ÚvodCo chcete dělat?Gurmánská turistikaMělnická vinařská podoblast
Gurmánská turistika

Mělnická vinařská podoblast

Mělnická vinařská podoblast se nachází na soutoku Labe a Vltavy a patří sem vinice Mělnicka, Roudnicka, Prahy i Čáslavska, ležící většinou na lehkých půdách s vápenitým podložím nebo na štěrkopískových náplavech.
Mělnická vinařská podoblast se rozkládá na 343 ha vinic, zahrnuje 37 vinařských obcí a zaujímá 2,4 % z vinic ČR. Vinice jsou proti studeným severním větrům chráněny masivem Českého středohoří. Labe svými teplými výpary dodává podzimním hroznům zvláštní chuť a buket a vytváří tak dobré podmínky k pěstování modrých odrůd jako Rulandské modré a Modrý Portugal. Z bílých vín se v oblasti nejvíce pěstuje Rulandské šedé a Müller-Thurgau.

Mělnická vinařská podoblast ovšem nezahrnuje jen Mělník a okolí, ale také drobné vinice v Praze a kolem Kutné Hory, Benátek nad Jizerou, Kralup nad Vltavou, BerounaSlaného. Většina viničních tratí leží na půdách s vápenitým podložím nebo na štěrkopískových náplavech. Půdy jsou lehčí, záhřevné a poskytují výborné podmínky pro pěstování bílých i modrých odrůd. To vystihli dobře zdejší vinaři již ve středověku a soustředili se hlavně na pěstování odrůdy Rulandské modré (Pinot noir), jejíž sazenice prý nechal dovézt Karel IV. z burgundské obce Chambertin.
 

Vinařské obce Mělnické podoblasti:

Benátky nad Jizerou
Bechlín
Bílé Podolí
Brambory
Cítov
Dolní Beřkovice
Domousnice
Dřisy
Horka I
Horušice
Jeviněves
Karlštejn
Kly
Konárovice
Kralupy nad Vltavou
Kuks
Kutná Hora
Liběchov
Loděnice
Máslovice
Mělník
Otmíče
Praha-Troja, Praha 2, Praha 6, Praha 9, Praha 12
Semtěš
Slaný
Srbsko
Svatý Mikuláš
Štětí
Tuhaň
Velký Borek
Vinaře
Vinařice
Žehušice
 

Vinařství, kde ochutnáte místní kvalitní vína:

Vinařství Kvíc, Pavilon Grébovka, Ludmila – nejznámější mělnické víno, Experimentální vinařství Trejbal, Mělnické vinařství Kraus, Vinné sklepy Kutná Hora, Vinařství Hanuš, Vinařství Kocián, Galerie českého vína Kuks.
 

Vinařské rarity v oblasti:

Nejznámější a nejtradičnější víno Mělnické vinařské podoblasti je Ludmila, která se od konce 19. století stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzv. „kalamářů“. Tradiční Ludmilu z produkce Vinařství Chateau Mělník seženete v enotéce nebo butiku mělnického zámku. Mělnický kalamář, který od první republiky nezměnil svou podobu, má vlastní ochrannou známku. Tu na dně lahve znázorňuje písmeno L spolu s knížecí korunou.

Jednou z rarit pražských vinic je produkce vín Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji na Vinici sv. Kláry. Díky výbornému terroir a úsilí pracovníků, kteří se o vinici starají, mají hrozny velmi vysokou kvalitu. Botanická zahrada produkuje vína převážně odrůdová, ale každý rok vyrábí několik cuvée. Zdejší vinaři si u červených vín zakládají na minimálně dvouletém zrání v dubových sudech. Vyrábí se vína odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské modré, Rulandské šedé, Modrý Portugal, Müller Thurgau a Tramín červený.
10. 8.
Mělnický košt 2024

Mělnický košt 2024

Mělník, Středočeský kraj
20. 9.22. 9.
Mělnické vinobraní 2024

Mělnické vinobraní 2024

Mělník, Středočeský kraj
21. 6.8. 9.
Dobrá vlna  Ivany Urbánkové

Dobrá vlna Ivany Urbánkové

Mělník, Středočeský kraj
4. 6.29. 8.
Proměny

Proměny

Mělník, Středočeský kraj
4. 6.28. 6.
O lidech

O lidech

Mělník, Středočeský kraj
3. 6.30. 8.
100 let Eduarda Petišky

100 let Eduarda Petišky

Mělník, Středočeský kraj
30. 5.29. 6.
Franz Kafka

Franz Kafka

Mělník, Středočeský kraj