Jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Adolf Loos má svůj památník v Liberci, městě, kde pobýval jako středoškolák na studiích. Dílo sochaře Jiřího Seiferta z roku 1981 se nachází v Technické univerzitě.
Památník s názvem
Prostor k poctě architekta Adolfa Loose (rozměrné umělecké dílo na pomezí mezi sochařstvím a architekturou) před mnoha lety nechala Technická univerzita Liberec ze svého pozemku odstranit. Jednalo se o kvádry tvořící kruh, ale dovnitř nebylo vidět.
Rozlehlý betonový objekt z roku 1981 totiž pojaly za své útočiště problémové skupinky obyvatel, a prostor v těsném sousedství vstupu do budovy ekonomické fakulty a do univerzitní knihovny nevypadal důstojně.
V posledních letech univerzita usiluje o jeho navrácení památníku do ulic
Liberce, a i ve spolupráci s městem a restaurátory hledala místo pro jeho opětovnou instalaci. Vhodnější prostor se však najít nepodařilo, a tak se betonový památník vrací zpět k univerzitě.
Zatím se podařilo na místo usadit
velké betonové bloky, restaurováním právě prochází původní plaketa, která bude na památník opět osazena. Nově přibude nápis odkazující na
znovuobnovení v letech 2020 a 2021. Oproti původní realizaci se uvažuje také o
nasvícení památníku podle návrhu výtvarníka, absolventa a pedagoga FUA TUL Richarda Loskota.
Adolf Loos v Liberci
Adolf Loos v
Liberci studoval v letech
1882–1887 průmyslovou školu stavební, žádná realizace v tehdejším Reichenbergu od něj nevznikla, i když z jeho tvůrčí dílny pochází podoba jednoho z pavilonu na slavné Německočeské výstavě z roku 1906, který se však nedochoval.