ÚvodAktuality10 tipů, kam se u nás vydat za písečnými dunami
Příroda

10 tipů, kam se u nás vydat za písečnými dunami

Toužíte spatřit pravé písečné duny? Nemusíte až na Saharu, několik minipouští máme i u nás! Možná vás to překvapí, ale s písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky. Naše pouště a polopouště nejsou sice žádná rozsáhlá území s obrovskými dunami, ale pokud se je vydáte poznávat, budete určitě nadšeni tím, jaká pestrost se pod pojmem poušť vlastně skrývá. Pojďte s námi objevovat ty nejzajímavějších z "českých pouští".
Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara Příroda

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara Příroda

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice Příroda

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice

Pískový přesyp asi půl km severně od obce Lužnice. Přesyp má dosud poměrně dobře zachovalý charakteristický původní tvar, který je nápadný převýšením 3-4 m nad okolní krajinou. Je domovem vzácných pískomilných květin a zvířat.

Duny u Sváravy Příroda

Duny u Sváravy

Přírodní rezervace Duny u Sváravy se nachází asi 1 km severozápadně od obce Labské Chrčice, na hranici Pardubického a Středočeského kraje. Jedná se o jeden z nejdokonaleji zachovaných přesypů v Polabí, který vznikl během pozdního glaciálu vyvátím materiálu z říčních sedimentů.

Přesyp u Malolánského Příroda

Přesyp u Malolánského

Přírodní památka Přesyp u Malolánského se nachází východně od Pardubic, mezi obcemi Zminný, Veská a Malolánsko. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1982 a chrání písečný přesyp s pískomilnou vegetací.

Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic Příroda

Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic

Přírodní památka Písčina u Tuhaně se nachází asi 3 km severně od města Neratovice v okrese Mělník. Je domovem pískomilných druhů rostlin a živočichů, přičemž hojně tady roste i ohrožený bělolist rolní a smělek sivý. Místo je rájem entomologů, kteří sem míří hlavně za vzácnými druhy ploštic.

Písečný přesyp u Osečka – lokalita pískomilných hub Příroda

Písečný přesyp u Osečka – lokalita pískomilných hub

Písečný přesyp u Osečka, cca 3 km od Poděbrad, je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.

Semínský přesyp u Přelouče – zbytek duny na náměstí Příroda

Semínský přesyp u Přelouče – zbytek duny na náměstí

Národní přírodní památku Semínský přesyp nedaleko Přelouče tvoří dvě oddělené plochy, a to zbytkový písečný přesyp na návsi obce a druhý severně od bývalého pivovaru. Obě části jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou okolo 100 metrů. Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1980 o rozloze 0,55 ha.

Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť Příroda

Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť

Chráněné území písečné přesypy u Rokytna najdete po pravé straně silnice z Rokytna do Býště. Jedná se o lokalitu přírodních útvarů prorostlých borovým lesem sestávající ze 14 vln různých tvarů a velikostí. Přesypy u Rokytna jsou v Česku nejrozsáhlejší – zabírají rozlohu zhruba 7 hektarů.

Písečný přesyp u Píst – domov polabských mravkolvů Příroda

Písečný přesyp u Píst – domov polabských mravkolvů

Přírodní památka je jedním z posledních písečných přesypů ve středním Polabí. Unikátní a dodnes pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v prostředí vátých písků. Raritou jsou zde mravkolvi, hmyz, který chytá své oběti do pasti.

Veselské pískovny – koupání jako u moře Letní sporty

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Vesecký kopec – vrchol písečné duny Příroda

Vesecký kopec – vrchol písečné duny

Vlastně se jedná o vrchol na písečné duně, která stojí kousek od vesnice Veská v okrese Pardubice. Tento pískový přesyp dosahuje až 20 metrů výšky a je nejvyšší v Čechách. Jeho původ je ve vátých píscích z období mladšího pleistocénu, dnes je zalesněn borovými a dubovými lesy.