Městské muzeum v Žebráku bylo založeno roku 1925 a sídlí spolu se Základní uměleckou školou a Městskou knihovnou v budově bývalé měšťanské školy na hlavním žebráckém náměstí. Je pobočkou Muzea Českého krasu.
Stálá expozice přibližuje návštěvníkům historii města Žebráku, vývoj zdejších řemesel a seznamuje s význačnými rodáky, kterými byli zejména bratři Jan a Vojtěch Nejedlý, a rovněž básník Šebestián Hněvkovský. Roku 1812 byla založena Společnost divadelních ochotníků. Soubor nese jméno K.J.Erbena a působí dodnes. V blízkém pivovaru se odehrává děj Erbenovy hry Sládci.
Galerie Jaroslava Hněvkovského
Jaroslav Hněvkovský „Malíř Indie“ označovaný jako „Slovanský Gauguin“ se narodil 10.dubna 1884 v Žebráku, po studiu se stal geodetem. V Římě se roku 1907 poprvé setkal s malířem Otakarem Nejedlým. Jejich touha uniknout západní civilizaci vyústila v plán bohémské cesty na Cejlon a do Indie, na níž se vydali roku 1909.
J. Hněvkovský zde zůstal do roku 1913, Indie trvale poznamenala veškerou jeho uměleckou tvorbu. Učarovala mu kéralská příroda, věčně zelená, bujná a divoká, s krásnými, bezelstnými lidmi. Načas se dokonce uchýlil k domorodému kmeni Kánikarů do horské džungle a žil a lovil tam s nimi.
Hned po návratu vystavoval Hněvkovský svoji indickou tvorbu v Praze a také na výstavě v Londýně roku 1921. Obrazy zde zaujaly básníka Rabíndranátha Thákura, a ten Jaroslava Hněvkovského pozval do své vlasti. V severní části země maloval na Thákurově škole v Šántiniketanu a svou druhou indickou cestu skončil opět na milovaném jihu (1922-1923).
Větší soubor obrazů s indickou tématikou vystavoval Hněvkovský ještě roku 1927 v Praze a tehdy vyšly i jeho dvoudílné Malířovy listy z Indie. Jsou to převážně dopisy matce. Zemřel v Praze 8. června 1956.
V Městském muzeu v Žebráku je instalována stálá výstava tohoto umělce, doplněná fotografiemi a skicami.