ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZřícenina hradu a kláštera Kuklov
Památky

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.
Na skalnaté lesní vyvýšenině na západním konci Blanského lesa se nacházejí zříceniny královského hradu Kuglvajt ze 14. století, sestávající ze zbytků zdiva a hradního příkopu vylámaného ve skále. Byl založen na místě pravěkého hradiště někdy okolo roku 1357. V té době se na místě dnešního Kuklova usadili Němci. Původní název hradu a vsi Kuglwaid je pravděpodobně převzat z německého "gugl-waid", což volně přeloženo znamená "lesnatá homole". Okolo hradu vyrostla malá osada, která se postupně rozrůstala. Královský hrad v "Rožmberském území" se stal příčinou sporů mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V době spiknutí české šlechty proti králi Václavovi vojsko Jindřicha z Rožmberka v roce 1395 hrad dobylo a zbořilo. Od té doby je opuštěn. Dodnes se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkop vylámaný ve skále.
 
V blízkosti zříceniny se nachází klášter, jehož stavba nebyla niky dokončena. Roku 1495 sem Petr IV. z Rožmberka povolal mnichy řádu sv. Františka z Pauly, aby zde založili paulánský klášter. Klášter s jednolodním kostelem sv. Ondřeje nebyl nikdy dokončen a kolem roku 1530 měl být opuštěn. Během třicetileté války měla klášterní budovy zcela pobořit švédská vojska a přítomné mnichy ubít. Dochovány jsou obvodové zdi pozdně gotického jednolodního kostela, s pětibokým závěrem a dvěma opěráky na jižní straně. Zbytky klášterních budov se zachovaly pouze ve zdivu domů, které vznikly později okolo zřícenin kláštera. V roce 1967 zde natáčel režisér František Vláčil svůj historický film „Údolí včel“.
 
Vypráví se, že zdejší komplex pobořilo vojsko Jana Žižky z Trocnova. Mnoho mnichů se prý zachránilo v podzemním labyrintu, jehož část se táhne pod celou Šumavou až do Bavor. Někteří lidé tvrdili, že se ve zřícenině kláštera setkali s duchy mnichů, kteří ozbrojencům neunikli. V dobách třicetileté války byl nový kostel a klášter zbořen. Z trosek pak byly použity kameny na stavby ve vesnici. Jen torzo kostela s pěti gotickými okny se dnes vypíná nad zdejší krajinou.

Dnes do malé osady na Krumlovsku zavítá mnoho turistů. Jedním z důvodů jejich návštěvy je fakt, že se v areálu zříceniny bývalého kláštera točil v roce 1967 černobílý snímek Údolí včel. Že se ve filmu jedná právě o klášter Kuklov pozná jen málokdo. Díky stovkám šikovných rukou se totiž zřícenina přeměnila v krásnou zemanskou středověkou tvrz. Klášter byl dostavěn pomocí sádry a novoduru. Pouze klenba a střecha byly vytvořeny původními postupy. Nakonec se vše obalilo igelitem, aby vznikl efekt zvláštně rozptýleného denního světla.

V současné době je možné uspořádat v prostorách kláštera svatbu. O areál bývalého kláštera pečuje rodina, která zde žije.

Aktuality