ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal
Kultura

Česko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte knihu, kde vystupuje zazděná milenka, lidojedi, hrabě podezřívaný z toho, že je vlkodlak, anebo pracovník pitevny, který jezuitům dodává pokrmy z lidských těl? Jde jen o malou přehlídku hrdinů Krvavého románu Josefa Váchala (1884–1969), mysticky založeného výtvarníka a grafika. Kniha poprvé vyšla v roce 1924.
Bizár, fantasmagorie, absurdita, dílo šílence anebo kniha, kterou prostě musíte mít, protože v ní je opravdu, ale opravdu všechno: tak fanoušci Josefa Váchala popisují jeho nejznámější a doslova kultovní dílo, Krvavý román. Knihu, kde byl jediným autorem, ilustrátorem, vyřezávačem liter, tiskařem, vydavatelem (a pohříchu i čtenářem, jak sebekriticky dodával sám autor), Váchal vytvořil jako humornou parodii brakového krváku, žánru, který měl rád. Jak píše v kapitole Krvavý román, jeho vymezení a povaha:

„…Výtka, že krvavými romány a jich četbou jitří se málo kritická část obecenstva, a též že obraznost čtoucích bývá vydrážděna popisováním četných vražd, dávno již životními zkušenostmi ad absurdum vyvrácena byla. Nehledě k tomu, že mezi jedním stem krváků nalezl jsem jich pouhých dvanáct, ve kterých počet vražd přesahoval číslo padesát; k tomu byly to vesměs romány loupežnické, kde v počtu tom zahrnuti jsou i padlí hromadně, při útoku vojáků na mordýře, nebo naopak.

Mordů úkladných neb připravených nalezl jsem v jednom stu krvavých románů celkový počet 2400 případů, průměrně tedy dvacetčtyři vražd v jedné knize. Mezi tím stem krváčků je však mnoho takých, kde počet vražd nepřevyšuje číslo 7, a to ještě při knize 800 stránkové. Ba, znám případy, kdy probíráte se již stránkou pětistou a posud jste o mord ani v podobenství nezavadili; nedočkavě dohltáte se konce, a ejhle! Jedna pitomá vražda korunuje celý, 786 stran silný, krvák. A pak: někteří mordové jsou tak způsobně líčeny a traktovány, nikterak mysl neurážejíce, že sám Jirásek, neb jiný z uznaných romanopisců, taktněji a vkusněji této nevděčné pasáže zhostit by se nedovedl…“



A tak Josef Váchal napsal vlastní Krvavý román: v padesáti kapitolách rozvíjí řadu dějových linek, které čtenáře zavedou například do mučírny, do udírny lidských těl nebo na tropický ostrov. Bizarní postavičky jsou často karikaturami Váchalových přátel, z nichž nejznámější je škudlivý hrabě Portmon, který přebývá v Portmoneu. Mezi nimi se obratně proplétá samotný autor, který v Krvavém románu vystupuje hned v několika rolích, zejména jako dřevorytec Paseka. Ironickými šlehy se dotýká moderního umění, jezuitů, svobodných zednářů i komunistů. Podobně jako v jiných krvácích ani v Krvavém románu bídníci neujdou trestu, než se tak ovšem stane, stránkami protečou potoky krve.



„Vtipné jako vše, co V. napíše a nakreslí. Měl dělat ex libris, které by mu zaplatili, to nedělá. Ale nějakou legraci zadarmo, k tomu má vždy chuti dost,“ poznamenala si odevzdaně Váchalova družka, výtvarnice Anna Macková, když jí autor z románu předčítal. A skutečně: ve stejném roce Váchal připravil ještě další podobnou knihu, Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel, a v roce 1931 vydal monumentální cyklus dřevorytů Šumava umírající a romantická. Milovník mystiky, okultismu a magie a obdivovatel baroka své knihy vydával jen v několika málo exemplářích, a tak například Krvavých románů bylo jen sedmnáct. V roce 1933 vydal pojednání o Christianu Heinrichovi Spiessovi, autorovi loupežnických a strašidelných románů; to dosáhlo patnácti výtisků.
Váchalovo dílo plné smrti, běsů, utrpení a šílenství jeho současníci přehlíželi, a když o ně začal být v 60. letech zájem, Váchal už návrhy na uspořádání výstav odmítal. Osamělý podivín žil se svou družkou v nuzných poměrech a zapomenutý na jejím statku ve Studeňanech u Jičína a se světem se už rozloučil. Rezignoval pouze jednou, a tak v roce 1966 jeho přátelé uspořádali soubornou výstavu na Staroměstské radnici. Jistého uznání se mu dostalo až titulem zasloužilý umělec v roce 1969, jenže krátce poté jeho družka zemřela a o šest dní později ji následoval i Váchal. Oba jsou pochováni na hřbitově v Radimi nedaleko Studeňan.



Váchalovo dílo zůstalo na indexu až do roku 1989. Pokud se s ním chcete seznámit na vlastní oči, neexistuje lepší místo než Litomyšl a Váchalovo muzeum zvané Portmoneum, kde před sto lety osobně vyzdobil stropy a stěny interiérů i nábytek fantastickými, sytě barevnými malbami. V domě žil úředník a sběratel umění Josef Portman (1893–1968), velký obdivovatel a sběratel Váchalovy grafické, malířské i literární tvorby, a také předobraz škudlivého hraběte Portmona. Před zničením malby zachránila Národní galerie, která domek odkoupila od Portmanových potomků, a hlavně Ladislav Horáček, obdivovatel Váchalova díla a zakladatel nakladatelství Paseka. První román, který vydal, byl ten Krvavý, hlavně ale nechal restaurovat zdevastované interiéry. Do jednoho z nejoriginálnějších muzeí v Česku se první návštěvníci podívali v roce 1993.

Portmoneum není jedinou Váchalovou stopou v Litomyšli: další je Váchalova ulička s trojicí prampouchů a dům na nároží uličky a Smetanova náměstí. Nadace Paseka nakladatele Ladislava Horáčka v roce 1998 nechala dům vyzdobit originálními sgrafity na motivy Váchalova románu. Vytvořili je čerství absolventi restaurátorské školy v Litomyšli, dnes nejmenší fakulty Univerzity Pardubice. A zajímavost? Sgrafita původně měla být rudě červená jako krev, což ale neprošlo přes památkáře; nakonec souhlasili s tlumenější červenou, která už ale během let hodně vybledla. Na zdech domu najdete nejenom ilustrace z Krvavého románu, ale také různé citace. Trochu zavánějí Járou Cimrmanem – ostatně se tu skví i slavný výrok „Kdo pil, umřel, kdo nepil, umřel taky“, a také titulní list Krvavého románu s pirátskou lodí nad průchodem v podloubí. Další sgrafita, tentokrát podle grafik z Váchalovy Ďáblovy zahrádky, zdobí maličký dvorek restaurace Na Sklípku, kam vyjdete přímo z uličky, navíc se v domě můžete ubytovat: i penzion se jmenuje přiléhavě váchalovsky Paseka.
Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal? Nejen tyto dva Litomyšlany vám dnes představí Kudy z nudy.

Kniha je Art – výstava na Pražském hradě

7. 6.20. 10.
Kniha je Art – výstava na Pražském hradě

Nová výstava na Pražském hradě Kniha je Art se zaměří na knižní formu a představí nejkrásnější a nejunikátnější české knihy od počátku knihtisku do současnosti. Výstava v Královském letohrádku se uskuteční od 7. června do 20. října.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Které osobnosti vás okouzlily v loňském roce? Do jihočeského Trocnova zamířili ti, kteří chtěli navštívit Památník Jana Žižky; místo leží kousek od Borovan. Prohlídku interaktivní expozice s řadou zajímavých prvků doplňuje stezka po okolí, která mapuje dobu husitství. Vede kolem základů Žižkova dvorce k okraji lesa a k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, a dál až k místu údajného Žižkova narození. Pozornosti se těšilo i Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích nebo Památník Edvarda Beneše v Sezimově Ústí.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli Kultura

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal (23. září 1884 Milavče – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník. Josefa Váchala známe jako tvůrce řady velkolepých knih, jejichž byl jediným autorem, ilustrátorem, vyřezávačem liter, tiskařem, vydavatelem, "a pohříchu i čtenářem", jak sám dodával. Místem, kde můžete vstoupit do jeho světa, je Portmoneum – jedinečné muzeum v Litomyšli.

Městská obrazárna  – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli Kultura

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Karel Klíč – vynálezce hlubotisku

Karel Klíč – vynálezce hlubotisku

Heliogravura je grafická technika tisku z hloubky, která pracné ruční rytí nahradila fotochemickým procesem. Roku 1878 ji vynalezl malíř a vynálezce Karel Klíč (30. května 1841 Hostinné – 16. listopadu 1926 Vídeň), v roce 1890 ji pak zdokonalil a sestrojil i první hlubotiskovou rotačku. Podle svého tvůrce se technika občas nazývá klíčotypie.

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

Interiér, kde se ze stěn na kolemjdoucí šklebí rarachové a ďáblové, skřeti a duchové, kde se otvírá kouzelný výhled do pohádkové krajiny plné strží a skal s přízračnými horami na obzoru a pod stropy se místo ozdobných lišt táhnou řady vševidoucích očí: to je Portmoneum, muzeum Josefa Váchala. Prohlédnout si je můžete v Litomyšli, podobně jako dům připomínající jeho nejslavnější dílo: Krvavý román.

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

S renesancí se v Litomyšli setkáte na každém kroku, od domů na hlavním náměstí přes Klášterní zahrady až po půvabný zámek. Jeho fasády a štíty zdobí osm tisíc originálních psaníčkových sgrafit. Většinu z nich prý vytvořil Šimon Vlach, který na jednom z nich namaloval sám sebe v šaškovské čepici.

Další aktuality

Litomyšl láká na podzimní Starodávný jarmark

Litomyšl láká na podzimní Starodávný jarmark

20. září 2024 6:23
Zážitky, Pardubický kraj
Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

12. září 2024 7:00
Letní sporty, Pardubický kraj
Objevte Svitavsko: klidný kout s řadou památek a krásnou přírodou

Objevte Svitavsko: klidný kout s řadou památek a krásnou přírodou

12. září 2024 6:42
Zážitky, Pardubický kraj
Na Veselém Kopci poznáte starobylá řemesla

Na Veselém Kopci poznáte starobylá řemesla

6. září 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj
Zlatá Pecka v Chrudimi vzdá hold české hudbě

Zlatá Pecka v Chrudimi vzdá hold české hudbě

24. srpen 2024 15:00
Kultura, Pardubický kraj
Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

24. srpen 2024 10:00
Zážitky, Pardubický kraj