ÚvodCo chcete dělat?PamátkySvatovítský poklad na Pražském hradě
Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.
Svatovítský poklad na Pražském hradě představuje největší chrámový poklad v Česku a jeden z největších v Evropě. Není běžně vystaven a v současné době se nachází v nové (tzv. Hilbertově) pokladnici v Katedrále, depozitářích Metropolitní kapituly či v depozitářích Správy Pražského hradu. Zamřížovaná okna pokladnice nad Bílkovým oltářem je možné vidět z přízemí. Některé předměty jsou vystaveny v expozici Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci.

Počátky pokladu se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů.
 

Cenné předměty, které tvoří poklad

Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů včetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné. Dále je jeho součástí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

K nejvzácnějším se počítá například půlmetrový zlatý relikviářový kříž, jež byl využíván při korunovacích, a který nechal zhotovit Karel IV. Ve skvostné schránce tu byla, již za dob sv. Václava vystavena na odiv zejména jedna relikvie - rameno svatého Víta, které obdržel svatý Václav od německého krále Jindřicha. Kosterní pozůstatky z ruky svatého Víta byly uložené v pozlacené schránce.

K unikátním předmětům patří i prapor svatého Jiří, košile, přilba či meč připisované svatému Václavovi či korouhev zhotovená svatou Ludmilou. K pokladu náleží i lebka svatého evangelisty Lukáše, ubrus, který podle legendy ležel na stole při poslední večeři Ježíše Krista, či rouška Panny Marie s krví Krista.
 

Kdy a kde byl poklad vidět

Svatovítský poklad byl od 19. století až do roku 1950 vystavován v Hilbertově klenotnici v katedrále sv. Víta. V roce 1961 byl přenesen do překrásných prostor kaple sv. Kříže, kde byl vystaven až do začátku devadesátých let. Poté se sem vrátil mezi lety 2011 – 2021. Po covidových restrikcích se Správa Pražského hradu rozhodla expozici zrušit a kaple byla vyklizena.

Provozovatel

Pražský hrad

Pražský hrad
119 08 Praha 1
WWW:
https://www.hrad.cz
WWW:
https://www.kated...
GPS:
50,089736 14,399955
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality