Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.
Název lokality Křížky je
podle tří křížků, které zde byly vztyčeny na vrcholku pahorku v roce 1849. Hned vedle křížků je deska z leštěného hadce s vyznačenými směry na významné výškové dominanty na
Vladař nebo
Klínovec. Národní přírodní památka Křížky
je přístupná s omezením. Lokalita je oplocena, ale brankou se dá dojít až ke křížům.
Na živiny chudém substrátu se vytvořila
specifická rostlinná společenstva s mimořádně vzácnými druhy. Roste zde
rožec kuříčkolistý, který nelze nikde jinde na světě nalézt než v západních Čechách. Kromě skalní vegetace rostou na hadcích společenstva keříků, např. vřesovec pleťový nebo zimostrázek alpinský. Část rostlin vytváří zakrslé formy (nanizmy). Hojně rozšířený
vřesovec zjara zbaruje celé okolí do vínové barvy kvetoucích vřesovců. Roste zde také kriticky ohrožený svízel sudetský, který si libuje právě ve vřesovištích.
Pro regeneraci vřesovišť a posílení populace zdejšího endemitu – rožce kuřičkolistého je
část území spásávána stádem ovcí a koz. Odlesněné skalky jsou domovem vzácných a chráněných, zejména bezobratlých živočichů. V lokalitě žijí vzácní motýli a plazi.
Jak se sem dostat
Pokud budete chtít Křížky navštívit, tak se sem vypravte z obce Prameny po silnici směrem na Novou Ves. Křižky jsou viditelné již z daleka.
Z historie záhadných křížů
Snad každého, kdo lokalitu navštíví napadne otázka,
kdo a proč sem tři kříže umístil. Skalce, na které
Tři kříže stojí, říkávali místní kdysi „am Stoinl“. Obyvatelé Pramenů byli vždy velice zbožní a protože bývali současně i velice bohatí, často
nechávali na okolních skalách či v prostorách města vybudovat boží muka, kříže či kapličky. K této situaci došlo také v případě Tří křížů. Zhotoveny byly společným dílem sangerberských občanů v roce 1849.
Společné dílo zde vystavěli proto, že se jedná o
nápadnou kamennou vyvýšeninu v okolí obce,
na které byli zvyklí náboženské symboly umístňovat (například na Petrově kameni atd.). Také zhotovení křížů je společnou prací několika mistrů, nikoliv jen jednoho. Výsledkem byla zručná
kamenická práce místních šikovných kameníků. Po jejich zhotovení byly společně v uvedeném roce 1849 usazeny za přítomnosti většiny obyvatel obce na místo, kde se nacházejí dodnes. Tuto skutečnost zde uvádíme proto, že se kříže staly v další době podnětem ke vzniku mnoha fám a pověstí.
Nápisy na stélách křížů n
ejsou již dobře čitelné, ale některé
fragmenty se dochovaly. Například čitelný je text na levém kříži "
Zur Ehre Gottes" (Ke slávě Boha). Na pravém kříži se píše: "
Zur Ehre Gottes das auf die Curhilfe der vierzehn Notthelfer Heil wiederholen Gottdanke. Hans u. Anna Hahn aus Sangerberg 1849". V překladu to znamená: "Ke slávě Boha,.který lázeňskou léčbou společně se čtrnácti pomocníky v nouzi pomohli k uzdravení opakujeme Děkujene ti Bože. Hans a Anna Hahnovi ze Sangerbergu 1849".