ÚvodAktualityCesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku
Cesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Cesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Salvador Dalí byl španělský malíř, ikona surrealismu a také majitel jednoho z nejfotografovanějších knírků 20. století. V roce 2024 si celý svět připomněl 120 let od jeho narození – třeba filmem Daaaaaalí! Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější obrazy, muzea a také naše malíře, kteří se vydali v Dalího surrealistických stopách.
Salvador Dalí byl jedním z nejznámějších malířů dvacátého století. Legendou se stal už ve třiceti letech, a jeho obrazy jsou dokonalým symbolem surrealismu. Dalího mysteriózní výjevy, snové krajiny, kompozice nahodilých tvarů a zvláštních abstraktních forem v nás i po desítkách let od svého vzniku probouzejí fantazii a úžas. Stejně jako Dalího umělecká díla je fascinující i jeho okázalý, pestrý a nenapodobitelný životní styl. Ten se odráží i v jeho muzeích v rodném Figueres, na hradě Púbol a v Cadaqués, kde Dalí strávil většinu života.
 

Surrealismus: umělecký směr i životní styl

Surrealismus je umělecký směr, který vznikl počátkem dvacátých let 20. století. U jeho začátků stál francouzský básník André Breton, ale z literatury se surrealismus záhy přenesl na malíře, sochaře a architekty a postupně na celý styl života. Surrealisté reagovali na absurditu války, rozpad a destrukci společensky uznávaných hodnot a ztrátu smyslu života. Nabourávali estetická a morální pravidla, snažili se proniknout do lidského podvědomí a fascinovala je psychoanalýza Sigmunda Freuda. Často používali techniky, které pracují s náhodou a není dopředu jasné, jak dopadnou, tedy s frotáží, gratáží, fumáží či obtisky. Vytvářeli také koláže, asambláže, fotomontáže a fotogramy. Pro surrealistické obrazy jsou charakteristické nereálné snové vize, relativita času a prostoru, monstrózní figury, fantaskní krajiny, prázdná města, opuštěná místa a ulice, i podivné složeniny předmětů, které k sobě v reálném životě vůbec nepatří.
 

Vášeň pro zlato a luxus Dalí zdědil po Maurech

Salvador Dalí se narodil 11. května 1904, devět měsíců po smrti svého bratra, v katalánském městě Figueres. Otec Salvador Jacint Dalí byl městský notář, matka Felipa Domènech Ferésová pocházela z bohaté rodiny. Rodiče věřili, že je reinkarnací prvního syna, který zemřel devět měsíců před jeho narozením, a tak mu dali stejné jméno. Dalí později svou „lásku ke všemu pozlacenému a nadměrnému, mou vášeň pro luxus a mou lásku k orientálnímu oblečení“ připisoval tomu, že jeho předci byli potomky Maurů.

Malovat začal už v dětství a úspěšně se dostal na Královskou akademii krásných umění v Madridu. Navázal tu řadu přátelství, například s Luisem Buñuelem a Federicem Garcíou Lorcou, nicméně ze školy ho dvakrát vyhodili. Poprvé za účast ve studentských protestech, podruhé, když prohlásil, že profesoři u závěrečných zkoušek nejsou dostatečně kvalifikovaní na to, aby ho mohli hodnotit.

V mládí Salvador Dalí prošel mnoha uměleckými směry od impresionismu přes fauvismus, kubismus, dadaismus, klasicismus a neoklasicismus. Do kontaktu se skupinou surrealistů v čele s André Bretonem se dostal v roce 1929 v Paříži. Ve stejném roce poprvé potkal svou múzu Galu (1894–1982) aneb Elenu Ivanovnu Diakonovou. Tehdejší manželka Paula Eluarda už navždy zůstala po malířově boku a stala se jeho věčnou a až nekriticky zbožňovanou inspirací. Galu najdete na Dalího obrazech v mnoha podobách, dokonce některá svá díla podepisoval jako Gala Salvador Dalí. Gala se ale především starala o ekonomické záležitosti spojené s jeho tvorbou.
 
 

Československý malíř chtivý dolarů

Dalí jako jeden z prvních umělců pochopil, jak důležitá je reklama, a dokázal svůj talent proměnit v peníze. Jeho fotografie se objevovaly na obálkách časopisů, pro fotografy bylo setkání s Dalím splněným snem. Když 23. ledna 1989 v necelých pětaosmdesáti letech zemřel, zanechal po sobě majetek v hodnotě sto třiceti milionů dolarů. Děti neměl, všechno odkázal španělskému státu.

Salvador Dalí sice nikdy do bývalého Československa nepřijel, na výstavě v Mánesu v roce 1932 se ale vystavovaly dva jeho obrazy společně s díly Maxe Ernsta, Joana Miróa, Paula Kleeho a dalších surrealistů. Jeho přítel režisér Luis Buñuel ve svých pamětech Do posledního dechu vzpomíná, že Dalímu jeho přátelé říkali „československý malíř“, bohužel ale neprozrazuje, jak k ní přišel. Známější je jiná Dalího přezdívka: hlavní ideolog surrealismu André Breton mu říkal Avida Dollars, tedy Chtivý dolarů, a šlo o jasnou narážku na to, že na svém umění dokázal vydělat mnohem víc než jiní surrealisté.
 
 

Dalí, Češi a surrealismus

Když se řekne Dalí a Češi, jako první se nám možná vybaví Sigmund Freud. Dalí se slavného lékaře snažil navštívit v době, kdy Freud ještě žil v Rakousku, podařilo se mu to ale až rok před Freudovou smrtí v Londýně.
Během své návštěvy Paříže v roce 1969 vytvořil sérii portrétů slavného Katalánce fotograf Václav Chochola (1923–2005). Snímky vznikly v apartmá č. 8 v hotelu Meurice, zařízeném ve stylu Ludvíka XIV., a jedinými rekvizitami bylo vejce uvařené natvrdo a časopis Ahoj na sobotu. Snímky občas vystavuje Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci.

Jediným sochařem na světě, od něhož se nechal Dalí portrétovat, byl sochař-portrétista Josef Nálepa (1936–2012). Kromě výtvarného umění se dlouhá léta věnoval sportu, stál u zrodu vodního lyžování v Česku a stal se osminásobným mistrem republiky. S malířem se potkal během závodů ve Španělsku; extravagantní Salvador Dalí byl uchvácen lidmi, kteří dokáží chodit po vodě, a přijel se na závody podívat zblízka. S Josefem Nálepou se seznámil v restauraci a když zjistil, že je také umělec, pozval ho do svého sídla a navrhl mu, že ho bude portrétovat. Sochař tehdy odvážně navrhl, že by na oplátku mohl vytvořil Dalímu bustu – a tak vznikla slavná hlava známého Španěla.



Díla surrealistických umělců jako byli Salvador Dalí, Yves Tanguy, René Magritte, Max Ernst, Joan Miró či Paul Delvaux samozřejmě zanechala odraz v českém surrealismu. Inspirovala například díla Toyen, Jindřicha Štýrského, Františka Muziky, Josefa Šímy či Josefa Lieslera. Podobně jako se Dalímu přezdívalo „československý umělec“, Lieslera občas nazývali český Salvador Dalí.
 
 

Tekoucí hodiny

Nejznámější obraz Salvadora Dalího se oficiálně jmenuje Přetrvávání paměti či Stálost paměti, španělsky La persistencia de la memoria, často se mu také říká Tekoucí hodiny nebo Tekoucí čas. Obraz pracuje s Einsteinovou teorií, že čas je relativní a není pevný. Obraz údajně vznikl na základě Dalího snu o rozteklém camembertu a představuje metafyzický obraz času, který pohlcuje sám sebe. Převládající barvy hnědé a okrové tóny, zlaté útesy jsou reminiscencí rodného Španělska.



Jedno z nejznámějších děl surrealismu bylo poprvé vystaveno v roce svého vzniku, tedy v roce 1931, v Galerii Pierre Colle v Paříži, o rok později pak v Julien Levy Gallery v New Yorku. Od roku 1934 je obraz ve sbírce Muzea moderního umění / Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku, které jej získalo od anonymního dárce.
 

Salvador Dalí: muzea, díla a zajímavosti

  • Dalí vytvořil více než 1 500 děl, jež zahrnují malby, kresby, ilustrace knih, návrhy kostýmů a nábytku, plastiky, kreslené animace a další.
  • Praze vzniklo Muzeum Salvadora Dalího, aktuálně se ale stěhuje na novou adresu.
  • Pozornost okolí nebudil jen Dalího knír, ale i domácí mazlíček, ocelot jménem Babou. Dalí s ním rád chodíval na veřejnosti i do luxusních restaurací. Znepokojeným spolustolovníkům říkal, že Babou není nic jiného než normální kočka, kterou přemalovali ve stylu op-art.
  • Jedním z jeho děl je i logo lízátek Chupa Chups; Dalí je navrhl v roce 1969.
  • Posledním velkým dílem slavného Španěla je Dalího muzeum, slavnostně otevřené v roce 1974 v bývalém divadle ve Figueres. Dalí vše vymyslel a navrhl tak, aby návštěvníkům nabídl skutečný zážitek a vtáhl je do svého jedinečného a strhujícího světa. Poslední roky umělec prožil v blízké věži Torre Galatea a po smrti byl pohřben v podlaze muzejního atria.
Kalendář 2024: Objevte svou ameriku aneb akce, kde si prohlédnete nejkrásnější automobilové veterány

Kalendář 2024: Objevte svou ameriku aneb akce, kde si prohlédnete nejkrásnější automobilové veterány

Co měli kromě celosvětové popularity společného Elvis Presley, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo Salvador Dalí? Všichni milovali ikonická americká auta. Na naleštěné legendy se můžete přijít podívat do muzea anebo na některou z akcí. Portál Kudy z nudy vám poradí, kdy a kam vyrazit na parádní výlet.

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

Šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů: když je složíte dohromady, vznikne ikonická thonetka aneb židle číslo 14, nejprodávanější židle historie. Ohýbaný nábytek z továren Michaela Thoneta se poprvé představil na průmyslové výstavě v roce 1841 a vzápětí zaplavil celý svět. Jen slavných čtrnáctek bylo v letech 1860 až 1930 po celém světě prodáno více než 50 milionů.

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila v Paříži, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Muzeum miniatur v Praze Zážitky

Muzeum miniatur v Praze

Objevte mikrosvět složený z uměleckých děl, tzv. mikrominiatur viditelných jen pod mikroskopem. Jedná se o výtvory tak malé, že nejdou zhlédnout pouhým okem, ale jen pomocí zvětšovacích čoček.

Central Gallery – Galerie moderního umění v srdci Prahy Kultura

Central Gallery – Galerie moderního umění v srdci Prahy

Central Gallery je galerie moderního umění v samotném srdci Prahy. Na Staroměstském náměstí, nejvýznamnějším místě, kde se v hlavním městě můžete ocitnout, stojí třípodlažní budova se třemi stálými výstavami tří slavných umělců.

Cesty za uměním: Pieter Bruegel, Senoseč, Pražský hrad a bruegelovský brajgl

Cesty za uměním: Pieter Bruegel, Senoseč, Pražský hrad a bruegelovský brajgl

Lovci ve sněhu, Stavba babylónské věže, Dětské hry anebo Zápas masopustu s půstem: to jsou nejznámější obrazy vlámského malíře Pietera Bruegela. Jeho nejcennějším dílem v Česku je obraz Senoseč z cyklu Měsíce, vystavený v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Muzeum Salvadora Dalího v Praze – Enigma Kultura

Muzeum Salvadora Dalího v Praze – Enigma

Muzeum Salvadora Dalí v Praze představuje 15 soch nevyčíslitelné hodnoty ze soukromé sbírky slavného italského mecenáše umění Beniamino Leviho, který byl zároveň blízkým přítelem Salvadora Dalího. Od ledne 2023 uzavřeno: probíhá stěhování muzea.

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

30 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro Kultura

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.