ÚvodCo chcete dělat?KulturaPamátník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty
Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Ačkoli obec neměla s činem nic společného, gestapo vykonalo právě na obyvatelích Lidic brutální akt pomsty. Zastřeleno bylo 173 mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a děti buď předány k poněmčení nebo odvezeny do polského Chelmna. 

Památník Lidice dnes tvoří upravené pietní území se společným hrobem lidických mužů, dále pak základy původních statků, muzeum s audiovizuální expozicí „A nevinní byli vinni…“ a výstavní síň In memoriam, věnovaná historii obce a památníku. Prohlédnout si můžete také galerii, kde je umístěna část sbírky uměleckých děl, která v poválečných letech Lidicím věnovali umělci z celého světa, Růžový sad a sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí od akademické sochařky Marie Uchytilové. Od dubna 2008 zde působí vzdělávací středisko pro mládež a badatelna

Díky práci Vojenského topografického ústavu v Dobrušce můžete zhlédnout v recepci muzea Památníku Lidice video ukázku simulace obrysů původní obce Lidice. Během virtuálního přeletu nad Pietním územím a novými Lidicemi před námi začínají z mlčící krajiny pomalu vystupovat siluety již neexistujících domů. S pomocí moderní techniky si tak můžete mnohem lépe přestavit, jakou obcí původní Lidice byly.

K uctění památky dětských obětí zavražděných Němci, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech, byla založena Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice. Výstava se v ČR koná pravidelně již od konce 60. let 20. století a je dobře známa nejen mezi dětmi a učiteli v ČR, ale i v celém světě, protože se jí každoročně účastní tisíce dětí ze všech kontinentů. Do roku 1972 byla národní soutěží, potom změnila svůj statut a stala se výstavou mezinárodní.

Zejména v hlavní turistické sezoně doporučujeme prohlídku předem objednat přes formulář na webových stránkách nebo na telefonních číslech 312 253 755 a 312 253 088.
 

Ukázkový domek v Lidicích

Od března 2017 při zahájení turistické sezony se v Lidicích otevřel zrekonstruovaný původní typizovaný rodinný domek v sousedství galerie. Bude tu stálá expozice o výstavbě nových Lidic po válce včetně interiérů, tak jak vypadaly v padesátých a šedesátých letech minulého století, kdy se předávaly lidickým ženám. Lidické domy byly na svou dobu nadstandardní, měly ústřední topení, jeden typ byl bezbariérový, v koupelnách bojlery, obec měla kanalizaci i čističku. Proto se lidické ženy často setkávaly se závistí.

Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. V nových Lidicích stát postavil 150 domů, v návrhu byl i kostel, škola, školka, dům horníků, ale na to už nezbyly peníze.
 

Nová multimediální expozice

V muzeu Památníku Lidice skončila v září 2022 dlouhodobá rekonstrukce, jejím cílem bylo staticky zajistit budovu a modernizovat některé části. Obnovena byla multimediální expozice a vznikla důstojnější recepce s provozním zázemím.


Památník Lidice
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2012 – Cena Českého výboru ICOM – za stálou expozici „Lidická sbírka“
2009 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2009 – za stálou expozici „Ležáky od vypálení po současnost“
2006 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní výstava roku 2006 – za stálou expozici „A nevinní byli vinni…“
2004 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2004 – za publikaci „Lidice – příběh české vsi“
2003 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2003 – za rehabilitaci Národní kulturní památky – pietního území v Lidicích

Aktuality