ÚvodCo chcete dělat?Gurmánská turistikaRatíškovický Slavín – mladé vinné uličky
Gurmánská turistika

Ratíškovický Slavín – mladé vinné uličky

Víno Ratíškovičtí dlouho skladovali ve sklepech pod domy, až roku 1966 postavil Jaroslav Kotásek sklep u Nácestků, na jeho počest dostala zdejší osada jméno Slavín. Ratíškovický Slavín je tak jedním z nejmladších sklepních areálů.
Stejně jako vyšehradský Slavín je i sklepní kolonie vybudována na vyvýšenině. Za krátkou odbočku ze značené trasy stojí dřevěná rozhledna nad sklepy, z níž je možno přehlédnout Chřiby, Bílé Karpaty i roviny okolo Hodonína a Skalice. Kopec Náklo byl dříve sirnou sopkou, což potvrzuje i jméno polní trati Čertoprdy, je místními patrioty považován za někdejší sídelní místo Velké Moravy, legendami opředený Veligrad.

Zdejší atrakcí je bývalá Baťova železniční vlečka, která vedla od dolu Tomáš, ležícího hned pod sklepní uličkou, k Baťovu kanálu. Dnes se po ní můžete projet na šlapací drezíně tři kilometry borovým lesem. Součástí projektu "Na kole po kolejích ke Kanálu", který spojuje dvě vinařské stezky, je unikátní Muzeum ve vagóně.

Zdejší vinařský areál patří k nejmladším na Moravě. Slavín leží na místě bývalého dolu Theodor, uzavřeného roku 1954. Potřeba občasného přespávání vinařů v areálu si vynutila stavbu obytného patra, mnohdy vylepšeného různými balkóny, arkýři a vikýři. Doba stavby se na podobě sklepů výrazně podepsala použitými materiály. Lisovny s břízolitovou fasádou, jejichž podrovnávku tvoří kabřincové obklady, jsou často osvětlovány vertikálně řazenými skleněnými cihlami, takže některé působí dojmem normalizačního kulturáku. Fasáda bývá zdobena ornamenty i figurami, kromě vinařské tématiky se podle nátury majitele objevují i motivy folklórní, vlastenecké, biblické či myslivecké.

K tradičním akcím zde patří Košt vína v květnu a Slavnost u Liliového kříže v červenci, která připomíná událost, kdy kníže Svatopluk poslal víno českému vládci Bořivojovi, aby zavedl pěstování révy i ve své zemi.

Aktuality