ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNárodní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě
Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, Růžovský vrch
"> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, Růžovský vrch "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, podzim "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, turistika "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, výlet "> "> "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, turistika "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, skalní město "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, turistika "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, příroda "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, Ružovský vrch, foto M. Rak "> "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, podzimní výlet "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, zimní výlet "> Národní park České Švýcarsko, Kudy z nudy, zima "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).
Z velké části park obepíná Chráněná krajinná oblast Labské pískovce (vyhlášená v roce 1972), která tvoří spolu s národním parkem na české i saské straně a rovněž se sousední Chráněnou krajinnou oblastí Saské Švýcarsko (LSG Sächsische Schweiz) jednotný orografický celek nazývaný Českosaské Švýcarsko (Sächsisch-Böhmische Schweiz) nebo Labské pískovce (Elbsandsteingebirge). Sídlem Správy Národního parku je město Krásná Lípa. Národní park České Švýcarsko zaujímá rozlohu 79,23 km², Národní park Saské Švýcarsko (na německé straně má rozlohu 93,5 km².

Hlavním předmětem ochrany v parku je unikátní geomorfologie skalního města a na ni vázaná rozmanitost rostlin a živočichů. Typické pro tuto oblast jsou skalní hřbety, kaňony, pískovcové věže a stolové hory. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m., národní přírodní rezervace) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m).
 

Roubenky a hrázděné domy

Českosaské Švýcarsko a samotný národní park však není pouze rozsáhlý komplex neosídlených lesů a skal, představující předmět ochrany. Neobyčejnou harmonii přírody zde dotváří četné památky lidové architektury roubených a hrázděných domů s podstávkou v obcích lemujících hranici národního parku.
 

První turistická místa v oblasti

Již od druhé poloviny 19. století se území stalo velmi vyhledávaným, k čemuž přispěli tehdejší vlastníci panství Kinští a Clary-Aldringenové zpřístupněním turisticky nejzajímavějších míst, jako např. soutěsek Kamenice, vyhlídek u Jetřichovic nebo přírodního skalního mostu – Pravčické brány, který je dnes hlavní turistickou atrakcí a symbolem Českého Švýcarska.
 

TOP památky Českého Švýcarska a výlety do přírody


Požár v Národním parku České Švýcarsko

V neděli 24. července 2022 vznikl v Národním parku České Švýcarsko požár, který se rozsahem zapsal do dějin nejenom tohoto mezinárodně významného zvláště chráněného území. Požár postupně zasáhl plochu větší než 1600 ha, kde shořely převážně již suché porosty smrkových monokultur postižených kůrovcovou kalamitou, zasaženy ale byly i cenné ekosystémy a také část obce Mezná. Ohniskem požáru byl Malinový důl u Hřenska, kde byl pravděpodobně založen úmyslně. Vzniku požáru předcházelo suché a teplé počasí s rekordními teplotami až 36 °C. O den později se požár rozšířil i na německou stranu národního parku, kde zasáhl plochu 250 ha. Požár se na českém území podařilo uhasit v pátek 12. srpna, na německé straně až 19. srpna 2022. Jedná se o největší lesní požár v novodobé historii České republiky. Kouř ze spáleniště byl dokonce cítit i na jižním okraji Prahy, vzdáleném 120 km od ohniska požáru. Během tří týdnů se při hašení vystřídalo na šest tisíc hasičů. S likvidací ohně pomáhaly také vrtulníky a letadla ze zahraničí.

Dosud jsou některá místa Národního parku uzavřena z důvodu odstraňování následků požáru (možnost pádu stromů), jedná se především o Gabrielinu stezku, cestu na Černou bránu a okolo Červeného potoka, cestu po žluté ze Starého mlýna do Ferdinandovy soutěsky, uzavřeny jsou i Arnoltické stěny.
 

České Švýcarsko – první excelentní evropská destinace EDEN 2008/2009

Téma: „Cestovní ruch a chráněné území“
Nádherná krajina nevídaných skalních měst, romantických údolí, divokých roklí, melancholických říček, malebných vesnic, hlubokých lesů, vinoucích se cest, skalních převisů a slují, oblast, do níž se vchází jedním z divů světa – Pravčickou branou. Spolu se sousedním Saským Švýcarskem tvoří ojedinělý přeshraniční region korunovaný hned dvěma národními parky. České Švýcarsko se v roce 2009 stalo vůbec první Evropskou exkluzivní destinací v Česku. Tehdejší soutěžní téma bylo Cestovní ruch a chráněná území. O udržitelný rozvoj cestovního ruchu tu usilují už od vyhlášení národního parku České Švýcarsko v roce 2000. Jen o rok později totiž vznikla obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, jejímž posláním bylo od počátku přispívat k šetrnému rozvoji cenné přírodní oblasti a integrovat či iniciovat aktivity státní správy, samosprávy a jiných subjektů zaměřené na ekologickou osvětu, zahraniční spolupráci a moderní technologie v oblasti životního prostředí.

Provozovatel

Správa Národního parku České Švýcarsko

Pražská 52
407 46 Krásná Lípa
Tel.:
+420 412 354 050
Email:
n.park@npcs.cz
WWW:
https://www.ceske...
WWW:
https://www.npcs.cz/
GPS:
50,914085 14,509806
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

27. 9.29. 9.
Ruce v hlíně – výroba keramické lampy

Ruce v hlíně – výroba keramické lampy

Krásná Lípa, Ústecký kraj
6. 6.25. 5.
Zapomenuté obrazy ze zámku v Lipové

Zapomenuté obrazy ze zámku v Lipové

Rumburk, Ústecký kraj
23. 9.29. 9.
Týden pohybu v Rumburku

Týden pohybu v Rumburku

Rumburk, Ústecký kraj
12. 10.
Drakiáda

Drakiáda

Šluknov, Ústecký kraj
11. 10.12. 10.
Naše, Vaše houby

Naše, Vaše houby

Šluknov, Ústecký kraj
19. 10.
Votoč Vohoz

Votoč Vohoz

Šluknov, Ústecký kraj
29. 9.
Den lidové turistiky

Den lidové turistiky

Šluknov, Ústecký kraj
2. 10.
Den úcty ke stáří

Den úcty ke stáří

Šluknov, Ústecký kraj