník vojáků Madlonova pluku

V Rokycanech se na křižovatce ulic Litohlavské a Madlonovy nachází mohyla s křížem na vrcholu, připomínající decimaci Madlonova jízdního pluku za zběhnutí bitvě u Breitenfeldu.

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě Zážitky

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Naučná stezka u Bukovníku – procházka místy bojů třicetileté války Letní sporty

Naučná stezka u Bukovníku – procházka místy bojů třicetileté války

Naučná stezka u Bukovníku připomíná historické bitvy v Pošumaví v době třicetileté války. Je dlouhá 1,026 km a vede z Bukovníku na legendami opředený vrch Bitovín, kde se v minulosti odehrála krvavá bitva třicetileté války.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice Kultura

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice

Kruhový pavilon v dolní části areálu Výstaviště skrývá pozoruhodné dílo českého malíře Luďka Marolda z let 1897–1898. Jedná se již o druhou kruhovou stavbu v areálu Výstaviště, která vznikla pro Výstavu architektury a inženýrství po vzoru předešlého Pavilonu českých turistů.

Naučná stezka Bitva tří císařů Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.

Bitva u Domažlic – největší vítězství husitů v českých zemích

Bitva u Domažlic – největší vítězství husitů v českých zemích

Za největší husitský úspěch je považováno vítězství nad pátou křížovou výpravou u Domažlic v srpnu 1431. Křižáci se při zaslechnutí husitského chorálu "Ktož sú boží bojovníci" rozutekli a stáhli zpět do Bavorska, aniž by vůbec došlo k boji.

Naučná stezka Bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště Příroda

Naučná stezka Bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště

Na památku padlých vojáku v Prusko-Rakouské válce v r.1866 byly na jednotlivých bojištích v České republice postaveny pomníčky. Komitétem pro udržování památek z této války byly vybudovány na bojištích naučné stezky, které jsou vhodné jak pro pěší, tak i cykloturistiku.

Naučná stezka Den bitvy u Trutnova Příroda

Naučná stezka Den bitvy u Trutnova

Stezka o dvanácti tabulích prochází lesoparkem a seznámí vás s podrobnostmi přímo v místech bojů z roku 1866. Bitva u Trutnova byla jediná, kterou Rakouská armáda v prusko-rakouských válkách vyhrála.

Památník návrší Žuráň u Podolí Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Bitva u Rakovníka 1620 – expozice v  Muzeu T. G. M. Rakovník Kultura

Bitva u Rakovníka 1620 – expozice v Muzeu T. G. M. Rakovník

Přijďte navštívit do Muzea T. G. M. Rakovník novou expozici Bitva u Rakovníka 1620!V moderní instalaci návštěvníka zaujme řada interaktivních prvků – dotykový monitor s doplňujícími informacemi, model bojiště s postavením vojsk, zvukové a vizuální efekty navozující atmosféru bitvy.

Naučná stezka Bitva u Jičína Příroda

Naučná stezka Bitva u Jičína

Naučná stezka Bitva u Jičína 29. června 1866 je věnována krvavé bitvě mezi Rakousko-Uherskem a Pruskem, která se zde odehrála na sklonku června roku 1866. V bitvě přišel rakouský a saský armádní sbor celkem 210 důstojníků, 5280 mužů a 222 koní. Prusové ztratili 71 důstojníků, 1485 mužů a 56 koní.