ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Bílá Voda a Kateřina Tučková
Životní styl

Česko mezi řádky: Bílá Voda a Kateřina Tučková

  • 29. září 2022
Bílá Voda je malá vesnice ve stínu Rychlebských hor. Kdysi si sem poutníci chodili vyprosit pomoc u zázračné sošky Panny Marie, dnes sem míří čtenáři románu Bílá Voda Kateřiny Tučkové (*1980). Řeholnice tu nežily jen v jejím románu, ale i ve skutečnosti.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek.

Systematické pronásledování církve a duchovenstva po roce 1948 vyvrcholilo likvidací klášterů. V dubnu 1950 byli při akci K členové mužských řeholí násilím odvezeni do internačních klášterů Bohosudov, Želiv, Králíky, Osek a Broumov, v září 1950 přišla řada na ženské kláštery. Internačními středisky pro řádové sestry se staly zejména kláštery ve vylidněném a řídce osídleném pohraničí. Patřil k nim i sešlý piaristický klášter v Bílé Vodě. Dnes je prázdný, nepřístupný a zvolna chátrá, řeholnice v Bílé Vodě ale do roku 1989 žily celkem ve dvaceti domech, často v otřesných a nedůstojných podmínkách.

V románu Kateřiny Tučkové do Bílé Vody přijíždí bývalá novinářka Lena, aby v zapadlé obci na Jesenicku našla úkryt před světem. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou ale najde jen několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody v roce 1950, když odmítla návrat do civilního života. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu.

Podobně jako v knize Žítkovské bohyně se i na stránkách Bílé Vody objevují fiktivní úřední spisy, tajné dokumenty STB, soukromé dopisy církevních hodnostářů a deníkové zápisky. Ty společně s příběhem postupně tvoří složitou mozaiku, která je plná totalitního bezpráví, ale otevírá i otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.

Román, který vyšel v roce 2022 v nakladatelství Host, autorka psala s přestávkami deset let. „Mezitím jsem četla materiály, které jsem objevila v archivech, mluvila s pamětníky, pobývala v klášteře a také prošla složitým duchovním hledáním, které mi pomohlo přiblížit se mým postavám i zevnitř,“ říká Kateřina Tučková o románu Bílá Voda. „Myslím, že je to má nejprožitější kniha.“

Vy ji můžete prožít po svém přímo v Bílé Vodě, vesnici téměř na konci světa. Osudy internovaných řeholnic mapuje nevelké muzeum, kam mnozí příbuzní vězněných řádových sester dodnes jezdí pátrat po jejich osudech, navštívit můžete i hřbitov, kde jsou mnohé řádové sestry pochované.
 
Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči Památky

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči

Monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ambity, kaplí Svatých schodů, pramenem, hřbitovem a poutním domem na Mariánském kopci nad městem Králíky.

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda Kultura

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.

Památník obětem internace Králíky Památky

Památník obětem internace Králíky

Památník na Velkém náměstí v Králíkách je důstojnou připomínkou III. odboje a internace řeholníků, kteří byli komunistickým režimem na základě státem řízené centralizace násilím deportováni do kláštera na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 příslušníci Sboru národní bezpečnosti, Státní bezpečnosti i Lidových milicí přepadli a obsadili celkem 75 klášterů mužských řádů v Česku a 62 klášterů na Slovensku. O dva týdny později, v noci z 27. na 28. dubna, následovaly v rámci akce Ř ženské kláštery.

Javorník

Javorník

Javorníků je v Česku několik; v tom na Šumavě stojí Klostermannova rozhledna, stejně se jmenuje i vesnice na Horňácku a na kopci Javorníku u Liberce objevíte sportovní areál Obří sud. A pak je tu čtvrtý Javorník, pohraniční město na úpatí Rychlebských hor se zámkem Jánský Vrch.

Hřbitov v Bílé Vodě Památky

Hřbitov v Bílé Vodě

Jeseníky skrývají i kulturní skvosty – hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.

Další aktuality

Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

21. říjen 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj
Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

10. říjen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj
Velké Losiny pomáhají: Srdcem pro regiony zasažené povodněmi

Velké Losiny pomáhají: Srdcem pro regiony zasažené povodněmi

7. říjen 2024 18:00
Životní styl, Olomoucký kraj
Oslavte výročí Vincenze Priessnitze pobytem v „jeho“ lázních

Oslavte výročí Vincenze Priessnitze pobytem v „jeho“ lázních

30. září 2024 12:09
Lázně a wellness, Olomoucký kraj
Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

29. září 2024 8:13
Lázně a wellness, Olomoucký kraj
Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

27. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj
Moravská filharmonie Olomouc zahájí 79. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 79. sezonu

23. září 2024 14:15
Kultura, Olomoucký kraj