ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPoutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad
Příroda

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.
Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad. Poutní stezku, kterou pohodlně zvládnete za sedm dní, si můžete projít zcela individuálně, výlet není nijak organizován. Pro přehlednost zde uvádíme, co vše se dá během jednoho dne stihnout, konkrétní trasa výletu je však ponechána na vašem uvážení.  

1. den: Příjezd do Kroměříže.

2. den: Kroměříž – perla zahradní architektury. Komplex tvořený Arcibiskupským zámkem, Květnou a Podzámeckou zahradou byl v roce 1998 zapsán na Seznam UNESCO. K vidění jsou mimořádné barokní zahrady, krásné historické sály arcibiskupského zámku i obrazárna světového významu (s nejcennějším obrazem Apollo a Marsyas od italského mistra Tiziana). V podzemí ukrývá zámek rozsáhlé vinné sklepy. Možnost ochutnávek i nákupu vína. Kroměřížská biskupská mincovna s ojedinělou kolekcí více než deset tisíci kusu papežských mincí a medailí, mincí církevních rytířských rádu, církevních bratrstev aj. je druhou nejvýznamnější sbírkou církevních ražeb na světě, hned po Vatikánské. Stravování v Kroměříži.

3. den: Přesun do Bystrice pod Hostýnem, výstup na Hostýn. Výstup na Svatý Hostýn po červené turistické značce od bystrického vlakového nádraží (6 km). Prohlídka barokní poutní baziliky Nanebevzetí Panny Marie, Jurkovičovy křížové cesty ve stylu valašské lidové architektury, Vodní kaple se zázračným pramenem, rozhledny z roku 1898 (základní kámen položil císař František Josef I.) a Svatohostýnského muzea. Ubytování v poutním dome.

4. den: Pešky ze Svatého Hostýna do Štípy. Z Hostýna se vydáte po žluté značce na rozcestí „Pod Valy“, dále po modré na „Skalný“ a odtud po zelené na Klapinov a Holý vrch. Z Holého vrchu po modré značce směr Zlín-Velíková (Na Písečném). Z Písečného pres zříceninu středověkého hradu do Lukova. Z Lukova po silnici směrem na Zlín-Lešnou. Cesta vede kolem areálu zlínské zoologické zahrady, která je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Moravě, k poutnímu kostelu ve Štípe, jehož výstavba je spojena s Albrechtem s Valdštejna. Délka trasy cca 23 km, vede terénem po značených turistických stezkách, závěr z Lukova po silnici. Ubytování po předchozí dohodě pro ženy v karmelitánském kláštere Štípa, pro muže v penzionu.

5. den: Pešky ze Štípy do Napajedel Přesun do Zlína (pešky, MHD). Od autobusového nádraží po modré turistické značce na rozcestí U Boudy, dále po zelené značce směrem na Malenovice-Svatá voda s kaplickou u vodního pramene. Po žluté značce dojdeme k silnici a po ní pokračujte pres Oldřichovice a Pohořelice do Napajedel. Město Napajedla nabízí radu historických památek, jako je barokní zámek s anglickým parkem, neorenesanční radnice a barokní farní kostel sv. Bartolomeje. Zpevněné lesní cesty a silnice. Ubytování Napajedla – Pahrbek, délka trasy cca 23 km.

6. den: Poutní trasa Napajedla – Staré Město – Velehrad. Do Starého města se dostanete podél reky Moravy a Baťova kanálu. Baťův kanál je obnovenou historickou vodní cestou, která dnes slouží pro turisty. Podél Baťova kanálu a reky Moravy je vybudována cyklostezka do Kroměříže. Od vlakového nádraží pokračujte na Velehrad po červené turistické značce. Celková délka trasy je cca 20 km. Ubytování lze po předchozí domluvě dohodnout v poutním dome Stojanov, v kempu či některém z místních hotelu.

7. den: Prohlídka Velehradu, Archeoskanzenu Modrá a expozice Živá voda. Velehrad je nejvýznamnějším poutním místem v České republice. Je spojen s příchodem slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Velehradský klášter je nejstarším na Moravě. Dominantou obce je původně románská, později barokně přestavená bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. V jejím podzemí je lapidárium s vykopávkami z románsko-gotického období. Každoročně 5. července je cílem Národní pouti u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje. Roku 1990 Velehrad navštívil papež Jan Pavel II. Na dohled Velehradu se nachází archeoskanzen Modrá, kde se můžete seznámit se životem obyvatel Velkomoravské říše. Skanzen je situován v blízkosti základu velkomoravského kostela z 9. stol. Nedaleko těchto základu byla provedena rekonstrukce (replika) původní stavby. V sousedství archeoskanzenu je expozice Živá voda ukazující podvodní svět reky Moravy. Stravování v místě. Odjezd na nebo pokračování v putování druhou etapou.

Aktuality