ÚvodCo chcete dělat?PamátkyLidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti
Památky

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.
Expozice Památníku Lidice přibližuje původní poválečnou lidickou domácnost, včetně vybavení. Původní je také domek poblíž Lidické galerie, kde se stálá výstava nachází, postavený v padesátých letech pro přeživší lidické ženy a děti. Expozice je složená výhradně z vybavení, které skutečně sloužilo lidickým ženám a dětem. Podařilo se sehnat i původní elektrickou troubu, konferenční stolek nebo křesla typu ušák.
 
V domku bylo původně pět místností: obývací pokoj, kuchyně se spižírnou, ložnice pro děti, ložnice pro rodiče, jeden další pokoj v podkroví, koupelna a toaleta. Kromě expozice v pokojích je také v jedné z ložnic badatelna a v podkrovním pokoji místnost pro pořádání seminářů a dalších akcí.
 
V lidickém domku najdete i expozici o budování nových Lidic. V roce 1945 československá vláda rozhodla o obnovení Lidic a vypsání architektonické soutěže. Vedle původní obce tak vznikly nové Lidice, první ženy a děti se do nich stěhovaly v roce 1949. Celkem zde vzniklo na 150 nových domů, na jejich stavbě se podílely brigády různých organizací i samotné lidické ženy. Kvůli politickým změnám však nakonec sešlo z plánů postavit například i kostel nebo zemědělské usedlosti.
 
Nacisté středočeské Lidice vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo domnělé spojení jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacisté zavraždili 340 lidických obyvatel. Po válce se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Aktuality