ÚvodCo chcete dělat?PřírodaMegalitický kamenný kruh a kamenné spirály u Horní Bělé
Příroda

Megalitický kamenný kruh a kamenné spirály u Horní Bělé

Na vrcholu kopce nad obcí Horní Bělá stojí centrální kamenný kruh sloužící harmonizaci krajiny. Je opravdu megalitický. Obvod kruhu tvoří 21 velkých menhirů, což ho řadí mezi největší kamenné kruhy v kontinentální Evropě. Poblíž se navíc klikatí z kamenů sestavené písmeno “S”.
Novodobý megalitický kamenný kruh u obce Horní Bělá na Plzeňsku postavili novodobí čeští druidové. Centrální kamenný kruh má sloužit k harmonizaci zdejší krajiny. Nutno říci, že je opravdu megalitický – obvod kruhu tvoří 21 velkých menhirů, což ho řadí mezi největší kamenné kruhy v kontinentální Evropě. Uprostřed stojí velký středový menhir, který je spojen s hvězdami a souhvězdími, propojuje Zemi s Vesmírem.

Podle českých druidů mají tyto kameny nejen léčivou moc, ale také sílu přivádět vodu do krajiny. Kolem kamenů jsou čerstvě vysázené buky, což by mělo přísun životadárné tekutiny do vyprahlé oblasti podpořit. Další kamennéh kruhy najdete také u obcí Loza, Vstiš, Zdoňov a u Dobřan.

Dalším útvarem jsou hornobělské kamenné spirály. Jde o jakousi vlnku vytvořenou kamennými bloky, která při pohledu shora vypadá jako písmeno “S”. Bloků bylo použito opět 21. Každý kvádr je doplněn o kosmogram, což je vyrytý obrazec na hladké straně kamene a podle geomatů, což jsou lidé zabývající se magickou silou kamenů, jsou tyto znaky prostředkem komunikace mezi Zemí a člověkem. Autorem zdejších rytin na téma rostlin je slovinský umělec Marko Pogačnik. Na tvorbě spirály se podílela mezinárodní umělecká skupina z Čech, Rakouska, Německa, Slovinska a USA, právě pod vedením slovinského umělce, který mimoto zastává funkci velvyslance UNESCO.

Aktuality