ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPomník císaře Františka I. neboli Krannerova kašna v Praze
Památky

Pomník císaře Františka I. neboli Krannerova kašna v Praze

Pomník císaře Františka I. z roku 1850 najdete v centru Prahy, na Smetanově nábřeží, mezi zastávkami tramvaje č. 18. Národní divadlo a Karlovy lázně. Kromě sochy císaře jsou na památníku také další sochy – alegorie českých krajů a Prahy.
Novogotická památka je 29 m vysoká, inspirací jejímu autorovi, architektu Josefu Krannerovi byla známá “Krásná studna” v Norimberku. Josef Kranner se mimo jiné podlel např. i na dostavbě svatovítské katedrály. Mezi svými spolupracovníky měl kameníka Karla Svobodu a sochaře Josefa Maxe Josefa Kamila Bôhma. Pomník, který je také fontánou (proto se mu přezdívá Krannerova kašna) byl založeý 22. 8. 1845, stavba se však velmi protáhla, památník byl odhalen v roce 1850.

Pomník ukazuje císaře Františka I. na koni v jeho korunovačním plášti, na hlavě má českou korunu a v ruce žezlo. Kolem něj je dalších 25 soch, z nichž spodních 16 symbolizuje české kraje a město Prahu, ty horní pak vědu, umění, zemědělství, hornictví, obchod a řemesla.

Kašna byla postavena po smrti císaře Františka I., kdy se české stavy rozhodly, že uctí jeho památku a vybraly pro tento účel v letech 1841–1845 postavené Františkovo nábřeží.
 

Z historie památníku aneb František s oprátkou, jeho zmizení a opětovné nalezení

Patnáctého května 1893 se stala zajímavá příhoda – jeden ze skupiny radikálních studentů (tzv. "Pokrokářů"), demonstrujících tehdy za zlepšení postavení Čechů v monarchii, nasadil soše kolem krku oprátku. Velmi jasně tak vyjádřil postoj Pokrokového hnutí k Vídni. Následný policejní zákrok studenty rozehnal, ale oprátka údajně zůstala až do příštího dne. Není tak divu, že vnuk "oběšeného", vládnoucí František Josef I., byl touto událostí údajně velmi dotčen.

V březnu 1919, když už fungovala samostatná Československá republika, rozhodlo české ministerstvo vnitra, že z veřejných prostranství musí do čtyř týdnů zmizet (nebo aspoň přetvořit tak, aby nebyly k rozeznání) všechny emblémy habsburské nadvlády, avšak takovému poškození umělecky velmi cenného a více než 50 let starého památníků bylo zabráněno. Proto se rozhodlo, že z pomníku zmizí aspoň jezdecká socha císaře, zbytek zůstane ponechán, jak je. A aby české obyvatelstvo nebylo pohoršeno pohledem na habsburského císaře, tak jeho socha byla alespoň zakryta, než byla úplně odstraněna v květnu 1919. V roce 2003 byla vyhotovena kopie sochy, která od té doby stojí v lapidáriu hlavního města, a postavena na původní místo, takže dnes má pomník císaře Františka I. opět svůj původní vzhled.

Aktuality