ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum Českého lesa v Tachově
Kultura

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera, stranou od centra města. Bývalému klášternímu refektáři je také věnována nejpůsobivější část expozice. Zaujmou ale i historické a národopisné expozice a Příroda Českého lesa s Interaktivní zelenou stezkou.

Historie Tachovska do roku 1945

Moderní expozice z roku 2022 zachycuje nejzajímavější místa a události Tachovska. Nejstarší osídlení prezentuje na dvou archeologických národních kulturních památkách – hradišti z doby bronzové v Okrouhlém Hradišti a na slovanském hradišti v Bezemíně. Středověk připomíná osobnost Karla IV. a zlatou cestu i husitství, dále expozice pokračuje tématy jako je třicetiletá válka, rozmach průmyslu či první a druhá světová válka. Nechybí ani informace o Chodech či německy mluvícím obyvatelstvu. Dále se zájemci dozví o židovském osídlení i o těžběsklářství v příhraničí Českého lesa.

K vidění je stříbrný šlikovský tolar ze 17. století, boží muka vyrobená kolem roku 1400, kamenné koule do husitských děl, repliky zbroje, zbraně či truhlice na žold z třicetileté války. Dále se dochoval pás z amerického transportéru nebo trojrozměrný obraz z řezaného skla z počátku 20. století, v němž jsou při pohledu z různých úhlů vidět tři různé náboženské výjevy. Unikátem, jakým se může pyšnit jen pár muzeí, je dřevěná socha rytíře. Vztahuje se k první světové válce a ke sbírce na válečné výdaje. Když lidé přispěli na válku, dostali podle štědrosti svého daru hřebík a ten potom zatloukli do sochy rytíře stojícího na náměstí.

V infopointech si můžete zahrát pexeso, podívat se na animaci bitvy u Rozvadova v roce 1621, na záznam z kamery spuštěné do krypty bývalého františkánského kláštera, kde muzeum sídlí, nebo na virtuální prohlídky tachovské synagogy, kterou nacisté vypálili za Křišťálové noci v listopadu 1938.
 

Příroda Českého lesa a jeho dávní obyvatelé

V přírodopisné expozici naleznete Tachovsko rozdělené do několika rostlině-zeměpisných celků. Dozvíte se zajímavosti z geologie, zdejší fauně a flóře, chráněných územích a případně také o jejich ochraně. Kouzelný svět přírody se podařilo zdařile přenést mezi chladné klášterní zdi. Mimo klasických preparátů tu objevíte několik krajinných modelů akvaterárií se zvířaty a rostlinami.
 

Národopis Českého lesa

Expozice v patře využívá prostor bývalých klášterních cel. Je členěna do devíti pokojů – devíti oblastí znázorňujících život městského, ale především venkovského obyvatelstva v minulosti. Jedna místnost představuje měšťanský interiér z přelomu 19. a 20. století. Vystaven je nábytek, sklo, porcelán, panenka i řada zajímavých drobností. Protipól tvoří místnost s lidovým malovaným nábytkem, který se v dané době používal ve venkovských domácnostech. Návštěvníky rovněž zaujme část zabývající se kovářstvím. Je zde instalován velký kovářský měch, řada výrobků i ukázka kovářského náčiní. Výrobu oděvů v minulosti přibližují kolovraty, motovidla, hachle, drhlice a tkalcovský stav. Pro malé děti je výstava na požádání doplněna vyprávěním pohádky Jak krteček ke kalhotkám přišel. V další části uvidíte, jak a na čem se v minulosti vařilo. Je zde vystaveno několik máselnic různých typů, lis na tvaroh, různé nádobí a náčiní. Unikátní výstavou jsou hrací mechanismy – objevíte zde hrající orchestrion a hrací skříňka.
 

Tachovsko v 2. polovině 20. století

Expozice je z velké části virtuální, jen mírně doplněná autentickými předměty. Využívá dotykové obrazovky a zařízení pro velkoplošnou projekci. Seznámíte se se železnou oponou, zaniklými obcemi i jejich obyvateli a každodenním životem. Do historie vás vtáhne řada fotografií z let 1945–1989 a filmové materiály, které pochází také z let 1968 a 1989.
 

Bývalý klášterní refektář

Prostor s původní nástěnnou a nástropní výmalbou je nejpůsobivější částí expozice. Jednotlivé výjevy zobrazují jednak františkánské světce a jednak známé biblické příběhy. Je zde možno spatřit i velkoformátový obraz bitvy křižáků s Turky u Bělehradu. Františkánský světec Jan Kapitsrán (+ 1456) měl v této bitvě učinit zázrak. V místnosti jsou dále gotické sbírky – madony, oltářní křídla a oltářní skříň. Nejvíce obdivované je sousoší z lipového dřeva v životní velikostiPoslední večeře Páně.
 

Interaktivní zelená stezka

Především pro dětské návštěvníky byla vytvořena tzv. zelená stezka. Po celém muzeu jsou u vybraných exponátů či zastavení zelené popisky, které návštěvníky vyzývají, aby se dotýkal, zkoušel, hrál si.
 

Klášterní zahrada

Jako bonus na vás čeká bývalá klášterní jídelna neboli refektář a prostorná nově zrekonstruovaná klášterní zahrada.

Aktuality

22. 2.23. 2.
Festival Muziq 2025

Festival Muziq 2025

Tachov, Plzeňský kraj
14. 12.
Vánoční jízdárenský jarmark ve Světcích

Vánoční jízdárenský jarmark ve Světcích

Tachov, Plzeňský kraj
22. 11.
Hudba starých českých mistrů

Hudba starých českých mistrů

Mariánské Lázně, Karlovarský kraj
20. 12.
Vánoční koncert

Vánoční koncert

Mariánské Lázně, Karlovarský kraj
12. 12.22. 12.
Advent v Mariánských Lázních – čas klidu a radosti

Advent v Mariánských Lázních – čas klidu a radosti

Mariánské Lázně, Karlovarský kraj
30. 11.
Adventní trhy na kolonádě v Mariánských Lázních

Adventní trhy na kolonádě v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Karlovarský kraj
1. 12.
Adventní trhy na kolonádě v Mariánských Lázních

Adventní trhy na kolonádě v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Karlovarský kraj