ÚvodCo chcete dělat?PamátkySocha Bruncvíka na Karlově mostě
Památky

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Na ohlaví mostního pilíře pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem se nachází malebná socha Bruncvíka, legendárního českého rytíře který se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.
Na původním místě dnešní sochy Bruncvíka stávala socha Rolanda ze začátku 16.století, snad od Matěje Rejska, která však byla zničena za švédského obléhání Starého Města roku 1648. Novou sochu vytvořil český sochař Ludvík Šimek v roce 1886.

Na rozdíl od ostatních soch a sousoší je socha Bruncvíka umístěna na hřebenu ohlaví mostního pilíře (pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem), takže je dobře viditelná z lodí plujících po Vltavě. To mívalo svůj význam v tom, že socha nad malostranským ostrovem Kampa upozorňovala všechny, kdo do Prahy připluli na lodi či voru na fakt, že je Starému Městu pražskému dovoleno vybírat clo z Karlova mostu. Toto právo udělil Starému Městu krále Jiřího z Poděbrad  roku 1459, pozdější král Vladislavem II. toto právo roku 1472 ještě potvrdil. Na tomto základě byla tedy na pilíři Karlova mostu nad Kampou vztyčena socha rytíře, symbolu městského práva.

Postava Bruncvíka figuruje v nejstarších českých legendách. Prvně se objevuje v Kronice o Bruncvíkovi ze 14. století. Legendární Bruncvík se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb. Rytíř úkol splnil a ještě na své cestě získal zázračný meč, který dokázal sám stínat hlavy nepřátel. Ten meč, podle pověsti, nechal Bruncvík zazdít do zdi Karlova mostu, který má být objeven, až bude české Zemi nejhůř. To potom na pomoc vyjedou z hory Blaník blaničtí rytíři v čele s patronem české Země, svatým Václavem.

Aktuality