V souvislosti s regulačními pracemi na Labi na konci 19. století a otevřením mělnického lodního překladistě v roce 1897 byl vybudován laterálni kanál Mělník – Vraňany, který zkrátil lodní cestu po Vltavě. Součástí tohoto kanálu je technická památka zdymadlo Hořín, které projektoval František Sander.
Zdymadlo překonává výšku vzdutí Vraňanského jezu. Překonávaný spád je 8,5 m, zdymadlo je tak nejvyšší plavební stupeň v úseku Praha – Mělník. Zdymadlo bylo uvedeno do provozu v roce 1905 (budované v letech 1902-1905). Sestává ze dvou plavebních komor umístěných vedle sebe. Část původního technického vybavení zdymadla je vystavena vedle plavebních komor. V současnosti jsou ovládací mechanismy hydraulické a počítačově řízené.
V roce 1996 byla uvedena do provozu malá vodní elektrárna s Francisovou turbínou o výkonu 30 kW. Provoz v kanálu je jednosměrný a je řízen světelnou signalizací s výhybnou v Lužci nad Vltavou. Tato část je příležitostně využívána pro závody ve veslování na dlouhé trati.
V roce 2019 začala přestavba chráněného zdymadla, která skončila až roku 2021. Komora dostala mimo jiné nový zdvihací most, který se pohybuje na pístech. Ten je osázen původními kameny, čímž zůstal zachován původní vzhled stavby. Díky zdvihacímu most umožňuje zdymadlo v Hoříně zvýšit výšku lodí proplouvajících po vltavské cestě z Mělníka do Prahy ze 4,5 metrů na 7. Přestavba více než sto let staré plavební komory, jež je technickou památkou, umožňuje proplutí větších lodí až do metropole. Díky rekonstrukci Hořínského zdymadala je opět možná prohlídka této technické památky.