ÚvodCo chcete dělat?KulturaZámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko
Kultura

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Už přes tři staletí střeží vsetínský zámek a jeho 60 metrů vysoká věž prastarou cestu k beskydským horským průsmykům. Jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Zlínského kraje dnes spravuje Muzeum regionu Valašsko a objekt slouží jako místo zajímavého poznání, zábavy i zážitků pro děti i dospělé.

O zámku

Původně renesenační zámek s pozdějšími klasicistními úpravami je díky své poloze nad centrem města hlavní dominantou Vsetína i nedílnou součástí jeho historie. Starodávné komnaty, dobové vybavení a prohlídkové okruhy tady ale nečekejte. Vsetínský zámek je totiž hlavně muzeum se zajímavými stálými expozicemi a výstavami dokumentujícími život a historii na Valašsku z pohledu různých oborů lidského vědění. K hlavním lákadlům patří také vyhlídka z 60 metrů vysoké zámecké věže, Templářský sklípek s rytířskou hernou či akvárium řeky Bečvy s živými rybami.
 

O muzeu

Muzeum regionu Valašsko zde během roku pořádá řadu tradičních akcí a programů věnovaných lidovým zvykům, tradičním obdobím a významným etapám historie. Většina z nich je přitom zaměřena na rodiny s dětmi a vsází nejen na samotné poznání, ale i zážitek, který si odsud návštěvníci odnesou. Důležitou náplní je také edukační činnost. Muzeum regionu Valašsko pořádá nejen na zámku Vsetín, ale i v dalších svých objektech (Hvězdárna Vsetín, Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, Kostel Nejsv. Trojice ve Valašském Meziříčí a Zámek Lešná u Valašského Meziříčí) různě zaměřené lektorské programy pro školy, projektové dny či vědomostní soutěže. Velmi oblíbené je například i mobilní planetárium, s nimž pracovníci hvězdárny objíždějí nejen po školách v našem regionu.

Velmi aktivní je muzeum i po stránce publikační. Pokud se týká periodik, jeho vlajkovou lodí je časopis Valašsko vlastivědná revue, který vychází dvakrát ročně, a atraktivní formou přibližuje zajímavosti z historie i současnosti našeho regionu. K dalším titulům patří přírodovědné Acta Carpathica Occidentalis či společenskovědní Acta Musealia. Muzeum vydává i různé publikace a další tiskoviny pro odborníky i laickou veřejnost. Muzeum zároveň spravuje rozsáhlé etnografické, historické a umělecké (i uměleckoprůmyslové) sbírky. V zámku se nachází také veřejnosti přístupná muzejní knihovna zaměřená na odbornou literaturu a regionální tisky.
 

Expozice

Zámecká věž – K hlavním turistickým lákadlům vsetínského zámku patří jeho bezmála 60 metrů vysoká věž, která skýtá úchvatný rozhled na město i okolní kopečky. Otevřena je stejně jako celý zámek denně mimo pondělí od 9 do 17:00 hodin. Cestou na vyhlídku si můžete projít interaktivní expozici Příroda hrou ve věži, v níž si můžete krom jiného prohlédnout i vycpaného medvěda, který před lety řádil v oblasti Horního Vsacka a vysloužil si přezdívku Míša z Brodské.
 
Nebe přírody
 - Poslední patro zámecké věže je zasvěceno astronomii. Kromě velkoformátových fotografií objektů blízkého i vzdáleného vesmíru jsou zde vystaven i vojenský binokulární dalekohled SOMET 12x60. Expozici doplňuje model planetky Emilbřezina či velká otočná mapa severní hvězdné oblohy. Návštěvníci zde naleznou také informace o historii a současnosti vsetínské hvězdárny i s jejím detailním modelem vyrobeným 3D tiskem.
 
Templářský sklípek – Zejména pokud dorazíte s dětmi, rozhodně byste při prohlídce vsetínského zámku neměli vynechat Templářský klípek. Dozvíte se spoustu zajímavostí o rytířích templářského řádu a dokonce si můžete vyzkoušet i jejich zbroj. 
 
Asanace města Vsetína - Expozice Asanace města Vsetína je umístněna na chodbách v patře vsetínského zámku. Zachycuje velké a malé proměny Vsetína za posledních sto let. Na obrazovce kiosku lze shlédnout další historické fotografie města, rozdělené podle městských částí.
 
Galerie majitelů - Na zámeckém schodišti se nachází soubor replik obrazů zachycující majitele zámku od 17. století, je zde i popis jednotlivých rodů vlastnících vsetínské panství. Na obrazovce lze shlédnou krátké medailonky nejvýznamnějších šlechticů spjatých se Vsetínem.
 
Evropské bankovky - Expozice Evropské bankovky aneb Od Marky k Euru je věnována historickým i současným papírovým platidlům, kterými se platilo nebo stále platí na území evropského kontinentu. K vidění je celkem 408 exponátů z 58 zemí, Muzeu regionu Valašsko je zapůjčil známý cestovatel a sběratel JUDr. Libor Bureš.
 
Živá paměť regionu - expozice je rozdělena do několika částí, naleznete tu tu například Fenomén ohýbaného nábytku - Expozice představuje výběr z profilového sbírkového fondu muzea a dobovou i současnou produkci bystřické Továrny na ohýbaný nábytek (TON), zapůjčenou přímo od výrobce. Další expozicí je Výroční a rodinné zvyky (o zvykosloví na Valašsku.)- Tato etnografická expozice pojednává o zvykoslovném cyklu v rámci roku i lidského života.

Muzeum regionu Valašsko
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2021 – Zvláštní ocenění v kategorii Muzejní výstava roku 2021 – za výstavu „Někdo to rád sušené“
2015 – Zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin roku 2015 – za projekt „Inovace učebních pomůcek zaměřených na interakci člověka a přírody“

Aktuality