ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze
Památky

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.
Tragické události – sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu roku 1969, kterým vyjádřil svůj protest nejen proti vojenské okupaci v srpnu 1968, ale také proti postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty, se staly symbolem doby. Na tragédii tehdy reagoval celý svět. Inspirovala také mladého amerického básníka Davida Shapira (*1947), který na toto téma napsal báseň. Ta pak byla výzvou pro dalšího Američana – světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka (1929-2000), který vytvořil působivé monumentální plastiky, nazvané Dům sebevraha a Dům matky sebevraha.

Pomník na Alšově nábřeží, nedaleko Filozofické fakulty, se skládá ze dvou soch. Dům syna, který má světlou barvu a stojí blíže k Vltavě, má znázorňovat samotného Jana Palacha. Dům matky je tmavší, jakoby zrezlý a odkazuje k Palachově zoufalé matce. Inspirací Johnovi Hejdukovi, jak je již uvedeno výše, byla báseň amerického básníka Davida Shapira s názvem Pohřeb Jana Palacha.

Aktuality