ÚvodCo chcete dělat?PřírodaVyhlídka na Chlumské hoře
Příroda

Vyhlídka na Chlumské hoře

Vydejte se na vrchol Chlumské hory (650 m.n.m) nedaleko Manětína, kde roste vzácný strom Jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světe! Sama stolová hora je sopečného původu – na vrcholu jejího jihovýchodního výběžku najdete talířovou prohlubeň, bývalý sopečný kráter.
Na cestě k městečku Manětín si nelze nevšimnout majestátní hory ochraňující tuto barokní perlu severního Plzeňska. Vrch sopečného původu s četnými čedičovými vyvřelinami nese takřka obyčejné jméno Chlumská hora, jeho význam v ochraně přírody však obyčejný rozhodně není. Lilie zlatohlavá, medovník meduňkolistý, pupava Biebersteinova, jeřáb břek nebo hrachor lnolistý – i takovéto chráněné druhy lze na Chlumské hoře najít. Unikátem však zůstává Jeřáb manětínský (Sorbus rhodanthera), který neroste nikde jinde na světě.

Přímo pod vrcholem najdete více než 4 m hlubokou boční trhlinu zvanou Černý kámen, rovněž pozůstatek dávné sopečné činnosti. Poblíž jsou i četné mrazové sruby a kamenné sutě. Chlumská hora  představuje zbytek třetihorního lávového příkrovu, který vznikl při sopečné činnosti asi před 35 milióny let. Minerálně bohatý a výhřevný čedičový podklad, členitý terén s rozličně orientovanými svahy a odlišné klima vytvářejí vhodné životní podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Z fauny tu žije 288 živočišných druhů, například  mlok skvrnitý, čáp černý, včelojed lesní, jezevec či jelen sika.

Na Chlumskou horu je možné dojít po zelené turistické značce z Manětína nebo Chlumu.

Aktuality