ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyMuzeum miniatur v Praze
Zážitky

Muzeum miniatur v Praze

Objevte mikrosvět složený z uměleckých děl, tzv. mikrominiatur viditelných jen pod mikroskopem. Jedná se o výtvory tak malé, že nejdou zhlédnout pouhým okem, ale jen pomocí zvětšovacích čoček.
Muzeum miniatur v Praze vlastní jednu z největších sbírek mikrominiatur na světě, která obsahuje 29 exponátů. Současně jsou vystavena díla tří autorů: Nikolaj Aldunin (1956–2009), Edward Ter Ghazarian (1923–2012) a Anatoly Koněnko (*1954).

Ponořte se do mikrosvěta a odhalte umělecká díla vytvořená na lidském vlasu, na zrnku rýže či máku, kde uvidíte Charlie Chaplina, Marylin Monroe, Ježíše Krista a mnoho dalších osobností. Můžete zde obdivovat i nejmenší Sochu Svobody v jantaru o velikosti lidského vlasu nebo sochu Diskobola na zrnku máku. K neuvěřitelným atrakcím také patří "mikro zoo" v kočičím vousku s devíti zvířaty. Mezi další dechberoucí exponáty patří také karavana velbloudů v oušku jehly, portrét A. P. Čechova namalovaný na rozpůleném makovém zrníčku nebo otčenáš napsaný na lidském vlasu, a dokonce i v Guinnessově knize rekordů zapsaná nejmenší kniha na světě o rozměrech 0,9 x 0,9 mm. Kouzelným dílkem je luční koník hrající na housličky. Nechybí ani miniaturní kopie obrazů slavných mistrů (Salvador Dalí, Henri Matisse, Sandro Botticelli, Rembrandt van Rijn, Leonardo da Vinci ad.), ručně malovaných na mamutí kosti o rozměrech 10x10 mm.
 

Co je mikrominiatura?

Mikrominiatura je druh umění, který se začal šířit na konci 80. let 20. století. Základním rysem tohoto umění je nemožnost vidět dílo detailně pouhým okem, ale pouze skrze optické zařízení jako jsou např. mikroskop nebo lupa. Rozměr není přesně stanoven – mikrominiatura může být velká v řádu od několika milimetrů až po jejich pouhé desetiny.

Umělci, kteří se zabývají jejich tvorbou, se nazývají mikrominiaturisté. Existuje nepsané pravidlo, že každý mikrominiaturista by měl na začátku své praxe vytvořit díla ze seznamu tzv. „klasické mikrominiatury“, do níž patří: nápis na vlasu, nápis na rýži a makovém zrnku, karavana velbloudů v oušku jehly, okovaná blecha. V různých státech se však tento seznam může lišit na základě národní tradice.

Aktuality