ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši
Památky

#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

  • 21. června 2020
Podle věže zvané Trúba už zdálky poznáte, kde v podhůří Beskyd leží městečko Štramberk. Kdyby sem zavítali Turci, prý by mohli mít na chvíli pocit, že jsou doma. Zvláštní kulatá věž se totiž nápadně podobá Galatské věži v tureckém Istanbulu.

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu s věží zvanou Trúba

Právě štramberská Trúba je prvním místem, na které výletníci při příjezdu do Štramberku zamíří. Stejně jako z Galatské věže v Istanbulu i z ní jsou nádherné výhledy do okolí, nikoliv však na moře a shon v přilehlých ulicích, ale na hluboké lesy a klidný život, který v podzámčí panuje.
Štramberská Trúba
Galatská věž Istanbul
Prohlédnete si také náměstí obklopené malebnými domy a okolní kopce, třeba Bílou horu s rozhlednou. Zvlášť dobře se zadívejte na vrchol, který leží jižně od města. Jmenuje se Kotouč a podle pověsti měl štramberský hrad původně stát tam, jenže jeho stavbu prý překazili trpaslíci.
 

Štramberská Trúba, dominanta města

Možná překazili i existenci hradu na dnešním místě: když se na konci 18. století jeho část zřítila, do oprav se nikdo nehrnul a zdivo postupně končilo v základech a zdech okolních domů. Bývalá kulatá strážní věž Trúba se dočkala záchrany teprve v letech 1901–1903, kdy ji architekt Kamil Hilbert přestavěl na rozhlednu.
Cestu vzhůru k vyhlídkovému ochozu lemují panely stálé výstavy, která vás provede historií města i hradu, nahoře si pak užijete slibovaný skvělý výhled. Dokonce tu je podobný optický žertík jako na hradě Pernštejn: díky barevným sklíčkům v několika oknech si můžete představit okolní krajinu v odstínech jednotlivých ročních období, tedy v zelené, červené, žluté a modré.

Všimněte si i Jaroňkovy útulny, stavby s lidovými prvky pod Trúbou. Vznikla za první republiky na místě hradního paláce a její návrh i výzdoba jsou dílem Bohumíra Jaroňka, jednoho ze zakladatelů Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. V útulně je pokladna Trúby a občerstvení, konají se tu i přednášky a kulturní akce. Právě za vzornou péči o památky se Štramberk stal Historickým městem roku 2019. V minulých letech byla obnovena právě Jaroňkova útulna pod věží Trúba a barokní kostel sv. Jana Nepomuckého na náměstí. Autorem vnitřní výzdoby a mozaiky Panny Marie na farní budově se na počátku 20. století stal brněnský malíř Jano Köhler.
 

Burianova jeskyně a nové Muzeum Šipka

Hrad ani trpaslíky na Kotouči nenajdete, ale přesto stojí za to se tam vypravit: na jeho úbočí se totiž nachází volně přístupná jeskyně Šipka, v níž kdysi dávno žili pravěcí lidé. Právě ona prý inspirovala většinu děl malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Narodil se sice v nedaleké Kopřivnici, ale muzeum má ve Štramberku; otevřeno je denně kromě pondělí.

Letošní sezonu navíc ve Štramberku vítají se zajímavou novinkou: vznikla tu nová pobočka Muzea Novojičínska s expozicí archeologie a geologie. Dostala název Muzeum Šipka a nachází se v objektu bývalých Masných krámů nedaleko náměstí. Je pojatá hodně netradičně a budete mít dojem, že procházíte skutečnou jeskyní. Otevřeno je každý den od 9 do 17 hodin.
 

Už jste ochutnali štramberské uši a pivo?

Jste-li na výletě ve Štramberku, musíte ochutnat krajovou specialitu zvanou Štramberské uši. Dobrota z perníkového těsta se po staletí peče ve tvaru lidských uší: připomíná tak dávnou historii a časy tatarských vpádů, kdy bojechtiví Tataři uřezávali místním křesťanům uši a pak je nasolené v pytlích posílali svému chánovi coby důkaz svých válečných úspěchů.

Někomu perníkové uši chutnají jen tak, jiní si je plní krémem, šlehačkou, ovocem nebo čokoládou. Zaskočit si na ně můžete do cukrárny U Hezounů. Pan Hezký peče uši ještě tradičně, starým klasickým váleným způsobem z mouky, cukru, medu a několika druhů aromatického koření, které dodává uším jejich nezaměnitelnou chuť a vůni. Štramberské uši si vysloužily dokonce i jedno zajímavé prvenství: jako vůbec první český potravinářský výrobek se dočkaly ochrany zeměpisného označení, kterou garantuje Evropská unie.

Poctivou českou kuchyni hledejte na náměstí, v městském pivovaru Štramberk – a pokud byste si chtěli dopřát další neobvyklé potěšení, čekají na vás pivní lázně.
 

Víte, že?

  • Galatská věž, turecky Galata Kulesi, stojí v Istanbulu na nejvyšším místě pahorku severně od Zlatého rohu. Díky strategickému umístění bývala součástí městského opevnění, sloužila zřejmě i jako maják, věznice, strážní věž i požární pozorovatelna. Základy jsou prastaré, samotná věž pochází ze 15. století, ale byla mnohokrát přestavěna.
  • Její míry jsou pozoruhodné: se 70 metry výšky byla v době svého vzniku nejvyšší stavbou města, vnější průměr dosahuje 16,45 metrů, zatímco vnitřní pouhých 8,95 metrů. V horních patrech věže ve výšce 52 metrů se dnes nachází restaurace s vyhlídkovým ochozem a kavárna; vede sem schodiště i výtah.
  • Výhled je ohromující: jako na dlani uvidíte velkou část Istanbulu s historickou část Sultanahmed, hladinu Zlatého rohu, čtvrtě Beyoğlu a Besiktas a také průplav Bospor. A cestovatelský tip? Nejlepší je vyrazit sem hned ráno, než se přiženou davy.
 
 
Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie Kultura

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku Památky

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku Příroda

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku

Horské městečko v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene v předhůří Beskyd, pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“.

Geopark Podbeskydí Příroda

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Jaroňkova útulna pod štramberskou Trúbou Památky

Jaroňkova útulna pod štramberskou Trúbou

Jaroňkova útulna je budova z roku 1925 přiléhající k hradní věži Trúba ve Štramberku, na místě horního paláce. Stavbu s lidovými prvky navrhl malíř Bohumír Jaroňek.

Expozice Cesta do paměti Štramberské Trúby Památky

Expozice Cesta do paměti Štramberské Trúby

Cesta do paměti Štramberské Trúby je stálá výstava, která vám bude průběžně poodhalovat zajímavá místa, osobnosti, události a jejich příběhy a okamžiky, které se v minulosti odehrály ve městě pod Trúbou.

Štramberské uši Gurmánská turistika

Štramberské uši

V malebném městečku Štramberk, které se rozkládá v předhůří Beskyd a které je známé typickou věží nazývanou Štramberská trúba, se peče jedna z nejzajímavějších krajových specialit – Štramberské uši. Cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, se peče na památku dávné válečné události.

Na celý den do města Štramberk Kultura

Na celý den do města Štramberk

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Pro mlsné jazýčky je zde jedna tradiční perníková pochoutka – Štramberské uši. Přijeďte si na nich pochutnat a dozvědět se, proč se tato báječná sladkost začala ve Štramberku vyrábět.

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep Gurmánská turistika

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku Příroda

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Vrch Kotouč – významné archeologické naleziště Památky

Vrch Kotouč – významné archeologické naleziště

Kotouč u Štramberka bylo významné archeologické naleziště na Moravě, nyní zničené těžbou kamene. Místo bylo též významnou biologickou lokalitou

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku Památky

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku

Kostel sv. Kateřiny stojí na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Samotný kostel je vrcholně gotická stavba z přelomu 14. až 15. století s pravoúhlým kněžištěm a obdélnou lodí.

Relax v podhůří Beskyd v Moravském Betlémě Lázně a wellness

Relax v podhůří Beskyd v Moravském Betlémě

Pod značkou Relax v podhůří Beskyd naleznete síť penzionů, restaurací, kaváren, muzeí a galerií, ale i hotel a lázeňský komplex v historicky laděném a malebném zázemí podhůří Beskyd – od Frýdlantu n.O., Kozlovic a Hukvald (rodiště Leoše Janáčka) po Štramberk (nazývaný též Moravský Betlém).

Další aktuality

V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

30. červen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj
Sobota v Zoo Ostrava bude s vůní a chutí medu – koná se medobraní!

Sobota v Zoo Ostrava bude s vůní a chutí medu – koná se medobraní!

21. červen 2024 13:41
Příroda, Moravskoslezský kraj
Ostrava ožila Festivalem v ulicích

Ostrava ožila Festivalem v ulicích

21. červen 2024 7:19
Kultura, Moravskoslezský kraj
Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

21. červen 2024 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj
Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

17. červen 2024 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

29. květen 2024 7:37
Zážitky, Moravskoslezský kraj