ÚvodAktualityLedopády a ledové krápníky: 20 tipů, kam za ledovou krásou v Česku
Příroda

Ledopády a ledové krápníky: 20 tipů, kam za ledovou krásou v Česku

Každou zimu, když dostatečně mrzne, se na některých místech Česka odehrává neskutečné přírodní divadlo. Zveme vás na výlety k jedinečným ledopádům, za pozoruhodnými ledovými útvary uprostřed romantické krajiny a na procházky za ledovou výzdobou. Ledové útvary ve skalách jsou rozhodně velkým zážitkem, ale určitě nevstupujte přímo pod rampouchy!
Ledopád u tábořiště Lhotka Příroda

Ledopád u tábořiště Lhotka

Velký "ledopád" vzniká každoročně při mrazivém počasí na veřejném tábořišti obce Lhotka, nedaleko Telče. Z trysek napojených na táborovou umývárnu vytváří mráz ledovou stěnu, která je každý rok jiná, ale vždy velmi krásná.

Ledopád Pohoř u Odrer Příroda

Ledopád Pohoř u Odrer

Mezi Odrami a Pohoří se, když mrzne, nachází krásný zimní ledopád. Ledopád je k vidění v bývalém lomu, a když se povede, mívá na výšku čtyři metry. Většinou vzniká na několika místech. V zimě 2024 pokryl celou skálu.

Smrtní jeskyně v Moravském krasu Příroda

Smrtní jeskyně v Moravském krasu

Smrtní jeskyně se nachází na kraji Vilémovic. Do jeskyně se na jaře nosila smrtka (Morana) a před jeskyní se upalovala. V daleké minulosti byla obydlena jeskynními medvědy, jejichž kosti zde byly objeveny.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá Příroda

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko Příroda

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Labský vodopád v Labském dole Příroda

Labský vodopád v Labském dole

Krkonoše jsou hlavní vodopádovou oblastí v České republice. Nachází se zde množství vodopádů, dosahují úctyhodných výšek. Díky čtvrtohornímu zalednění se v Krkonoších vyvinuly nejvyšší vodopády České republiky, které se někdy dokonce objevují v přehledech nejvyšších vodopádů Evropy.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Stropnický vodopád v Terčině údolí Příroda

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období.

Ledopád na Seči Příroda

Ledopád na Seči

Přímo vedle hráze sečské přehrady vzniká při větších mrazech samovolně ledová stěna. Voda se nad skalou vsákne a jak prosakuje dolů, vytéká jednotlivými skalními puklinami. Mráz pak vytvoří jedinečné ledové dílo.

Ledopády na Želivce Příroda

Ledopády na Želivce

Mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou na místě starého lomu je každou zimu k vidění krásný ledopád. Na skále nad tímto lomem pramení potůček, který stéká po skalách a za mrazivých zimních dní vytváří bohatý ledopád. Lze k němu dojít po červené turistické značce.

Ledopád v bývalém lomu Štěnice u Hamrů nad Sázavou Příroda

Ledopád v bývalém lomu Štěnice u Hamrů nad Sázavou

V zimě se vypravte za ledovou krásou do bývalého kamenolomu Štěnice nedaleko Hamrů nad Sázavou.

Pulčínské skály na Valašsku Příroda

Pulčínské skály na Valašsku

Na Valašsku jižně od Vsetína se nedaleko obce Pulčín nachází nádherný malý pískovcový labyrint Pulčínské skály, lidově zvaný Pulčiny. Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 m n.m.

Ledové sluje Národního parku Podyjí – nejdelší paledové jeskyně v ČR Příroda

Ledové sluje Národního parku Podyjí – nejdelší paledové jeskyně v ČR

Na strmém suťovém svahu Opuštěného meandru Dyje se nachází možství podzemních prostor, které vznikly skalním zřícením ortoruly. Díky specifickému mikroklimatu se v podzemí vytváří ledová výzdoba, která zde obvykle vytrvá až do pozdního léta.

Barevné ledopády Pulčínských skal Příroda

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku Zimní sporty

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Štolpišský ledopád v Jizerských horách Zimní sporty

Štolpišský ledopád v Jizerských horách

Vyznavači lezení po ledu si v Jizerských horách oblíbili skalní útvary pokryté ledem v údolí Velkého Štolpichu.