Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.
Pivní znalec Stan Sesser , dopisovatel amerického periodika Wall Street Journal, ohodnotil místní tmavé pivo na své výzkumné pivní stezce jako „nejlepší tmavé pivo roku 2006 v celé střední Evropě“. Vyzkoušet zde můžete také některé ze speciálních piv s višňovou nebo švestkovou příchutí. Místní domácí kuchyně je proslavená specialitami připravovanými nejen na pivě. Horké škvarky jsou samozřejmostí a pouhým počátkem gurmánského zážitku. Mezi stálými pivními specialitami naleznete pivní guláš, vepřové ragú s pivem, kološvárské zelí apod.
Městský pivovar Štramberk se nachází přímo na štramberském náměstí v historickém domě č. p. 5, který patří mezi původní právovárečné měšťanské domy. Budova pivovaru je rozdělena do několika provozů, v nichž podáváme svým hostům nefiltrované, tedy „živé“ pivo s kvasnicemi, jež má osobité vlastnosti, kterými se odlišuje od piv z velkokapacitních pivovarů. Máte tak jedinečnou možnost ochutnat pivo v podobě, jak ho znávali otcové vašich otců v dobách, kdy bylo dobré pivo ne výsadou, ale stavovskou ctí. Po vstupu do pivovaru najdete v přízemí Městský pub, Pivovarskou restauraci a výčep s měděnými varnami. Ve sklepení se nachází Kamenný šenk, v patře pak moderní sport&dance bar Apollo Burn Club s velkoplošnou projekcí.
Prohlídka Městského pivovaru Štramberk
Exkurze v restauračním minipivovaru vás seznámí přímo na místě s tradiční výrobou kvasnicového piva plzeňského typu na tzv. ,,starý způsob". Při ochutnávce našeho pěnivého moku vám předvedeme jednotlivé přísady, ze kterých se pivo vyrábí a v historickém sklepení v krátkosti nahlédnete i do historie vaření piva v českých zemích a na Štramberku.
Zajímavosti
Co nikde jinde nekoupíte: Originální jednohlavé mariášové karty o Štramberku
Karetní hry mají bohaté dějiny a dějiny mají svá tajemství a bílá místa. Mariášové karty Městského pivovaru Štramberk, v podání ilustrátorky Olgy Ciastoňové, odkrývají zákoutí Štramberka i okolí, tajemství místních legend i životů významných osobností Moravského Betléma. Pobaví karbanického valchaře i poutníka, který se zatoulal až do Štramberka a nabyl přesvědčení, že je uprostřed něčeho výjimečného a že by to „něco“ rád a blíže prozkoumal. Dokonce ani nemusí umět hrát mariáš. Pokud by se jej ale přesto jednoho letního večera rád naučil, nalezne v balíčku karet i přiložený návod na volený mariáš. Karty ocení i sběratelé. Zakoupit je můžete v Městském pivovaru Štramberk nebo v Infocentru Relax v podhůří Beskyd na štramberském náměstí.