ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast
Kultura

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Poslechněte si audio verzi článku
Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Jiří Bělohlávek, SOPK - Bedřich Smetana: Má vlast / My Country (Vltava)

1. Jak vznikl cyklus Má vlast?

Vrcholné dílo Bedřicha Smetany Má vlast vzniklo v letech 1874–1879. Na partituru první skladby, Vyšehradu, skladatel připsal trpkou poznámku „V stavu ušní choroby“. To bylo koncem září 1874, během října pak úplně ohluchl. Kvůli hluchotě musel opustit kapelnické místo v Prozatímním divadle, ale možná díky tomu měl najednou víc času. Když v polovině listopadu 1874 Vyšehrad dokončil, pustil se do Vltavy.

Při premiéře Vyšehradu 14. března 1875 už Smetana své dílo neslyšel. Přesto ten rok přibyly skladby Šárka a Z českých luhů a hájů, a s odstupem několika let Tábor a Blaník. Při jejich premiéře 4. ledna 1880 na velkém koncertě při příležitosti padesátého výročí prvního veřejného vystoupení Bedřicha Smetany už měl celý cyklus jméno. Má vlast byla kompletní.
 

2. Rok 1882 a premiéra cyklu Má vlast na Žofíně

V roce 1881 měla premiéru Smetanova opera Libuše, následující podzim Čertova stěna, a 5. listopadu 1882 se konalo první souborné provedení cyklu všech šesti symfonických básní cyklu Má vlast. Dějištěm koncertu byl Slovanský ostrov a tehdy ještě jednopatrová klasicistní budova, kterou tu v roce 1835 nechal postavit majitel ostrova (tehdy ještě zvaného Barvířský) Václav Antonín Novotný. Dostala jméno Žofín na počest arcivévodkyně Žofie, matky pozdějšího císaře Františka Josefa I.

Zatímco Smetanův stav se koncem roku 1882 výrazně zhoršil a necelé dva roky poté, 12. května 1884, v šedesáti letech zemřel, Žofín čekala zářivá budoucnost. V roce 1884 koupila celý ostrov obec a jednoduchou klasicistní stavbu přestavěla do dnešní podoby. Novorenesanční palác Žofín s bohatě zdobenými reprezentativními interiéry je od té doby jedním z nejvýznamnějších kulturních a společenských center Prahy a celé země. Kromě paláce na Slovanském ostrově stojí Šítkovská vodárenská věž a budova Spolku výtvarných umělců Mánes, je tu restaurace, park s pomníkem Boženy Němcové a vláčkem zvaným Český lvíček, dětské hřiště a také půjčovna lodiček a šlapadel Slovanka – ta samozřejmě funguje jen v hlavní sezoně.
 

3. Má vlast, Česká filharmonie a koncert v pivovaru

V době premiéry Mé vlasti Česká filharmonie ještě neexistovala: její historicky první koncert se odehrál 4. ledna 1896Rudolfinu a na programu i na pódiu tehdy byl Antonín Dvořák. Ironií osudu premiérový koncert, při němž Česká filharmonie poprvé předvedla kompletně Smetanovu Mou vlast, se konal 8. prosince 1901 ve Smíchovském pivovaru.

Cyklus ale čekala zajímavá prvenství: v roce 1925 ji Václav Talich, jeden z nejvýznamnějších českých dirigentů 20. století a šéfdirigent České filharmonie v letech 1919–1941, uvedl na prvním koncertě filharmoniků, který byl živě přenášen rozhlasem. Pět let poté se Má vlast stala prvním dílem, které Česká filharmonie nahrála na gramofonovou desku.
 

4. Má vlast jako bojovnice za svobodu a demokracii

V době vzniku byla Má vlast jedním z vrcholných uměleckých děl národního obrození, ale ve 20. století se stala nefalšovaným symbolem a povzbuzením národa v těžkých časech. Když Joseph Goebbels za nacistické okupace požadoval, aby Česká filharmonie vystoupila v Berlíně a v Drážďanech, Talich zařadil na program jako gesto vzdoru právě Mou vlast. Tutéž skladbu pak v roce 1945 řídil Rafael Kubelík na „koncertě díkuvzdání“ za čerstvě osvobozené Československo, a o 45 let později vybral Mou vlast znovu na program koncertu u příležitosti prvních svobodných voleb v Československu.

V listopadu 2020 šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov s Českou filharmonií provedením celého cyklu připomněli 30. výročí tohoto historického okamžiku a založili tak novou tradici každoročního mimořádného Koncertu pro svobodu a demokracii, který připomíná odkaz sametové revoluce. V roce 2021 jej řídil dirigent Jakub Hrůša, v roce 2022 Simon Rattle a v roce 2023 Antonio Pappano.
 

5. Má vlast, Pražské jaro a Den české státnosti

Klenot národní kultury a součást světového hudebního dědictví, to je vizitka Smetanova cyklu Má vlast v 21. století. Přesto je Má vlast pro zahraniční pořadatele stále ještě málo známá a o její zařazení do programu Češi musí podle slov generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka často velmi usilovně bojovat. Že Mou vlast přijali ve vídeňském Musikvereinu, v berlínské Filharmonii, v Hamburku, v Essenu i v londýnském Barbicanu, je pro českou hudbu dobrým znamením a zaslouženým uznáním Smetanova významu.

Má vlast se každoročně se hraje 12. května v den výročí Smetanova úmrtí jako první zahajovací dílo na festivalu Pražské jaro.
 

6. Lumírova harfa z Vyšehradu: nejstarší rozhlasová znělka

Symfonická báseň Vyšehrad oslavuje vznik českého státu a Vyšehrad coby někdejší sídlo českých panovníků. Zvuky harf středověkého barda Lumíra v úvodu skladby Smetana použil v Mé vlasti třikrát: poprvé ve Vyšehradu, podruhé v závěru Vltavy (to když se Vyšehrad objeví nad řekou) a potřetí v Blaníku ve spojení se závěrečným husitským chorálem.

Lumírova harfa je rovněž nejstarší českou rozhlasovou znělkou a zřejmě jednou z nejstarších rozhlasových znělek na světě. Podle Českého rozhlasu poprvé zazněla na stanici Praha na státní svátek 28. října roku 1933 a rozhlasová vysílání provázela i v pohnutých dobách druhé světové války, let 1948 a 1968. Mimochodem, bájného pěvce Lumíra a jeho symbolickou Píseň na Vyšehradě uvidíte na vlastní oči v sochařském provedení, autorem sousoší je Josef Václav Myslbek.
 

7. Symfonická báseň Vltava: Kočka leze dírou i izraelská hymna

Zřejmě nejznámější, v pořadí druhá báseň cyklu Má vlast, je Vltava. Hudba provází posluchače po řece Vltavě od jejích pramenů na Šumavě přes Prahu až k soutoku s řekou Labe. Hlavní hudební motiv ale provází spousta zajímavých postřehů: jedni tvrdí, že ve Vltavě jasně slyší lidovou písničku Kočka leze dírou, další zase soudí, že jde o lidový popěvek ze Švédska (kde ostatně Smetana nějakou dobu působil) anebo z Moldávie. Vltavu znal i Samuel Cohen, který složil velmi podobnou izraelskou hymnu Hatikvah – ostatně spousta lidí má za to, že je převzatá od Smetany. Líbivé tóny Vltavy vítaly také návštěvníky Prahy na palubách Českých aerolinií. Ať už je to jakkoliv, tahle Smetanova skladba nám zkrátka nikdy nezevšední.
Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Smetanova Litomyšl 2024

8. 6.7. 7.
Smetanova Litomyšl 2024

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 již 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany. Festival uvede u příležitosti tohoto jubilea všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v celé historii festivalu.

Za Smetanou do Litomyšle – příběh nadaného dítěte a zámeckého klavíru

Za Smetanou do Litomyšle – příběh nadaného dítěte a zámeckého klavíru

Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha) byl významný český hudební skladatel období romantismu. Když padne zmínka o koncertujícím dítěti a klavíru, kdekomu se vybaví W. A. Mozart. Jenže zůstaneme v Česku, přesněji řečeno v Litomyšli. Tady se téměř před dvěma sty lety narodil jiný nadaný chlapec, který už ve svých šesti letech udivoval zámecké panstvo hrou na klavír – Bedřich Smetana.

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Smetana 200 – dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany

1. 1.31. 12.
Smetana 200 – dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany

Smetana200 je otevřeným konceptem akcí všeho druhu s cílem připomenout výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany v roce 2024. Posláním projektu je oslava české kultury a hudebnosti.

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Terezín za druhé světové války – židovské ghetto, přezdívané čekárna na Osvětim

Kdo nezná historii Terezína, bude na první pohled přesvědčený, že je to úhledné a milé městečko. Druhá světová válka ale do jeho tváře vyryla tragické a hluboké stopy, které nikdy beze stopy nezmizí. V rámci konečného řešení židovské otázky, jak nacisté eufemisticky nazývali program likvidace evropských Židů, se Terezín proměnil v ghetto pro židovské vězně. První transporty sem přijely 30. listopadu 1941.

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek (24. února 1946, Praha – 31. května 2017, Praha) byl český dirigent a pedagog. Při jeho působení v čele České filharmonie v letech 2012 až 2017 orchestr zažil řadu mimořádných úspěchů. Pod jeho vedením Česká filharmonie vystupovala na pódiích nejprestižnějších světových koncertních sálů a znovu se stala vpravdě národním orchestrem, respektovaným doma i v zahraničí.

Josefínka, Vrkoč nebo Mlynářův kámen: nejkrásnější vyhlídky na Labe

Josefínka, Vrkoč nebo Mlynářův kámen: nejkrásnější vyhlídky na Labe

Proč Bedřich Smetana zapomněl v cyklu symfonických básní Má vlast na Labe? Možná kvůli délce toku: zatímco Vltava se kroutí mezi šumavskými kopci více než sto kilometrů a hudební skladatel tu našel tisíce horských půvabných motivů, Labe – ačkoli pramení o více než 200 metrů výš – se s horami nijak nepáře a na svou cestu do podhůří potřebuje kilometrů zhruba dvacet.

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!