ÚvodCo chcete dělat?PamátkyExpozice rodu Gryspeků
Památky

Expozice rodu Gryspeků

Už jste někdy byli v západočeských Kralovicích? Věnujte tomuto městečku svou pozornost a jeho výjimečné stavbě kostela sv. Petra a Pavla, v jehož podzemní kryptě se nacházejí nejstarší české mumie.
V hrobce je dnes v jedenácti skleněných velkých rakvích a jedné malé rakvi umístěno čtrnáct dospělých jedinců a několik torz pohřbených v letech 1588 až 1623. Gryspekové ve své hrobce na věčný klid čekali velmi dlouho. V 60. letech 17. století byla provizorně zazděná krypta údajně otevřena a cínové rakve, ve kterých nebožtíci odpočívali, byly roztaveny, cín použit na výrobu varhan v plaském kostele.

Velký údiv tehdy vzbudil stav dávno pohřbených nebožtíků, o který se zasloužil přirozený proces mumifikace místním prostředím; a pozornost budí dodnes. Dříve si současnými poznatky vědecky doložená fakta neuměli lidé vysvětlit, a tak vznikaly nejrůznější legendy. Jednou z nich byla i ta o hostině na Kaceřově, kde se všichni členové rodiny otrávili po konfiskaci majetku v roce 1623. Dnes je již potvrzeno, že pohřbení členové rodiny pocházeli z různých období.

Po staletí, kdy návštěvníci měli k ostatkům Gryspeků volný přístup, se k nim příliš uctivě nechovali, nedochovaly se ani jejich původní oděvy. Nakonec v roce 1890 rodina Mettenrichů (majitelů plaského kláštera) Gryspekům prokázala alespoň trochu úcty, kdy nechala nebožtíky uložit do rakví se skleněnými víky a doplnila jejich chybějící nebo poničené šaty.

Mnohem více zajímavostí o tomto výjimečném kulturním odkazu i kostele samotném se dozvíte při jeho prohlídce, kterou vám zprostředkuje kralovické infocentrum na náměstí, nebo Spolek Gryspek mající společně s místní farností a potomky Gryspeků největší zásluhu na současném stavu kostela, posledního místa odpočinku „Kryšpáků“.

Aktuality