ÚvodCo chcete dělat?KulturaOblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních
Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění. Galerie sídlí v budově bývalých městských lázní na Masarykově třídě v Liberci. Konverze stavby obdržela v roce 2014 Grand Prix architektů – Národní cenu za architekturu.

Stálá expozice v lázních se nachází v křídle přiléhajícím k Masarykově ulici, proměnným výstavám je určeno křídlo podél ulice Vítězné. Expozice naleznete ve všech 4 patrech – dvou nadzemních a dvou podzemních. Je zde vystaveno přibližně 250 obrazů a plastik, které doplňují vybrané předměty uměleckého řemesla. Novinkou je také trvalé vystavení prací grafik a kreseb na papíře, v prostorách splňující podmínky pro jejich dlouhodobou prezentaci.

Součástí stálé expozice jsou prostory určené dospělým i dětem věnované interaktivním exponátům, zkonstruované za pomoci nejnovějších technologií. Exponáty jsou speciálně pro potřeby galerie sestrojeny tak, aby se návštěvníci mohli hravou a zábavnou formou dozvědět spoustu zajímavých informací o výtvarném umění a světě obrazů, fungování galerie, vizuálních vjemech, o lidských smyslech nebo i to, jak někdy vlastní smysly klamou. Výstava aktivuje hravost, schopnost logického uvažování a kreativitu myšlení.

Oblastní galerie vlastní na dva tisíce děl ze sbírky obrazů, více než tři tisíce děl ze sbírky kreseb, dva tisíce děl ze sbírky grafik a na tři sta sochařských děl. V její stálé expozici se nacházejí opravdové skvosty. Sbírky jsou rozděleny na čtyři témata:

  • České umění 20. století: reprezentativní průřez všemi hlavními uměleckými směry a uměleckými osobnostmi tohoto období. Můžeme ji rozdělit do tří okruhů: české malířství 20. století (např. impresionista Antonín Slavíček, za kubismus Bohumil Kubišta, nebo surrealista Alois Wachsmann), česko-němečtí malíři působící v Čechách před rokem 1945 (např. August Bröms, Max Kopf) a regionální malířství po roce 1945 (např. Václav Benda, Vladimír Komárek).
  • Francouzské malířství 19. století: francouzské předimpresionistické krajinářství 19. století – tzv. barbizonská škola, kterou Liberci věnoval bratr Johanna Liebiega – Heinrich. Součástí této expozice je i soubor děl Eugèna Boudina, který patří mezi největší a nejcennější mimo území Francie.
  • Německé a rakouské malířství 19. století: tvorba dvou hlavních představitelů – Augusta Pettenkofena a Eugena Jettela – je v liberecké galerii zastoupena mnohem kvalitněji než v národní obrazárně Horního Belvederu ve Vídni. Další pozoruhodností je zde početná sbírka grafik s díly od Jiřího Anderleho, Čestmíra Kafky, Květy Pacovské, či současných regionálních autorů jako např. Roman Karpaš a Jan Měřička.
  • Nizozemské malířství 16. – 18. století: expozice představuje vzácné obrazy holandských a vflámských malířů. K vidění jsou zde výjevy každodenního života – společnost při zábavě, hospodské výjevy, výjevy z trhů, z vojenské služby, ze života sedláků a podobně.


Bezbariérový přístup

Celá budova galerie je bezbariérová! Handicapovaní mohou parkovat ve Vítězné ulici na vyhrazené parkovacím místě v bezprostřední blízkosti vstupu do galerie.

Oblastní galerie v Liberci
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2014 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Lázně – nové sídlo Oblastní galerie Liberec“
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2013 – za publikaci „Mladí lvi v kleci. Umělecké skupiny německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období.“
 

Aktuality