ÚvodAktuality10 tipů kde se setkáte s obry aneb výpravy do měst i do skal ve stínu i na výsluní
Zážitky

10 tipů kde se setkáte s obry aneb výpravy do měst i do skal ve stínu i na výsluní

  • 8. října 2023
Už samotným titulkem jsme vám prozradili, že s obry se u nás setkáte všude. A když říkáme všude, myslíme to doslova: jeden z obrů si dokonce ustlal na dětském hřišti, další najdete na nádraží nebo na radnici. Vydejte se s Kudy z nudy za obry aneb do stínu i na výsluní!
Znáte Světlou pod Ještědem? Je to místo, kam zasazovala děj svých povídek a románů obrozenecká spisovatelka Karolína Světlá. Po jejích stopách se můžete vydat po naučné stezce (což, ač se to nezdá, je docela zábava), s menšími dětmi se ale vypravte do rozsáhlého lesoparku Horka. Hned u vstupu si vyspává obr Máza, zakletý čerty! Kromě toho, že si zde můžete přečíst báje o obrech a čertech pod Ještědem, obr má zabudované pohybové čidlo. Když se k němu přiblížíte, chrápe a mluví ze spaní. Kromě obra v lesoparku objevíte labyrint, vyhlídkovou věž, lesní jezírko, amfiteátr, lanové centrum, dřevěné domky na kůlech, dřevěný hrad a také stovky zábavných úkolů, kvízů a zajímavostí.

Obr Máza je celkem mladík, zato dva obři v římské zbroji na renesanční radnici v Hostinném už oslavili pár set let: na nároží radniční věže stojí už od roku 1641. Každý z nich je vysoký téměř pět metrů a váže se k nim hned několik pověstí. Podle jedné sem přišli z nedalekých Krkonoš, ve skutečnosti ale jde jen o symboly starého tržního práva.

Podstatně mladší jsou obři na fasádě Hlavního nádražíPraze, zato se postarali o malý dobový skandál. Na rozdíl od obrů z Hostinného totiž byli nazí a veřejnost počátku 20. století proti jejich nahotě výrazně protestovala. Nemějte obavy, dnes už nikoho neurazí, jsou decentně zahalení. Další obři zdobí výstavný dům zvaný U Čtyř mamlasů na náměstí SvobodyBrně. Dům samotný vznikl roku 1902, o sochařskou výzdobu fasády se čtyřmi atlanty, kteří nesou na svých ramenech balustrádu, se zasloužili A. Dressler a J. Tomola. Brňané jim ovšem říkali „atlasi“ a název postupně zkomolili až na dnešní „mamlasy“.

Kousek od Hořic stojí socha Obřího trpaslíka podle návrhu Kurta Gebauera. Kolos měří 11 metrů na výšku, skládá se z 48 kamenů, váží kolem 200 tun a mělo by se jednat o největšího zahradního trpaslíka na světě. Jedinečnou a vyhledávanou atrakcí je také obří velkorypadlo KU 800 zvané Březenský drak; je vysoký podobně jako městská věž v nedalekém Chomutově.

Slíbili jsme vám také výlety za obry do skal a do přírody, takže tady jsou: za obry se můžete vypravit také na Obří hrad na Šumavě, na Kokořínsku najdete skalní útvar Obří hlava, a na úbočí ŠerákuJeseníkách objevíte Obří skály. Do obří ložnice se vypravte ke Zdechovicím na Přeloučsku: zdejší žulové balvany připomínají polštáře a peřiny, největší z nich dostal jméno Duchna. Takzvané Obří postele se nacházejí 1,5 km od obce Zdechovice na modré turistické značce.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s námi na procházky za obry do stínu i na výsluní!
Dům U Čtyř mamlasů Památky

Dům U Čtyř mamlasů

Dům byl postavený na počátku 20. století podle návrhu Germana Wanderleye. Svůj název dostal dům podle čtyř monumentálních mužských soch, které na svých ramenech drží zdobné pilíře. Zkomolenina slova atlas přinesla domu název U čtyř mamlasů.

Obr Máza v Lesoparku Horka Zážitky

Obr Máza v Lesoparku Horka

Pod Mazovou Horkou se rozkládá sedmihektarový les s lesoparkem, který hlídá obr Máza. Obra nemůžete minout, nachází se hned u vstupu do Lesoparku Horka. Obr má nainstalovaná zvuková a pohybová čidla. Když jdete okolo, obr chrápe a když mu zakřičíte do ucha, odpoví vám.

Lesopark Horka – zábavní park na úpatí Jizerských hor Příroda

Lesopark Horka – zábavní park na úpatí Jizerských hor

Po stovkách odpracovaných hodin mnoha nadšenců vznikl v sousedství golfového hřiště volnočasový areál v přírodě. Lesopark je volně přístupný.

Renesanční radnice s vyhlídkovou věží v Hostinném Památky

Renesanční radnice s vyhlídkovou věží v Hostinném

Budova renesanční radnice nacházející se na západní straně náměstí byla postavena na základech dvou gotických domů.

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze Památky

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze

Secesní palác Koruna stojí na dolním konci Václavského náměstí. Na vrcholku této zajímavé stavby – na střeše šedé budovy se skví zlatá perlová koruna obklopená obřími sochami svalovců, duchovitých ochránců celého paláce.

Pivečkův lesopark ve Slavičíně Příroda

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy.

Skalní útvar Obří postele u Zdechovic Příroda

Skalní útvar Obří postele u Zdechovic

Žulové balvany u Zdechovic na Přeloučsku svými tvary připomínají polštáře a peřiny. Největší z nich, dlouhý 6 metrů, dostal jméno Duchna. Skály se nacházejí 1,5 km od obce Zdechovice na modré turistické značce.

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého Příroda

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura na vrchu Mohejlík Památky

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura na vrchu Mohejlík

Myšlenka vytvořit sochu podle návrhu Kurta Gebauera vznikla roku 1994. Tehdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno občanské sdružení, které si dalo za cíl Obřího trpaslíka postavit. Celá socha měří 11 metrů na výšku, skládá se z 48 kamenů a váží kolem 200 tun.

Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou Památky

Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou

Na místě, kde v minulosti stával Stalinův památník, se dnes kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu – Stroje času sochaře Vratislava Nováka, které sem bylo umístěo roku 1991. Od metronomu si užijete krásné panorama na Prahu a její mosty.

Sochy moai v Temelíně Zážitky

Sochy moai v Temelíně

V parku u Infocentra JE Temelín se nachází repliky soch moai z Velikonočního ostrova. Autorem je technik a experimentální archeolog Pavel Pavel, který v roce 1986 obří sochy moai na Velikonočním ostrově "rozchodil". Své zkušenosti zužitkoval o později i během výstavby Jaderné elektrárny Temelín.

Březenský drak Severočeských dolů v Březně u Chomutova Zážitky

Březenský drak Severočeských dolů v Březně u Chomutova

Unikátní možnost zblízka si prohlédnout velkorypadlo KU 800, které pracovalo na Dolech Nástup Tušimice, nabízí Severočeské doly v Březně u Chomutova. Zároveň mají doly ve svém informačním centru připravený také interaktivní program O uhlí.

Hradiště Obří hrad na Šumavě Památky

Hradiště Obří hrad na Šumavě

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Obří rak v Rakvicích na Břeclavsku Památky

Obří rak v Rakvicích na Břeclavsku

Všechny, kteří přijíždějí do Rakvic na Břeclavsku, vítá uprostřed kruhového objezdu před obcí obří rak. Jedná se o sochu uměleckého kováře Pavla Valáška, která měří před deset metrů a váží 3,5 tuny.

Skalní útvary Obří hlava a Žába na Kokořínsku Příroda

Skalní útvary Obří hlava a Žába na Kokořínsku

Skalní útvary Obří hlava a Žába leží na rozcestí modré turistické značky vedoucí od Pokliček do Mšena a žlutě značené Cinibulkovy stezky.

Obří skály Příroda

Obří skály

Velmi zvláštní a tajuplné místo, které se nachází mezi obcemi Horní Lipová a Ramzová v Jeseníkách, vzniklo údajně díky obru jménem Amík. Ten se vsadil s druhým obrem, kdo dál dohodí obrovský skalní blok. Amík bohužel prohrál, a tak v rozhořčení Obří skály rozsekl v půl.

Rónovo Podobenství s lebkou Památky

Rónovo Podobenství s lebkou

Na zámku v Mikulově objevíte Rónovo Podobenství s lebkou, mystickou skulpturu, která zachycuje obří lidskou lebku umístěnou na klečící postavě.

Socha Mamlase Michala Olšiaka Památky

Socha Mamlase Michala Olšiaka

Socha Mamlase je umístěna u žďárského Starého Dvora. Jedná se o první vytvořenou sochu Michala Olšiaka v okolí Žďáru z roku 2005. Dojít k ní se dá buď úvozem od Klafaru nebo Dvorskou ulicí od zámku rodiny Kinských. Z místa je pěkný výhled na město Žďár a Zelenou horu.