ÚvodCo chcete dělat?KulturaMěstské muzeum Mimoň
Kultura

Městské muzeum Mimoň

Městské muzeum se nachází v historické budově původního špitálu, kde je připravena stálá expozice zaměřená na historii a přírodu Mimoně a jejího okolí. Venkovní prostor doplňuje bylinná zahrada a socha sv. Jana Nepomuckého. V těsné blízkosti muzea se pak nachází areál Kaple Božího hrobu.
Městské muzeum se nachází v zrekonstruované historické budově původního špitálu, kde je pro návštěvníky připravena malá vlastivědná expozice, která se nachází v přízemí muzea, zahrnuje historii Mimoně a okolí do roku 1948. Uvidíte zde například archeologické nálezy jako kamenné nástroje, či středověké podkovy, model kostela sv. Petra a Pavla jak vypadal před požárem roku 1806 a mnoho dalších zajímavostí z mimoňské historie.
Samostatná místnost je věnována mimoňskému zámku, který stával na náměstí 1. máje a který byl roku 1985 zbořen. Zde si můžete prohlédnout model zámku, dočíst se o jeho historii, prohlédnout si erby všech jeho majitelů, či shlédnout kopie obrazů původem ze zámku.

Další samostatnou expozici tvoří místnost věnovaná Mimoni v prusko-rakouské válce roku 1866. Zde vás seznámíme nejen s historií války, ale také s tím, jak vypadaly uniformy, co vše vojáci měli u sebe, čím válčili a jak to v obou armádách chodilo.

Raritou muzea je zachovalá umrlčí komora v původní podobě, budova muzea je totiž původně špitál z roku 1679, kde se nachází expozice o pohřebnictví a jejíž součástí je i nebožtík. Malá expozice je věnovaná i historii ohýbaného nábytku v Mimoni. Mimo historii naleznete v muzeu i expozici věnovanou přírodě a živočichům žijícím v Mimoni a okolí, také botanice a houbám, kterých je v okolí díky rozsáhlým lesům mnoho. Součástí botanické expozice je i venkovní bylinná zahrádka s naučným panelem, který vás seznámí, k čemu se která bylina využívá.
V těsné blízkosti muzea se pak nachází areál Kaple Božího hrobu, který je bez průvodce pro návštěvníky zpřístupněn pracovníky muzea celoročně. Návštěvu s průvodcem lze zorganizovat po předchozí domluvě.
Muzeum bylo vytvořeno v rámci česko-polského projektu „Rozvoj cestovního ruchu v pohraničí. Turistické využití Złotoryje a Mimoně.“ Díky tomuto projektu vznikly také nové propagační materiály – letáčky: Poutní cesta Mimoň, Městské muzeum, Kaple Božího hrobu a Římskokatolická farnost Mimoň. Tyto materiály jsou zdarma k dostání v informačním centru a případně i na faře.

Z historie: historie budovy Městského muzea v Mimoni spadá až hluboko do 17. století. V roce 1679 nechali na tomto místě pánové z Adlersthurmu vystavět nový špitál. Ten byl od začátku závislý na nadačních příspěvcích poskytovaných vrchností i zámožnými občany. Po katastrofálním požáru města roku 1806 bylo po dobu opravy kostela sv. Petra a Pavla ve špitále ubytováno duchovenstvo. Probíhalo zde i školní vyučování, konaly se tu bohoslužby a dočasně v něm byly uloženy i relikvie z opravovaného kostela. Budova špitálu už jako muzeum dříve sloužila, bylo to zhruba ve 30. letech minulého století. Po válce byly ale všechny předměty odvezeny do muzea v České Lípě a v objektu byla do 80. let knihovna. Také knihovna byla ale zrušena a od té doby objekt chátral.

Aktuality

30. 11.5. 1.
Kouzlo barev

Kouzlo barev

Mimoň, Liberecký kraj
1. 12.5. 1.
Výstava betlémů – Kde se narodil Ježíšek

Výstava betlémů – Kde se narodil Ježíšek

Mimoň, Liberecký kraj
1. 12.5. 1.
Venkovní Betlémská stezka za Ježíškem

Venkovní Betlémská stezka za Ježíškem

Mimoň, Liberecký kraj
25. 12.5. 1.
Císařské Vánoce na zámku Zákupy

Císařské Vánoce na zámku Zákupy

Zákupy, Liberecký kraj
30. 11.23. 12.
Adventní prohlídky zámku Zákupy

Adventní prohlídky zámku Zákupy

Zákupy, Liberecký kraj
4. 11.23. 12.
Zimní prohlídky zámku Zákupy

Zimní prohlídky zámku Zákupy

Zákupy, Liberecký kraj
25. 12.
Císařské Vánoce

Císařské Vánoce

Zákupy, Liberecký kraj
26. 12.5. 1.
Císařské Vánoce

Císařské Vánoce

Zákupy, Liberecký kraj