Pivovárek Melichárek v Horce nad Moravou vyrábí od června 2013 několik druhů nepasterizovaného a nefiltrovaného piva, které vyniká svou hořkou chutí. Ochutnat zde můžete světlé pivo plzeňského typu, polotmavý ležák a také několik pivních speciálů.
V pivovárku Melichárek se pivo vyrábí dle pravidel výroby poctivého českého piva a jsou zde dodržovány německé zákony čistoty piva Reinheitsgebot z roku 1516. Kombinací obou je, že místní pivo se skládá pouze chmele, sladu, vody a pivovarských kvasnic. Při výrobě piva se nepoužívají žádné náhražky (např. chmelový extrakt, cukr apod.) či jiné pomocné suroviny (např. kyselina citrónová, kukuřičný škrob atd.). Pivo je vařeno jako tradiční český ležák, a to na dva rmuty a chmelí se natřikrát. Pivo se nijak nefiltruje a na rozdíl od velkých pivovarů je pivo vařeno na stupňovitost a nepasterizováno.
Pivo pivovárku Melichárek můžete ochutnat například
v hospůdce U Berana ve skanzenu Příkazy nebo
v hostinci Na Kovárně v Horce nad Moravou. Nabízí se zde hlavně světlé pivo plzeňského stylu 10°, 11°, 12° a 13°. Je více chmelené a trochu hořčí chutě.
Světlé pivo dostalo přezdívku
Hanácké Mechoš, pojmenování
Mechovka získalo zase
polotmavé. Velký úspěch u pivařů má také i polotmavá dvanáctka a třináctka mnichovského stylu, vařená ze speciální směsi pěti sladů. Pak se zde vaří ještě dva speciály. Například
Hanácké Bock 17°, která se chmelí
speciálním chmelem z Nového Zélandu, slad pochází z Česka a Bavorska.
Märzen je polotmavé speciální pivo, vařeno příležitostně jako 11˚. Vyrábí se z plzeňského, mnichovského, vídeňského a barvícího sladu. Chmelí se chmelem Sládek, Premiant a Žatecký červeňák. V brzké době se bude vařit také Vídeňský ležák a svrchně kvašená piva typu Ale.