ÚvodAktualityMuzejní noc 2024: jaká muzea budou otevřena během května a června?
Kultura

Muzejní noc 2024: jaká muzea budou otevřena během května a června?

  • 15. května 2024
Letošní Festival muzejních nocí je tu! Letos se tato oblíbená akce koná ve dnech 17. května až 15. června 2024. 20. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí rekordních 703 institucí a 206 měst! Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 17. května 2024 od 14.00 hodin v Pardubicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Velký přehled najzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné.
Festival muzejních nocí 2025

16. 5.14. 6.
Festival muzejních nocí 2025

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí (18.5.). Téměř měsíc trvající akce nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách kulturních institucí po celé České republice.

Jablonecké muzeum slaví 120 let!

11. 1.28. 12.
Jablonecké muzeum slaví 120 let!

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, zřizované Ministerstvem kultury České republiky, spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. Poprvé se muzeum otevřelo veřejnosti už v roce 1904. V roce 2024 tedy oslaví 120 let od svého založení.

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko Kultura

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Už přes tři staletí střeží vsetínský zámek a jeho 60 metrů vysoká věž prastarou cestu k beskydským horským průsmykům. Jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Zlínského kraje dnes spravuje Muzeum regionu Valašsko a objekt slouží jako místo zajímavého poznání, zábavy i zážitků pro děti i dospělé.

Městské muzeum v Žebráku Kultura

Městské muzeum v Žebráku

Městské muzeum v Žebráku bylo založeno roku 1925 a sídlí spolu se Základní uměleckou školou a Městskou knihovnou v budově bývalé měšťanské školy na hlavním žebráckém náměstí. Je pobočkou Muzea Českého krasu.

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí Gurmánská turistika

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí zahájilo provoz v září 2015 a představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem...

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí Zážitky

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Vydejte se do centra tkalcovského řemesla, umění a textilního designu. Moravská gobelínová manufaktura se již více než sto let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. V nabídce jsou kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce.

Vlastivědné muzeum Jesenicka Kultura

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice archeologie a historie a geologická výstava Spirála času Země. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Hvězdárna Valašské Meziříčí Zážitky

Hvězdárna Valašské Meziříčí

V areálu hvězdárny stojí za vidění také dřevěná hvězdárna postavená roku 1929 Antonínem Ballnerem a jeho přáteli z astronomického kroužku, jež se řadí k nejstarším na severní Moravě a Slezsku. Ballnerova hvězdárna je přístupná veřejnosti po celý rok.

Kurfürstův dům v Přibyslavi Kultura

Kurfürstův dům v Přibyslavi

Tento měšťanský dům patřil do staré středověké zástavby města. Čím byli nebo čím se zabývali jeho původní majitelé s určitostí nevíme. Jedna z prvních zmínek o tomto objektu pochází z roku 1654, kdy dům patřil Tomáši Bělskému, řezníkovi.

Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí Kultura

Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí

Bývalá barokní sýpka se nachází v historickém centru města Valašské Meziříčí, v areálu zámku Žerotínů. Spolu se západním křídlem renesančního zámku a bývalou vězeňskou kaplí, postavenou v novorománském stylu v polovině 19. století, vymezuje prostor tzv. zadního zámeckého nádvoří.