ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZichovecký kromlech
Příroda

Zichovecký kromlech

Replika prehistorického kamenného kruhu (kromlechu) byla postavena v roce 2010. Kromlech je tvořen 13 kameny z kamenolomů Družec, Merunice a Malé Žernoseky.
Kamenný kruh zvaný kromlech byl na východním okraji Zichovce, obcí mezi Slaným a Louny, vybudován v roce 2010 jako novodobá replika prehistorických kruhů keltského původu. Smyslem tohoto činu bylo přispět k poznání účelu těchto keltských a před keltských staveb experimentální formou. Tvoří jej celkem 13 kamenů ze tří různých lomů a hornin (spilit, čedič a ryolit) o celkové hmotnosti téměř 48 tun.

Kromlech je pojem keltského původu a označuje kamenný kruh tvořený uměle vztyčenými kameny, v jehož středu bývá velký ležatý kámen s případně upravenou vodorovnou plochou. Kromlech ve Zichovci se nachází v kraji, který byl v minulosti Kelty osídlen, a představuje formu návratu k tradicím a zájmu o ně. Podle novodobých českých druidů je jedním z vrcholů trojúhelníku tvořeného nedalekými místy proslulými jako zdroj zemské energie. Těmi dalšími jsou menhir Kamenný pastýř u Klobuk a zejména nedostavěný klášterní chrám klarisek v Panenském Týnci.

Zichovecký kromlech tvoří kameny pocházejících ze tří různých lomů. Největší je středový kámen ze spilitu o hmotnosti 13 tun, který pochází z lomu u Družce na Kladensku. Další kameny jsou z lomů u Měrunic a u Malých Žernosek.

Aktuality