ÚvodCo chcete dělat?KulturaMariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska
Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.
Mariánská Týnice u Kralovic je poutním místem, které náleželo cisterciáckému klášteru v Plasích. Patří ke skvostům barokní architektury západních Čech, mimo zmiňované muzeum a galerii v něm sídlí od roku 2016 Centrum baroka

Na začátku 20. století bylo bývalé proboštství na pokraji zkázy. Po zrušení plaského kláštera v roce 1785 se pro areál nenašlo odpovídající využití. Trvale chátral, v roce 1920 se zřítila kupole kostela. Spásou pro nádherný, ale zanedbaný objekt, bylo zřízení muzea. To v prostorách proboštství sídlí od roku 1952. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska dodnes. V letech 1993 až 2021 zde probíhala památková obnova, která byla financována ze státních a regionálních prostředků, poslední fáze pak rovněž z projektu Evropské unie. Areál bezesporu patří mezi nejvýznamnější a nejpůsobivější barokní stavby v západních Čechách. Od roku 2018 je na seznamu národních kulturních památek, náležících do majetku Plzeňského kraje. Okolní krajina utvářená v minulosti plaským klášterem získala v roce 2024 prestižní Označení Evropské dědictví.

Výstavní sál je umístěn v bývalé klášterní jídelně vyzdobené barokními freskami. V průběhu roku se zde konají krátkodobé výstavy a koncerty.
 

Navštivte jeden, či oba okruhy: 

  • okruh č. 1 - památkový: poutní chrám Zvěstování P. Marii, západní ambit (s barokní zahradou), východní ambit (s výstavou 100 let obnovy Mariánské Týnice 1920—2020)
  • okruh č. 2 - muzejní: stálé expozice v objektu býv. proboštství - Život ve městě, Národopisná expozice, Kultura a vzdělanost severního Plzeňska, krátkodobé výstavy v býv. refektáři (velká výstavní síň)
  • pro oba okruhy společné jsou expozice Baroko a jeho svět a malá výstavní síň Hospitium v přízemí proboštství
 

Expozice v Muzeu a galerii severního Plzeňska

Národopisná expozice: Lidové zvyky, náves s kaplí a včelařství, interiér venkovského domu – komora a selská jizba, stodola a zemědělské nářadí, slévárna litiny a výrobky plaské železárny z 19. století a venkovská kovárna.

Život ve městě: Obchod a řemeslnické dílny, kuchyně 30. – 40. let 20. století, dobový hostinec.
Expozici doplňují dotykové displeje a promítací technika.

Kultura a vzdělanost severního Plzeňska: Raně středověké obydlí a archeologické nálezy severního Plzeňska, školní třída, galerie světců, oratoř a liturgické předměty, umělecké vybavení prostředí společenských elit 19. století, veduty a vyobrazení sídel, kaple jako liturgický prostor.

Expozice Baroko a jeho svět: Odkaz architekta Jana Blažeje Santiniho (1677-1723) představuje jedinečný soubor barokních staveb výrazně ovlivňujících tvář české a moravské krajiny. Západočeský okruh jeho tvorby vznikl díky kladrubskému  a plaskému klášteru, z nichž vyzařovala do kraje tvůrčí umělecká a duchovní síla. Expozice je zaměřena na odkaz doby, která výrazným způsobem poznamenala jak českou krajinu dominantami jedinečných staveb, tak duši lidí, kteří dokázali vnímat díky umění, hudbě a literatuře duchovní hodnoty a kulturní tradice. Expozice formou modelů a bohatou ikonografií představuje především architekturu Jana Blažeje Santiniho a její odkaz na Plzeňsku, zvláště pak na území někdejšího plaského kláštera. Setkání s barokními stavbami doplňuje též obraz českých zemí v díle Mauritia Vogta (1668-1730), řeholníka plaského kláštera, kartografa, historika a hudebníka, spjatého životem s Mariánskou Týnicí.
 

Arboretum v Mariánské Týnici

Od července 2022 je pro návštěvníky muzea zdarma zpřístupněno arboretum. Základ arboreta tvoří staré odrůdy ovocných stromů, jako například mišpule, kdouloň nebo různé druhy peckovin. Zajímavostí je keř klokoče zpeřeného, jehož semena byla používána k výrobě růženců. Zahradu dotvářejí záhony s růžemi mnohokvětými, svídou, hortensiemi, levandulí, kopretinami, hvozdíky, violkami vonnými, rozrazilem liliemi. Stinný kout východního nádvoří vyplňuje záhon s udatnou, čechravou, bohyškami a kapradím. Díla situovaná v zahradě představují umělecký odkaz 20. století. Sousoší Oráče s pluhem z roku 1936 je prací plzeňského sochaře Otakara Waltera (1890-1963). Sochu polonahé dívky se šátkem v roce 1922 vytvořil Břetislav Benda (1897-1983). S odkazem na staročeské pověsti ji pojmenoval Božena (někdy je socha také označována jako Jaro). Ke zpěvu četného ptactva slétajícího se ke kamennému pítku zaznívá odbíjení obnovených barokních hodin a zvonu z věží proboštství. Zahrada se uzavírá půl hodiny před uzavřením expozic.
 

Centrum baroka v Mariánské Týnici

Pro svoje architektonické kvality i dosavadní odborné aktivity byla areál Mariánské Týnice v roce 2016 vybrán za sídlo Centra baroka Plzeňského kraje. Centrum baroka poskytuje zázemí pro odbornou, ediční a vzdělávací činnost.
 

Dostavený ambit v Mariánské Týnici

Trvalo to tři století, ale nakonec byl původní záměr architekta Jana Blažeje Santiniho úspěšně dokončen. Zápis mezi národní kulturní památky umožnil získat dotaci EU na unikátní dostavbu nikdy nedokončeného východního ambitu, jak to před 300 lety v době vrcholného baroka plánoval architekt Jan Blažej Santini. Stavební práce trvaly od roku 2018 do podzimu 2021. Nový východní ambit kopíruje ten opačný západní. Nachází se v něm tři chodby a čtyři kaple, které byly nově vyzdobené barokizujícími malbami. Definitivní dokončení areálu, jenž bezesporu patří mezi nejvýznamnější a nejpůsobivější barokní realizace v západních Čechách byl závěrečným aktem procesu obnovy Mariánské Týnice. 


Muzeum a galerie severního Plzeňska
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2011 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní výstava roku 2011 – za stálou expozici muzea

Dostavba východního ambitu v roce 2021 získala titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 – za mimořádný investorský počin a za dokončení obnovy jedné z nejvýznamnějších architektonických památek. Významné ocenění patří rovněž mimořádně příkladnému řemeslnému a výtvarnému řešení.

Mariánská Týnice - Muzeum a galerie severního Plzeňska

Aktuality