ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPalác Savarin v Praze
Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.
Současnou podobu získal palác v letech 1743–52, autorství barokní přestavby je připisováno Kiliánu Ignácovi Dientzenhoferovi, po jehož smrti stavbu dokončil jeho zeť Anselmo Lurago. Rozsáhlý komplex budov má formu rozlehlého vnitrobloku se dvěma dvory, k němuž kdysi přiléhala zahrada a jízdárna.
 
Původně palác vlastnil rod Piccolomini, roku 1766 palác získali Nosticové a sňatkem v roce 1855 přešla budova do šlechtického rodu Sylva-Taroucca. Arnošt Emanuel z tohoto rodu, milovník botaniky, založil známý Průhonický park, na jeho odkaz navazuje i dendrologická zahrada v Průhonicích. Od roku 1895 Sylva-Tarouccové palác pronajímali, sídlilo zde například Národopisné museum. Od roku 1911 je palác v majetku pražské obce. Ve 20. století byl přestavován, roku 1927 byla na místě bývalé barokní zahrady paláce založena slavná kavárna Savarin, pojmenovaná po právníkovi a labužníkovi Brillat-Savarinovi. Právě tady se pravidelně scházeli členové českého Rotary klubu, který sdružoval podnikatele podporující etiku v obchodování, čestné jednání a světový mír. Mezi jeho členy patřili např. Jan Masaryk, Jindřich Waldes, majitel továrny Koh-i-noor, Miloš Havel, zakladatel filmových ateliérů Barrandov, nebo Vladimír Rott, vlastník proslulého železářství U Rotta. Ve 30. letech se Savarin stal také místem setkávání členů Společenského klubu, který založil přítel Karla Čapka, novinář Ferdinand Peroutka, se svými přáteli.
 

Mucha muzeum

24. ledna 2025 se má v paláci Savarin otevřít nové Mucha muzeum. Expozici připravuje architektka Eva Jiřičná se svým týmem ze studia AI Design. V připravované expozici mají být k vidění i díla Alfonse Muchy, která nikdy nebyla vystavena. Stálá výstava má být obměňována.  Muzeum má být na více než 1100 metrech čtverečních.
 

Rekonstrukce paláce

Od roku 2019 probíhá kompletní rekonstrukce historických budov paláce, ve kterém vzniká úplně nový veřejný prostor. Autorem přestavby je přední britské studio Thomas Heatherwick Studio. V objektu bývalé jízdárny má být prostor pro společenské a kulturní akce. Blok do Panské ulice má mít tržnice a restaurace, blok do Jindřišské restaurace a zelené plochy, objekty směrem k Václavskému náměstí budou komerční. Přestavěný komplex by měl mít rozlohu 1,7 hektaru a po dokončení propojit Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou.

Veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou výhledy na panorama Prahy. Pasáže budou bez dveří, vše bude přístupné bezbariérově a vznikne i nový přímý bezbariérový vstup do metra Můstek.

V paláci mají do roku 2026 vzniknout speciální galerijní prostory, ve kterých by měla být umístěna Slovanská epopej. Sál, kde epopej bude, by měl mít na šířku 23 metrů a na délku více než 60 metrů. Plátna by měla být umístěna proti sobě, mezi nimi bude zhruba patnáctimetrový prostor. 

První etapa, rekonstrukce historického barokního paláce Savarin, který je památkově nejcennější částí celého projektu, byla dokončena koncem srpna 2024. Veřejnost se do dříve nepřístupných míst paláce poprvé podívala v rámci Prague Art Week, 7. – 8. září 2024.

V dubnu 2024 byly na vrchol fasády umístěny obnovené i nově vytvořené kopie jedenácti barokních soch od sochaře Ignáce Františka Platzera.

Provozovatel

Palác Savarin

Na Příkopě 852
110 00 Praha 1
GPS:
50,084674 14,425279
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality