ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Bílá Voda a Kateřina Tučková
Životní styl

Česko mezi řádky: Bílá Voda a Kateřina Tučková

  • 29. září 2022
Bílá Voda je malá vesnice ve stínu Rychlebských hor. Kdysi si sem poutníci chodili vyprosit pomoc u zázračné sošky Panny Marie, dnes sem míří čtenáři románu Bílá Voda Kateřiny Tučkové (*1980). Řeholnice tu nežily jen v jejím románu, ale i ve skutečnosti.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek.

Systematické pronásledování církve a duchovenstva po roce 1948 vyvrcholilo likvidací klášterů. V dubnu 1950 byli při akci K členové mužských řeholí násilím odvezeni do internačních klášterů Bohosudov, Želiv, Králíky, Osek a Broumov, v září 1950 přišla řada na ženské kláštery. Internačními středisky pro řádové sestry se staly zejména kláštery ve vylidněném a řídce osídleném pohraničí. Patřil k nim i sešlý piaristický klášter v Bílé Vodě. Dnes je prázdný, nepřístupný a zvolna chátrá, řeholnice v Bílé Vodě ale do roku 1989 žily celkem ve dvaceti domech, často v otřesných a nedůstojných podmínkách.

V románu Kateřiny Tučkové do Bílé Vody přijíždí bývalá novinářka Lena, aby v zapadlé obci na Jesenicku našla úkryt před světem. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou ale najde jen několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody v roce 1950, když odmítla návrat do civilního života. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu.

Podobně jako v knize Žítkovské bohyně se i na stránkách Bílé Vody objevují fiktivní úřední spisy, tajné dokumenty STB, soukromé dopisy církevních hodnostářů a deníkové zápisky. Ty společně s příběhem postupně tvoří složitou mozaiku, která je plná totalitního bezpráví, ale otevírá i otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.

Román, který vyšel v roce 2022 v nakladatelství Host, autorka psala s přestávkami deset let. „Mezitím jsem četla materiály, které jsem objevila v archivech, mluvila s pamětníky, pobývala v klášteře a také prošla složitým duchovním hledáním, které mi pomohlo přiblížit se mým postavám i zevnitř,“ říká Kateřina Tučková o románu Bílá Voda. „Myslím, že je to má nejprožitější kniha.“

Vy ji můžete prožít po svém přímo v Bílé Vodě, vesnici téměř na konci světa. Osudy internovaných řeholnic mapuje nevelké muzeum, kam mnozí příbuzní vězněných řádových sester dodnes jezdí pátrat po jejich osudech, navštívit můžete i hřbitov, kde jsou mnohé řádové sestry pochované.
 
Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči Památky

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči

Monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ambity, kaplí Svatých schodů, pramenem, hřbitovem a poutním domem na Mariánském kopci nad městem Králíky.

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda Kultura

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.

Památník obětem internace Králíky Památky

Památník obětem internace Králíky

Památník na Velkém náměstí v Králíkách je důstojnou připomínkou III. odboje a internace řeholníků, kteří byli komunistickým režimem na základě státem řízené centralizace násilím deportováni do kláštera na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 příslušníci Sboru národní bezpečnosti, Státní bezpečnosti i Lidových milicí přepadli a obsadili celkem 75 klášterů mužských řádů v Česku a 62 klášterů na Slovensku. O dva týdny později, v noci z 27. na 28. dubna, následovaly v rámci akce Ř ženské kláštery.

Javorník

Javorník

Javorníků je v Česku několik; v tom na Šumavě stojí Klostermannova rozhledna, stejně se jmenuje i vesnice na Horňácku a na kopci Javorníku u Liberce objevíte sportovní areál Obří sud. A pak je tu čtvrtý Javorník, pohraniční město na úpatí Rychlebských hor se zámkem Jánský Vrch.

Hřbitov v Bílé Vodě Památky

Hřbitov v Bílé Vodě

Jeseníky skrývají i kulturní skvosty – hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.

Další aktuality

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

5. červen 2024 10:07
Památky, Olomoucký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

29. květen 2024 7:43
Zážitky, Olomoucký kraj
Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

14. květen 2024 8:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj
Jak poznat Olomouc za jeden den

Jak poznat Olomouc za jeden den

2. květen 2024 10:16
Památky, Olomoucký kraj