Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.
ART IS HERE!
Pražákův palác, jehož architektem je Theophil von Hansen, taktéž autor sousedního Besedního domu, byl původně budován jako exkluzivní nájemní dům předního moravského politika Aloise Pražáka. Moravská galerie spravuje budovu od roku 1985. O pět let později došlo k její rekonstrukci a přizpůsobení galerijnímu provozu.
Od roku 2013 procházel Pražákův palác postupnou obnovou, završenou v roce 2015 projektem s názvem ART IS HERE. S ním se dočkala reorganizace stálá expozice umění první poloviny 20. století, která představuje výběr nejvýznamnějších děl a tvůrců české moderny a avantgardy. K vidění jsou zde díla B. Kubišty, A. Procházky, J. Zrzavého, V. Špály, J. Čapka, J. Šímy, J. Štýrského, Toyen a dalších.
Součástí expozice je také intervence umělce a designéra Maxima Velčovského, díky kterému se mezi prvorepublikovými figurálními sochami začínají rozvíjet nečekané vztahy.
Osu navazující stálé expozice Nového umění tvoří díla sbírky a osobního archivu teoretika umění, kurátora, sběratele a klíčové osobnosti kulturního Brna, Jiřího Valocha. Expozice dokumentuje zásadní projevy umění od druhé poloviny 20. století, mapuje jeho lokální podoby i mezinárodní přesahy. Obě stálé expozice spojuje skluzavka, která umožňuje každému návštěvníkovi hladký přesun napříč obdobími i patry galerie.
Krátkodobým výstavním projektům poskytují prostor místnosti přízemí, prostředí pro prezentaci autorů střední a nejmladší generace nabízí podkrovní Atrium. Suterénní otevřený depozitář soch umožňuje návštěvníkům skrze skleněnou stěnu nahlédnout do míst, která jsou veřejnosti obvykle nepřístupná.
Místem oddechu je nádvoří se sochařským parkem a přilehlou kavárnou Praha. Pro nejmladší je připravena Herna, kde děti mohou listovat těmi nejpůvabněji ilustrovanými knihami, zahrát si na galerijního detektiva či si skládat magnetická zvířátka od umělkyně Venduly Chalánkové. Vzdělávat se návštěvníci mohou v odborné knihovně se studovnou. Nakupovat potom v galerijním knihkupectví, které nabízí široký výběr katalogů Moravské galerie, ale i publikací zaměřených na moderní a současné umění.
V Pražákově paláci je od roku 2024 upravená
dětská herna, která připomíná panelákové hřiště. Děti ocení i tobogány.
Moravská galerie v Brně
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2012 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní výstava roku 2012 – za výstavu „Tiché revoluce uvnitř ornamentu. Experimenty dekorativního umění v letech 1880–1930.“
2011 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2011 – za výstavu „Obrazy mysli / Mysl v obrazech“
2011 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2011 – za projekt „Rekonstrukce Jurkovičovy vily v Brně-Žabovřeskách a její zpřístupnění v rámci Moravské galerie v Brně“
2006 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2006 – za publikaci „Námořní deník Erwina Dubského. Sbírka albuminových fotografií ze 70. let 19. století z Japonska.“
2005 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2005 – za publikaci „Vídeňská secese a moderna 1900–1925. Užité umění a fotografie v českých zemích.“
2004 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2004 – za publikaci „…z lásky k umění a sobě pro radost… Umělecká sbírka Heinricha Gomperze (1843–1894).“
2002 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2005 – za publikaci „V zrcadle stínů. Morava v době baroka 1670–1790.“