ÚvodČeská nejOsobnostEva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu
Osobnost

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.
Eva Jiřičná pochází ze Zlína, v roce 1944 se s rodiči přestěhovala do Prahy. Vystudovala architekturu na Českém vysokém učení a Akademii výtvarného umění v ateliéru Jaroslava Fragnera. V roce 1968 odjela na stáž do Londýna a od té doby žije ve Velké Británii. Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu.

Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio a byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu.

Návrhy Evy Jiřičné se vyznačují lehkostí, prosvětleností a respektem k materiálu, často pracuje se sklem, kamenem a kovem. K jejím klientům patří významné firmy a instituce z celého světa, například Selfridges, Harrods, Boodle & Dunthorne, Pražský hrad, Royal Academy of Arts, Karel Schwarzenberg, Victoria and Albert Museum, British Council, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, město Zlín a další. Její ateliéry získaly četná mezinárodní ocenění, Eva Jiřičná za osobní přístup v oblasti architektury a designu získala titul Královský průmyslový designer a Řád Britského impéria za design, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Získala čestné doktoráty a profesury na několika univerzitách, pracuje v mezinárodních porotách architektonických soutěží a o své práci přednáší po celém světě. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.

Mezi její nejznámější stavby v České republice patří interiéry Tančícího domu, Oranžerie v Královské zahradě na Pražském hradě, Hotel Josef, Café B. Braun a rekonstrukce kostela svaté Anny v Praze, Kongresové centrum a další budovy pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně nebo skleněná lávka v Klatovech.
 
 
7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Když se 2. dubna 1981 slavnostně otvíralo Kongresové centrum v Praze, jmenovalo se ještě Palác kultury. Přišlo si ho prohlédnout přes sto tisíc zvědavých návštěvníků a od té doby se tu střídá jedna akce za druhou. Teď ale čeká největší kongresové centrum v České republice velká proměna podle návrhu španělského studia OCA Architects.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

S osobností na procházku: Prahou za architektonickými stíny Jana Kaplického

S osobností na procházku: Prahou za architektonickými stíny Jana Kaplického

Lord's Media Centre, tiskové centrum na londýnském kriketovém stadionu, oceněné cenou Stirling Prize, obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který získal nominaci na cenu Miese van der Rohe, či Muzeum Enza Ferrariho v Modeně – to je trojlístek nejznámějších staveb architekta Jana Kaplického.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Design Hotel Josef na Starém Městě pražském Ubytování

Design Hotel Josef na Starém Městě pražském

Čtyřhvězdičkový Hotel Josef na Starém Městě pražském vás okouzlí svým útulným minimalismem a čistými liniemi. Vysoce moderní, prostorný a prosvětlený hotel v centru města je ideálním místem nejen pro milovníky současné architektury a designu.

Art & Event Gallery Černá labuť Kultura

Art & Event Gallery Černá labuť

Multifunkční prostor se nachází v 8. patře obchodního domu Černá labuť. Konají se zde artové projekty, výstavy, soukromé i firemní akce.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Zlín

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Jan Kaplický – světově známý architekt

Jan Kaplický – světově známý architekt

Většinu svého profesního života strávil Jan Kaplický (18. dubna 1937, Praha – 14. ledna 2009, Praha) v Londýně, kam emigroval po sovětské okupaci roku 1968. Do dějin architektury se zapsal odvážnými projekty, které předběhly svou dobu. Prohlédnete si je ale jen v zahraničí, u nás jeho projekty štěstí neměly.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější ženská jména?

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější ženská jména?

Jaká jsou nejpopulárnější dívčí jména současnosti? Která dříve oblíbená jména mizí a která jsou naopak trendy? Jak na tom jsou nejčastější jména jako Jana, Marie nebo Eva, a komu v žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené holčičky musely uvolnit místo?

Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné

Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná již padesát let žije a pracuje v Londýně, přesto už dlouho je a zůstává první dámou české architektury. V březnu slaví významné životní jubileum. Víte, kterým místům v Česku dala novou tvář a kde poznáte její tvorbu od profesních začátků až po současnost?

MDŽ a slavné Češky, které zná celý svět

MDŽ a slavné Češky, které zná celý svět

Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme ty, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států, anebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.

Muzeum Avion Památky

Muzeum Avion

Hotel Avion vznikl v roce 1928-1929 podle plánů architekta Bohuslava Fuchse. Prostory kavárny, čili druhé a třetí patro nyní slouží jako muzeum funkcionalismu. Expozice přiblíží život a dílo funkcionalistického architekta Bohuslava Fuchse.

Osm žen pro osmý březen

Osm žen pro osmý březen

Jsou skvělé, výjimečné, chytré a jejich úspěchy zná celý svět. Jsou hvězdami svých oborů, mají skvělé nápady a nezdolnou energii. Inspirují nás a máme je rádi. Ve svých profesích nevynikají proto, že jsou ženy, ale zkrátka proto, že fakt umí. Osm žen, které umí rozzářit svět kolem sebe: seznamte se.

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech Památky

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech

Součástí rekonstrukce katakomb v Klatovech bylo roku 2012 i spojení dvou objektů v Balbínově ulici, skleněná nadzemní lávka, která byla postavena podle projektu architektky Evy Jiřičné.

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Zlína

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Zlína

Patříte k milovníkům fotografie a fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Zlína. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se do centra města, vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo zkuste zachytit podvečerní atmosféru východomoravské metropole.

B. Braun Café Gurmánská turistika

B. Braun Café

V budově Lékařského domu na I. P. Pavlova v Praze vznikla jedinečná kavárna, Café B. Braun, jejíž autorkou je Eva Jiřičná. Tento elegantní prostor pro odborná i společenská setkání zástupců lékařské obce i široké veřejnosti navrací budově Lékařského domu ztracenou důstojnost.

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum Zážitky

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum

Kongresové centrum, které navrhla slavná architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná, je zaměřené na pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí. Poskytuje také zázemí pro Filharmonii Bohuslava Martinů.

Dancing House – hotel Tančící dům Ubytování

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích Památky

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.