Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války.
Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum, které je nyní uzavřeno, probíhá rekonstrukce.
Nicméně o víkendech pořádá komentované prohlídky centrálního bojiště od 9 – 17 hod. Cena 90 Kč, která kromě prohlídky zahrnuje i vstup na rozhlednu. Prohlídky začínají v bývalém domku správce vedle muzea.
Moderní budova Muzea války 1866 (dříve Muzea prusko-rakouské války 1866 na Chlumu), je postavená jako přístavba k původnímu muzeu a doplňuje původní Památník bitvy 1866 na Chlumu. Prohlédnout si můžete expozici historické techniky a uniforem. Expozici vkusně doplňuje i personál muzea oblečený do dobových uniforem.
Bitva na Chlumu, také známá jako bitva u Sadové nebo bitva u Hradce Králové, byla rozhodujícím konfliktem prusko-rakouské války, která začala v červnu 1866. Prusko postupující ze severu východních Čech porazilo postupně ve všech bitvách rakouskou armádu (kromě bitvy u Trutnova) a postupovalo k Hradci Králové. Rakousko ve snaze postup zarazit soustředilo na Chlumu celou svou Severní armádu a zformovalo jí v půlkruhové linii v délce 12 km. Na pruské straně byly připraveny První, Druhá a Labská armáda. Stálo tak proti sobě více než 400 000 mužů. Ke střetu došlo ráno 3. července 1866 a po celodenních bojích byla rakouská vojska zcela rozprášena. Důvodem rakouské porážky byla zastaralá taktika boje s použitím bodáků v sevřených útvarech a horší typ pušek, které měly až trojnásobně nižší rychlost střelby než pruské. Ztráty na životech a počty zraněných byly obrovské. Rakousko ztratilo 43 000 mužů, Prusko 13 000 mužů. V řadách rakouské armády zemřelo mnoho Čechů a Slováků.
V chlumském muzeu se od roku 2020 otevřela zbrusu nová a moderní expozice, která ještě více prohloubí informace o prusko-rakouské válce, kterou v ruce 1866 vedlo Pruské království s Rakouským císařstvím o převahu ve střední Evropě. Důraz výstavy je kladen především na nejvýznamnější střet tohoto konfliktu – bitvu u Hradce Králové. Výstava představuje informace o válečném konfliktu jako takovém, ale věnuje se i novým tématům – například telegrafii, železniční dopravě či zdravotnictví.
Vyhlídková věž
Původní, 25 metrů vysoká, rozhledna byla na bojišti postavena v roce 1899. Návštěvníkům sloužila dalších téměř 100 let. Od léta roku 1999 nabízí možnost lepšího výhledu na celý centrální prostor bojiště nová příhradová věž o výšce 55,60 m s půdorysem 8 x 8 m, na které je ve výšce 34,6 m umístěna vyhlídková plošina.
Naučné stezky bojištěm
V areálu bojiště jsou zřízeny dvě naučné stezky:
naučná stezka Chlum seznámí návštěvníky s centrálním bojištěm a přivede je k válečnému muzeu, vyhlídkové věži a množství pomníků, např. k Baterii mrtvých, mauzoleu s kaplí, ke pseudogotickému osariu či Úvozu mrtvých.
Naučná stezka Svíb je věnována místům, které souvisely s
boji o stejnojmenný les. V lese i blízkém okolí stojí velký počet pomníků svědčící o krutých bojích. K nejznámnějším pomníkům patří Říman a Polní myslivec na okrajích lesa. Obě naučné stezky jsou
okružní a jsou dlouhé 10 km. Každá má 21 zastávek opatřených informačními deskami, které přinášejí řadu zajímavostí o bitvě.
Rekonstrukce 2023 – 2026
Od 30. října 2023 do července 2026 je stálá expozice z důvodu rekonstrukce uzavřena. V listopadu začalo vyklízení mobiliáře dosavadní stálé expozice Muzea války 1866, kterou návštěvníci mohli s menšími obměnami vidět v poslední dekádě. Dosavadní exponáty byly pečlivě tříděny, baleny a odvezeny do depozitářů. Sloužit budou ale dál. Některé se vrátí zpět do Muzea války 1866, jiné budou využity při našich edukačních programech. Na jaře 2024 byla zahájena stavby nové expozice, jejíž otevření je plánováno na červenec 2026.