Jižně od Lomnice se tyčí vrch Tábor. Na vrcholek k baroknímu kostelu Proměnění Páně a turistické chatě s rozhlednou vás dovedou cihlové kapličky, lemující křížovou cestu.
Křížová cesta začíná u studánky Křížovky; lidé dříve věřili, že voda v ní má kouzelnou moc a dokáže uzdravit bolavé oči. Tradici poutního místa na hoře Tábor prý založil arcibiskup Arnošt z Pardubic, který sám vynesl až na vrcholek kopce kříž s Ukřižovaným. Kostel dali postavit na počátku 18. století majitelé panství Morzinové.
Vrch Tábor se nachází tři kilometry jižně od města Lomnice nad Popelkou a necelých 8 km severně od Jičína. Dosahuje nadmořské výšky 678 m a stojí na něm jedna z nejkrásnějších rozhleden v Čechách.
Současná věž měla svou dřevěnou předchůdkyni. V roce 1888 ji postavil lomnický Okrašlovací spolek nákladem 1600 tehdejších korun. Měřila 22 metrů a jako vzor prý místnímu staviteli Pošepnému posloužila rozhledna na Alžbětině výšině u Vídeňského Nového Města. Po devíti letech provozu však musela být stržena, protože otevřená dřevěná konstrukce začala hnít a přestala být bezpečná.
Stavba druhé rozhledny se připravovala mnohem déle a s větší péčí. Hlavním iniciátorem byl jednatel Okrašlovacího spolku a řídící učitel Josef Tichánek. Několik let neúnavně organizoval sbírky, při nichž se do spolkové kasy scházela doslova koruna ke koruně. Návrh elegantní cihlové věže připravil místní stavitel Václav Slaba. Stavět se začalo v dubnu roku 1911 a za necelých pět měsíců byla 35 m vysoká rozhledna dokončena. Výstavba si vyžádala celkem 22 tisíc korun. Slavnostní otevření se uskutečnilo 17. září 1911 a zúčastnilo se ho několik tisíc lidí z širokého okolí. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 26 metrů se naskytl nádherný pohled na velkou část Čech.
Za jasných dní prý bylo možné spatřit na obzoru 50 různých chrámových věží a 12 rozhleden. Vysoká návštěvnost rozhledny si vyžádala postavení nové turistické chaty. Ta byla dokončena o dva roky později a zprovozněna 24.8.1913. Občané Lomnice později uctili památku učitele Tichánka tím, že po něm pojmenovali rozhlednu. Při té příležitosti dostala chata jméno Hornychova.
Obě turistické stavby fungovaly až do začátku 90. let 20. století, kdy přešly do soukromých rukou. Nový majitel se pustil do rozšiřování chaty, ale nezvládl ho dokončit. Objekt pak zůstal řadu let rozestavěný. Změna přišla až v roce 2004 s novým vlastníkem. Jeho zásluhou (a také díky podpoře z Evropské unie) byl nejprve v roce 2006 dostavěn penzion. O rok později byla zpřístupněna opravená rozhledna. Při její rekonstrukci byla horní část věže zvýšena o třímetrovou nástavbu, která slouží jako zázemí pro telekomunikační účely a jako nosič více než desítky antén.