ÚvodCo chcete dělat?Lázně a wellnessMattoniho lázně Kyselka
Lázně a wellness

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.
Lázně Kyselka leží v krásném lesnatém údolí řeky Ohře na okraji Doupovských hor. Již někdy v 10., 11. století zde působil církevní řád cisterciáků. O samotných léčivých pramenech, které vyvěrají z úbočí vrchu Bučina, najdeme první písemně dochovanou zmínku v pojednání dr. Václava Payera, pracujícího a bádajícího v nedalekých Karlových Varech. Chemický rozbor této vody udělal jako první dr. Fridrich Halle roku 1724. Vzhledem k velmi pozitivním léčebným účinkům ji doporučil vyvážet do okolí a poskytnout ji k užívání široké veřejnosti. Na základě tohoto doporučení byla roku 1792-93 hrabětem Stiebarem z Buttenheimu vystavěna poblíž zřídla výrobna kameninových džbánků. Kysibelská voda tehdy poprvé opustila zřídelní prameny a putovala do okolí k uživatelům. Následně vznikly prodejní pobočky minerální vody v Karlových Varech, Praze a Vídni.
 
Idylické výletní místo s neopakovatelnou lesnatou krajinou, přesně zapadlo do konceptu nově vzniklého fenoménu romantismu – lázeňské turistice. Za zakladatele lázeňství v Kyselce je považován baron Wilhelm, manžel baronky Antonie von Neuberg, která roku 1826 koupila zdejší panství. Během následujících 8 let zde vyrostly první lázeňská budova, kolonáda a restaurace. Svou návštěvou brzy poctil malé lázně i řecký král Otto I., jehož jméno dodnes nosí nejznámější pramen lázní Kyselka.
 

Zlatý věk Kyselky s Mattonim

V 2. polovině 19. století přichází na scénu velmi zdatný obchodník a karlovarský rodák Heinrich Mattoni. Pronajímá si Ottův pramen a buduje zde moderní stáčírnu pramenité minerální vody. Roku 1868 zavádí plnění vody do skleněných láhví, které jsou polepovány tištěnými papírovými etiketami se symbolem červeného lva a vyváženy do celého světa. Od hraběte Černína kupuje roku 1873 celé lázně a dále zde rozvíjí stáčení vody i samotné lázeňství. Nechává vystavět krásné lázeňské objekty s dekorativně vyřezávanými a hrázděnými konstrukcemi. Provozuje se zde hlavně vodoléčba, pitná a pohybová kúra (vybudováno zde bylo na 12 km lázeňských vycházkových tras). Kyselku navštěvují lázeňští hosté Karlových Varů, jako klidové výletní místo s možností přídavné lázeňské léčby. Vzniká tu také vlastní elektrárna i železniční linka Vojkovice n. Ohří – Kyselka pro expedici stáčené minerální vody. Na začátku 20. století se odtud vyváželo na 9 milionů lahví kysibelské vody.
 
To vše dokázal Heinrich Mattoni vybudovat, aniž by zasahoval do krajinného rázu okolí. Starostlivě o lázně pečoval, "kolik si z tohoto místa vzal, tolik mu také navrátil zpět". Tato pohádka však po Mattoniho smrti (1910) bohužel skončila.
 

Úpadek a vzkříšení lázní

Dvě světové války zavinily obecně úpadek lázeňství po celé republice. Po 2. světové válce byly lázně Kyselka zestátněny a využívány výhradně jako dětská léčebna, především pro děti z pánevní oblasti severních Čech. Kyselka po roce 1989 zcela ztrácí funkci lázní a objekty, které byly prohlášeny národní kulturní památkou, začaly nejvíce chátrat po privatizaci v roce 1992, kdy střídaly jednoho majitele za druhým. Dnes budovy vlastní Karlovarské minerální vody a Lázně Kyselka, o.p.s., a lázně tak konečně procházejí postupnou nákladnou obnovou. Definitivní obnovy se zatím dočkal jen dům Stallburg a Löschnerův pavilon. O návrat Kyselky zpět do života se Lázně Kyselka, o.p.s. stará také tím, že zde mimo jiné otevřela Muzeum Mattoni a provádí komentované prohlídky městečkem.

Kdo navštívi Kyselku neměl by minout také Mattoniho vodopád nebo rozhlednu na Bučině.

Provozovatel

Lázně Kyselka, o.p.s.

Nová Kyselka 28
362 72 Kyselka
Tel.:
+420 720 993 208
Email:
info@laznekyselka...
WWW:
www.laznekyselka.org
WWW:
www.obeckyselka.cz
GPS:
50,259446 12,999859
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

21. 11.
Virtuální realita pro seniory

Virtuální realita pro seniory

Ostrov, Karlovarský kraj
21. 11.
Terapeutický program pro řidiče

Terapeutický program pro řidiče

Ostrov, Karlovarský kraj
4. 11.18. 12.
Čarokrásná příroda

Čarokrásná příroda

Ostrov, Karlovarský kraj
1. 12.6. 1.
Vánoční autobus a autovláček v Karlových Varech 2024

Vánoční autobus a autovláček v Karlových Varech 2024

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
1. 10.29. 11.
Lenka Štolbová – Krásy akvarelu

Lenka Štolbová – Krásy akvarelu

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
30. 11.26. 12.
Vánoční trhy Karlovy Vary 2024

Vánoční trhy Karlovy Vary 2024

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
1. 1.31. 12.
Sedm dekád Galerie umění Karlovy Vary (1953–2023)

Sedm dekád Galerie umění Karlovy Vary (1953–2023)

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
4. 12.
Cermaque

Cermaque

Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí