ÚvodAktualityVychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní
Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní

  • 13. října 2024
Málokde v Česku najdete tak půvabný a zároveň dramatický anglický park jako právě okolo zámku knížete Metternicha v Kynžvartě na Karlovarsku. Ojedinělé spojení klasicistní architektury, romantických parkových staveb a kultivované krajiny vytváří neopakovatelný klidný dojem, který si návštěvník odnese s sebou domů, často do hektického města. Udělejte si hezkou procházku parkem, jenž na podzim dýchá klidem i romantickou atmosférou. Do zámku lze zavítat až do konce listopadu!

Park u zámku Kynžvart zve k podzimní procházce

park kynžvartNalevo táhlé hřebeny Českého lesa, napravo strmé stráně Slavkovského lesa. Uprostřed dlouhá, mělká proláklina, zvaná Tachovská brázda. Je protkána silnicí a železnicí mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi. Blíže k lázním leží Kynžvart.

Kynžvartský park je nejkrásnější v pozdním podzimu, na počátku zimy, třeba v neděli odpoledne. Ptáte se proč? Protože listí je opadané a otevřou se průhledy na místa v létě ukrytá pod listím. Listí leží na cestách, pěšinkách a na desítkách kamenných schodišť, na která narazíte, když se přiblížíte ke skalám a srázům. Zároveň končí sezóna golfistům, kteří využívají část parku pro svůj sport a tak v něm budete téměř sami.

kynžvartKlasicistní zámek sice není v říjnu ani během listopadu úplně uzavřený, ale provádí se v něm kromě víkendů i každé úterý a čtvrtek. Dalším plusem konce sezóny je, že v zámeckých jezírcích a potocích bude na rozdíl od léta dostatek vody a místní vodopády se vám předvedou v plné síle.
 

Vizuální iluze včerejška

kynžvartZámek knížete Metternicha ve stylu vídeňského klasicismu má kromě fenomenálních sbírek a interiérů jednu zásadní výhodu oproti ostatním „konkurentům“! Vizuální iluzi světa včerejška. Když totiž stojíte před zámkem, zády k hospodářskému dvoru a podíváte se před sebe, spatříte ten stejný pohled jako lidé před téměř dvěma sty lety: zámek, potok, vzrostlé stromy, obzor lemovaný lesy, cesty vysypané pískem, aleje a zelená tráva. Nikde neuvidíte tovární komíny, elektrické dráty, paneláky, moderní domy. A v údolí neuslyšíte ani hluk ze silnice, dunění vlaků, šum města. Vstupte do parku, ponořte se do klidu a pomalu objevujte romantická zákoutí, která se při procházce často nečekaně objeví.
 

Objevujte krásy zámeckého parku

zámek kynžvartBohyně lovu Artemis stojí za zámkem. Odlitku ze slévárny knížete Metternicha v Plasích v severním Plzeňsku byla vzorem zachovaná plastika z Versailles. Když na ní zaklepete, krásně duní. Kousek od Artemis je schovaný v bujně zeleném porostu rododendronů, pár metrů od stavby vodárny, na Lví pramen. Mosazný chrlič byl zhotoven před dvaceti lety a nahradil původního zinkového lva.  
 
Přejděte kamenný most, vpravo bude budova bývalého pivovaru a nalevo mohutná lípa srdčitá. Obrovitý strom, jejíž kmen se vytahuje z údolí tak vysoko, že převyšuje i vzrostlé stromy rostoucí na stráni nad ní. Napravo od ní je mohutný portál skalního pivovarského sklepa. Nad vchodem je nápis „Zur schönen Linde“ (U krásné lípy) a letopočet 1901.

kynžvartVystupte po kamenných schodech na vrchol strže, kde váš čeká fascinující místo. Překrásný, slohově čistý, empírový pavilon byl postaven okolo roku 1833 na místě, kde podle tradice stávala poustevna (Eremitage). Pavilon byl využíván k svačinám, k hudebním produkcím a ještě před druhou světovou válkou sloužil panstvu jako čajovna, kde se podával čaj o páté. Dnes je "čajovna" opuštěná a ukrytá mezi stromy. Možná je to patetický popis, ale vzdušnější kapličku v celém Česku nenajdete. Nemá totiž stěny, ale jen vzdušné oblouky. Lavice od oltáře odděluje pěšinka a pozadí tvoří skály a vzrostlé stromy. Dřevěná pseudogotická kaple byla postavena v roce 1835. Po obou stranách oltáře stojí kamenné sloupy. Na levém je německý nápis: "Nic-liž vám do toho, ó všichni, kteříž tudyto jdete? Pohleďte a vizte, jestli bolest podobná bolesti mé, kteráž jest mi učiněna, jak mne zármutkem naplnil Hospodin v den prchlivosti hněvu svého". Nápis na pravém kameni zní: "A naděje naše pevná jest u vás, poněvadž víme, že jakož jste účastníci utrpení, tak i útěchy".
 
Až skončíte s rozjímáním v této vzletné kapli, vydejte se zády k oltáři k mechem porostlému balvanu. Na mohutném balvanu stojí šestiboký litinový altánek, kdysi poskytující výhled na zámek a svahy Slavkovského (Císařského) lesa. Na břehu Pískového rybníka, kde se kdysi koupaly davy lidí z nedalekého města Kynžvart a vesnice Stará Voda naleznete bizarní uskupení velkých kamenů. Kousek od nich je do mohutného balvanu vytesán německý nápis: "Tatischef Felsen" (Tatiščevovy skály). Slova dal do balvanu vysekat kancléř Metternich jako vzpomínku na Dmitrije Pavloviče Tatiščeva (1767-1845), ruského vyslance ve Vídni a kancléřova přítele.

kynžvart rybníčekUprostřed rybníka se nachází ostrůvek a na něm malá dřevěná chatka. Bývalo to oblíbené místo matky posledního Metternicha (Isabela de Silva y Carvajal de Santa Cruz, sestřenice španělského krále Alfonse XIII.). Na jižním břehu ostrůvku spatříte malé přístaviště. Hlavice románského sloupu z 11. století se na ostrůvku druhotně uplatnila jako romantická studna (originál hlavice je dnes v zámku). Ostrůvek osídlily mohutné porosty rododendronů, jejichž fialové květy se na jaře a v létě odrážejí v temné hladině rybníka. Proud vody ženoucí se z rybníka prolétne pod romantickým kamenným mostkem, skočí z výšky dvou metrů dolů, prosmýkne se pod druhým kamenným obloukovým mostem a mizí v široké nivě kamsi do dálky. Vodopád, úzký most porostlý travou, strmá skála napravo, rybník z ostrovem nalevo – zde najdete esenci estetického cítění vídeňského dvorního zahradního architekta Riedla, tvůrce zdejšího parku. Přejděte po hrázi, napravo spatříte odraz zámku ve vodě, nalevo chátrající stavbu kdysi vodního mlýna.

Balvan v parkuCesta parkem vás vyvede nahoru ke golfovému greenu jamky číslo 17, zvané Pascalina. Jamka byla pojmenována po stejnojmenném kříži. Dříve, než k němu dojdete, povšimněte si po pravé straně velké bludného, napůl rozpůleného  bludného balvanu. Roste v něm přírodní bonsaj, velký, ale stále trpasličí smrk.
 
Po levé straně spatříte další bludný balvan a do něho zasazený mramorový kříž. Pod ním je latinský nápis tohoto znění: „Z lásky a oddanosti, Antonia Pascalina, komtesa von Waldstein und Wartenberg, rozená princezna von Metternich-Winneburg, narozená 20. dubna roku 1862, zesnula 5. srpna roku 1890.“ Podle pověsti byla na tomto místě roztrhána dogami, které na ni poštval žárlivý manžel. Je to ovšem jenom pověst, skutečnost je jiná. Princezna Pascalina zemřela několik dní po porodu na otravu krve. Když obrovitý kámen obejdete, na jeho zadní straně naleznete zlatem namalovaný list ginga – jinanu dvojlaločnatého.

Bílý kámenDalší zajímavostí parku je 15 metrů vysoký obelisk, zakončený rakouským orlem. Dole klid místa střeží dva lvi – jeden je černý, druhý, neznámo proč je natřený červeně. Základní kámen zde položil císař Ferdinand V., který těsně po svém jmenování (tedy po smrti svého předchůdce císaře Františka I. v roce 1836 navštívil zámek Kynžvart jako první host v právě dokončených hostinských pokojích jižního zámeckého křídla. Obelisk je věnován císaři Františkovi, po kterém je pojmenován i pahorek, na němž stojí – Františkova hora. V té době prý odtud býval krásný výhled na zámek a do okolí – dnes mu brání stromy, které zde byly vysazeny při budování lesoparku. Na tomto místě v podstatě končí park. Dále byly už jen pastviny a počínající lesy pohoří Slavkovský les. Ale možná vás zde upoutá jeden bod – už z dálky září krásný, velký, bělostný, proslulý kynžvartský Bílý kámen. Sloužil dlouhá léta jako orientační bod a místo romantických schůzek.
 
Po levé straně travnaté golfové dráhy spatříte malé údolí, zvané Mariánské. Na skále nad převisem je vyhlídka lemovaná bílými trámy. Pod skálou je do kamene nahrubo vytesaná kamenná lavička, na které podle tradice sedával Johann Wolfgang von Goethe. Navštívil zámek v letech 1818 a 1822. Bylo to zrovna v čase, kdy se zamiloval do sedmnáctileté Ulriky von Levetzow. Když byl odmítnut, odjel z Čech a již se sem nikdy nevrátil. Procházku parkem ukončíte u monumentální budovy bývalé chlouby celého metternichovského panství – u hospodářského dvora z roku 1833.
 

Návštěva zámeckých interiérů

zámek KynžvartV říjnu nabízí zámek Kynžvart prohlídky zámeckých interiérů a muzea se slavným kabinetem kuriozit. Prohlídky se konají každé úterý a čtvrtek od 12:45 do 15:00 hodin, v říjnu navíc ještě o víkendech od 9:00 do 16:00 hodin. Při této návštěvě uvidíte nejen skvosty interiérů včetně evropského unikátu – zlacených nástolních souprav Thomire, ale i například jednu z nejvýznamějších českých šlechtických interiérových knihoven či pravé egyptské rakve s mumiemi.

knihovna kynžvartVýhodou prohlídek mimo sezónu je menší počet lidí ve skupinách. Zimní prohlídka reprezentativních interiérů zámku se vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů má své kouzlo, vždyť ani na osídleném zámku nebylo vždy nejtepleji... Zámecké expozice odhalují unikátní předměty – například velký kulečník od ruského cara, či vzácná sochařská díla z dílny Antonia Canovy ve velkém slavnostním sále. Na trase jsou k vidění velmi cenné deskové obrazy od Bernarda Strigela a dochovaný soubor porcelánového servisu.

Na zámku vám ukáží i jedno z nejstarších soukromých muzeí na světě. Kynžvartské zámecké muzeum nabízí unikátní sběratelské předměty nejen ze sbírek kancléře Metternicha a jeho potomků, ale také ze sbírkové činnosti Karla Hussa, posledního chebského kata a zároveň prvního správce zámeckého muzea.
Podzimní prohlídky zámku Kynžvart

1. 10.30. 11.
Podzimní prohlídky zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční podzimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit.

Anglický zámecký park Kynžvart Památky

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Golf Club Kynžvart Letní sporty

Golf Club Kynžvart

Nový 18ti jamkový golfový areál leží v překrásném prostředí historického zámeckého parku založeného v letech 1821-1831 kancléřem Metternichem v podhůří Slavkovského lesa.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Sbírka talentovaného kata a jeho pána v Chebu a na zámku Kynžvart

Sbírka talentovaného kata a jeho pána v Chebu a na zámku Kynžvart

Sběratelství patřilo a stále patří k oblíbeným koníčkům, a když potká sběratel sběratele, může z toho vzniknout dlouholeté inspirativní přátelství. Seznámení dvou nadšených sběratelů roku 1827 však mělo pikantní podtext: Metternich byl věhlasný rakouský politik, zato Huss působil v Chebu coby kat.

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Vydejte se za poznáním největších českých lázní! Naše trasa vás provede Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Zároveň se podíváte také do nejkrásnějších zámků této oblasti – za sv. Maurem do Bečova nad Teplou a na sídlo rodu Metternichů, na zámek Kynžvart.

Kostel sv. Markéty v Lázních Kynžvart Památky

Kostel sv. Markéty v Lázních Kynžvart

Po svátcích Velikonoc roku 1869 se začalo s výstavbou nového farního kostela a již v roce 1870 na oslavu svaté Markéty, které je kostel věnován, byla oslava k vysvěcení farního kostela.

Zimoviště netopýrů na zámku Kynžvart Příroda

Zimoviště netopýrů na zámku Kynžvart

Pivo ve sklepích na zámku Kynžvart nahradili netopýři. Klasicistní zámek v malebném údolí Slavkovského lesa proslul jako sídlo rakouského kancléře, knížete Metternicha. Dnes jej pravidelně využívá jako zimoviště několik druhů netopýrů.

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich, plným jménem Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk, druhý kníže von Metternich-Winneburg (15. května 1773, Koblenz, Německo – 11. června 1859, Vídeň, Rakousko) byl jednou z nejvýraznějších osobností evropské politiky 19. století. Podle dochovaných svědectví charismatický a pohledný muž oplýval přirozenou autoritou. Byl rovněž vynikající řečník, který se dokázal rychle vcítit do druhých a uměl s nimi navázat dialog.

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie je zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa. Autor daroval snímek kancléři Metternichovi ještě před zveřejněním svého objevu. Snímek vznikl v roce 1839.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj
Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj
Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj
Rej strašidel propukne na hradě Loket

Rej strašidel propukne na hradě Loket

20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj
Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj
V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj