Kde se zrodilo sklo králů?
Zakladatel
nejznámější české sklárny Ludwig Moser se narodil v roce 1833 v
Karlových Varech, ve městě, kde jeho rodiče provozovali košer jídelnu a jako vůbec první Židé získali povolení k trvalému pobytu. Z nadějně zahájených studií ve Vídni se musel Ludwig po čtyřech letech vrátit kvůli chybějícím financím a nastoupit do učení k rytci skla Andreasovi Mattonimu.
Rozčarování z přerušených studií záhy smazaly podnikatelské úspěchy.
Ludwig Moser zprvu prodával
lázeňským hostům ryté suvenýry na karlovarských ulicích a kolonádách, po dvou letech si pořídil vlastní ryteckou dílnu a obchod. Krámek, kde se prodávaly ryté skleničky a lustry, zrcadla, těžítka a spousty dalších drobností se během následujících let proměnil ve značku, kterou si zamilovali císaři i králové, emírové i maháradžové a společně s nimi politici a
celebrity z celého světa.
V roce 1873 na
Světové výstavě ve Vídni byla Ludwigovi Moserovi udělena
medaile za zásluhy a zároveň byl jmenován
dvorním dodavatelem vídeňského císařského dvora, další úspěchy následovaly. Sklo značky Moser se rozletělo do celého světa a mít alespoň jeden kousek z karlovarské sklárny, ať už broušený, rytý nebo zdobený zlatem či platinou, prostě patřilo a dodnes patří k dobrému tónu.
K Moserům na sklo, kávu a zážitky
Kritické roky pro sklárnu nastaly ve třicátých letech minulého století, kdy první světová válka a hospodářská krize srazily zájem o
luxusní zboží na minimum. Moserovi stihli opustit
Karlovy Vary ještě před příchodem fašismu a druhou světovou válku firma přečkala jako německý státní podnik, takže na rozdíl od jiných českých značek se nikdy nepotýkala s restitucemi. Současná akciová společnost Moser navíc udržuje s potomky zakladatele firmy velmi přátelské styky.
Krásu skla značky Moser i jedinečnou atmosféru sklářského řemesla můžete obdivovat při
prohlídce sklářské huti a muzea Moser v Karlových Varech. K zastávce láká také
moderní kavárna Café Moser a
prodejní galerie, vybudované v prostoru karlovarského
Návštěvnického centra.
Akce pro návštěvníky a galerie v Praze
Vidět celý proces tvorby skla zblízka je
neopakovatelným zážitkem, který běžná prohlídka nenabízí.
Sklárna každoročně láká na dvě akce pro širokou veřejnost. Tou první je Den otevřených dveří sklárny Moser. Bohatý program pro malé i velké nedoplňují jen volné prohlídky sklářského muzea a hutě, ale uvidíte také práci rytců, leštiček, malířek a dalších, díky nimž je sklo z Karlových Varů oblíbené po celém světě.
Konec roku uzavírá
Vánoční sobota, která se v Moseru slaví každoročně během adventu. Bezplatné prohlídky sklářského muzea a prohlídky sklářské hutě s odborným výkladem průvodce za zvýhodněnou cenu provází zvláštní nabídka, které milovníci skla jen těžko odolají: Jakýkoliv křišťálový kousek značky Moser, který si v prodejní galerii koupíte, zkušený mistr rytec přímo na místě zdarma opatří vašim jménem nebo monogramem. Na obou akcích si také můžete koupit díla z Moseru za mimořádně výhodné ceny.
A pokud to snad do
Karlových Varů máte poněkud z ruky, můžete se zastavit v
Praze, v
umělecké prodejní galerii Moser na
Staroměstském náměstí. I ona má už pořádně dlouhou tradici – víte, že první reprezentační moserovská galerie v hlavním městě vznikla již roku 1925?