ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory
Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.
Na Pastevním vrchu již od roku 1809 stávala boží muka s bytelným podstavcem, vybudovaná Johanem Christophem Schubertem, ke kterým o svátku Božího těla mířila procesí věřících. Později byl Pastevní vrch využíván i k ostraze kraje. Svědčí o tom i jeho německý název – Hutberg, neboli Strážní vrch.

Boží muka s podstavcem na svém místě ještě stojí, avšak dnes k nim směřují především turisté. V rámci naučné stezky Růžová je zde umístěna jednoduchá dřevěná rozhledna, ale výhled je pěkný i bez ní. Z nezalesněné plochy na Pastevním vrchu spatříte Děčínské stěny, České středohoříMilešovkou, Lužické hory i Saské Švýcarsko – uvidíte Děčínský Sněžník (stolovou horu s rozhlednou), Jedlovou, Studený vrch, Růžák, Pravčickou bránu s celým masivem pískovcových stěn, dohlédnete do německého Saska na stolové hory Lilienstein, Papstein a Kaiserkrone. Uvidíte okolní vesnice Janov, Jetřichovice nebo Vysokou Lípu.

Pro lepší orientaci je zde nainstalována informační tabule, na které jsou vyobrazeny jednotlivé vrcholy s uvedením názvů. Kromě přírodních krás můžete zahlédnout také pasoucí se ovce, lamy a koně.
 

Jak do Růžové a na Pastevní vrch

Do obce Růžová autem po silnici vedoucí z Děčína na Českou Kamenici, s možností několika odbočení podle toho, která z postranních cest pro vás bude zajímavější. Dále příjemnou procházkou po naučné stezce, která začíná na křižovatce cest z Růžové na malebnou Kamenickou Stráň a Růžovský vrch.

Cesta na Hutberg (Pastevní vrch) vede z Růžové, z parkoviště u kostela sv. Petra a Pavla se vydejte vpravo ke stáji Apollo. Zde již uvidíte Pastevní vrch. Od stáje vede po zelené naučné stezce cesta přes pastvinu na vrchol a měří cca 1 km. Na Pastevní vrch se nastěhovalo stádo dlouhostrstých krav. Na stezce byl vybudován přechod pro toto stádo. Nelekejte se a překonejte tento přechod a jděte až na vrchol. 
 
Kdo chce pokračovat dále po naučné stezce vydá se směrem na Kamenickou Stráň přes Novou Ves, zaniklou osadu, která zde stála do poloviny 20. století. Na zastavení naučné stezky se seznámíte s historií budování betonových pevnůstek v letech 1937-1938 včetně stavby lehkého bunkru. Přiblíží vám historii a současnost Dolského mlýna i poněkud ponurý příběh násilné smrti mladé obchodnice v 19. století v místě zvaném U obrázku. Délka trasy je cca 10 km.
 

Rozhledna Růženka na Pastevním vrchu

Na vrcholu Pastevního vrchu stojí nejnovější ultramoderní rozhledna pojmenovaná jako Růženka. Je (kvůli trvanlivosti) zhotovena z betonu a dosahuje výšky 6,2 metru. Stavba, na jejíž vznik přispěli místní ve veřejné sbírce, připomíná návrh Kaplického Národní knihovny. Tvar vyhlídky v obci Růžová byl přitom navržen před publikováním "chobotnice" významného architekta.

Ti, kdož se přijdou na rozhlednu podívat, budou jistě potěšeni krásným výhledem na České a Saské Švýcarsko, turisti uvidí třeba Lilienstein, Groser Winterberg, Papstein, Pravčickou bránu, ale třeba i Milešovku v Českém středohoří, Sokolí vrch, Sněžník, Jedlovou a další kopce. Vstup na vyhlídku je zdarma.

Aktuality