ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPomník kroměřížským obětem holocaustu
Památky

Pomník kroměřížským obětem holocaustu

Pomník kroměřížským obětem holocaustu je zároveň připomínkou jedné ze tří kroměřížských synagog, postavené začátkem 20. stol. známým vídeňským architektem J. Gartnerem. Tu vyhodili do vzduchu nacisté roku 1942. Pomník je dílem sochaře Olbrama Zoubka, který jej zhotovil roku 1994.
Procházíte-li v Kroměříži kolem majestátního chrámu Nanebevzetí Panny Marie, možná si ani všimnete zdi, která se tyčí na východní straně za kostelem. Ulička, kterou tudy můžete projít, bývala kdysi důležitým místem a zeď, nazývaná jako ohradní nebo separační, oddělovala dva světy – křesťanský a židovský. Za ní se rozprostíraly ulice Malá a Velká Židovna, které byly svědky řady pohnutých událostí.

Židé v Kroměříži žili od 14. století. Zpočátku jedna jediná židovská rodina. To když král Jan Lucemburský povolil zasídlení Židů také v jiných než královských městech. V 17. století se Kroměříži přezdívalo Hanácký Jeruzalém a město mělo nejvýznamnější židovskou obec na Moravě. Po třicetileté válce, kdy v Kroměříži žili Židé pouze jako chudí domkáři, se sem začaly stěhovat židovské rodiny z Vídně, které udržovaly čilé obchodní styky s celým světem. Zároveň tu ale začal bujet antisemitismus, a tak tu na konci 17. století vyrostla separační zeď, která oddělovala židovské město od zbytku Kroměříže. Na noc se dokonce zavírala řetězem.

Na Komenském náměstí, v místech, kde dnes stojí Kulturní dům stávala od roku 1909 synagoga, postavená v novorománském slohu s orientálními maurskými prvky. V roce 1942 ji nacisté vyhodili do povětří. Dnes ji připomíná památník kroměřížským obětem holocaustu od Olbrama Zoubka.

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí