Zatímco soukeníků bylo v
Opavě mnoho a
Kašpar Melchior Baltazar Fiedor (1811–1879) se uživil těžko, oplatkám se dařilo. Rodinná firma, nejstarší svého druhu ve Slezsku, později uváděla jako rok vzniku roky 1840 nebo dokonce 1830. O skromných začátcích toho mnoho nevíme, ale jisté je, že Kašpar Melchior Baltazar Fiedor záhy pověsil soukenické řemeslo na hřebík a stal se pouze oplatkářem, a že v pečení oplatek úspěšně pokračovaly i děti a vnoučata.
Kdy se vyrobila první oplatka Fidorka?
Když kolem roku 1880 převzal živnost syn Theodor, už se oplatky nepekly v železných ručních kleštích, ale v továrně na velkokapacitních strojích. Firma se brzy stala nejvýznamnějším podnikem svého druhu ve Slezsku a proslavila se i v konkurenci podobných výrobců z ostatních zemí Rakouska-Uherska.
Úspěchy přinesly rozmach výroby: zatímco před první světovou válkou peklo šedesát zaměstnanců firmy dortové oplatky, sušenky, suchary, perníčky a čajové pečivo pro celé Rakousko-Uhersko, Slezsko a Halič, za první republiky se z rodinného podniku stala společnost s ručením omezeným a 450 zaměstnanci.
Firma měla obchodní zastoupení v
Praze, Vídni a
Budapešti, vlastnila více než čtyřicet ochranných známek a úspěšně se rozšiřoval i sortiment: z
Opavy putovaly do světa kromě výše uvedených výrobků také
neapolitánky, miňonky, máčené i nemáčené tyčinky, keksy, piškoty nebo čokoládové
bonbony. Právě za první republiky se v Opavě také začaly vyrábět
první Fidorky, kulaté oplatky zabalené v jemném staniolu, které svým názvem připomínají slávu pekařského rodu. Ochutnat je můžete s oříškovou, čokoládovou a kokosovou příchutí obalené v hořké, bílé nebo mléčné čokoládě, vyrábějí se ale i limitované edice jiných tvarů a příchutí.
Fidorka: křupavá, tradiční a věčná
Kulaté lepené oplatky s čokoládou na povrchu a špetkou křupavosti se v
Opavě vyrábějí dodnes. V současnosti spadá pod
mezinárodní koncern Mondelez, který dokonce do rozšíření výroby investoval přes miliardu korun. Pro továrnu, která je už dnes
největším výrobcem sušenek v Evropě, to znamená vytvoření asi sto nových pracovních míst a zdvojnásobení výroby z nynějších 11 tisíc tun na 22 tisíc tun ročně. Fidorka patří do rodiny sladkostí
značky Opavia, pod kterou čeští zákazníci najdou také klasiky, jako jsou
Tatranky, Esíčka, Zlaté věnečky, Miňonky či
lázeňské oplatky Kolonáda.
Kulaté sušenky, inspirované více než stoletou Fidorkou, se staly marketingovým hitem. Zažívají boom v anglicky a německy mluvících zemích, kam se z Opavy exportují například také
sušenky Oreo, oplatky „roundie“ značky
Cadbury nebo „choco wafer“ světoznámé
Milky.
Tatranky: jméno a tvar podle slovenských hor
Po druhé světové válce byla firma Theodor Fiedor na základě dekretů prezidenta republiky znárodněna a Fiedorovi byli roku 1946 odsunuti do americké okupační zóny v Německu. Jejich další osudy neznáme, jednoduché to ale neměla ani opavská továrna. Ta se společně s dalšími znárodněnými podniky na trvanlivé pečivo, cukrovinky a čokoládu během následujících několika let stala součástí státního podniku Čokoládovny a tak přečkala téměř celou druhou polovinu 20. století.
Velký úspěch slavil první poválečný výrobek:
Tatranky, oplatky s několika vrstvami, oříškovou, čokoládovou nebo arašídovou náplní a čokoládovou polevou. Dnes jsou tak proslulé, že se tak často říká i podobným výrobkům od konkurenčních firem, ale málokdo ví, že jméno získaly podle trojúhelníkového tvaru. Měly připomínat štíty
slovenských Tater, ale protože jejich ruční řezání a balení bylo složité, záhy se z trojúhelníku stal tradiční obdélník.
Víte, že…?
- V roce 1992 byl státní podnik Čokoládovny privatizován, novým majitelem se stalo společné konsorcium francouzské společnosti Danone a švýcarské firmy Nestlé. Nyní je opavská továrna součástí mezinárodního koncernu Mondelēz International, značka Opavia se používá především v tuzemsku.
- Slovenskou kolegyní Opavie je bratislavská továrna Figaro; bývalou Císařskokrálovskou rakousko-uherskou dvorní továrnu na čokoládu bratří Stollwerckových založil v roce 1896 německý výrobce cukrovinek při expanzi na východ. Vyráběl se tu marcipán, peprmintové cukrovinky a mléčné karamelky zvané „štolverky“, které se tehdy daly koupit v automatech na všech zastávkách rakousko-uherských železnic.
- Kromě Fidorek a Tatranek se v Opavě a dalších závodech v Lovosicích a Bratislavě vyrábí cukrovinky, sušenky a oplatky 3Bit, BeBe, Disko, Figaro, Halls, Horalky, Kolonáda, Milka, Miňonky, Oreo, Piškoty, Siesta, TUC a Zlaté.
- Podle společnosti Opavia se v Česku za rok sní 41 milionů Tatranek a 33 milionů Fidorek.
- Příběhu Fidorky se věnuje historický román Romany Vaverové Hořkosladká vůně vanilky. Vedení firmy usiluje o to, aby se po slavné cukrářce pojmenoval vhodný veřejný prostor v Opavě.