Začátkem 20. století byla
Karviná městem plným života s mnoha výstavnými budovami a hornickými koloniemi. Stál tu
zámek Solca, honosná radnice, dva kostely, pivovar, úřady, školy, hotely a plovárna, rozvíjely se živnosti, obchody, spolková i kulturní činnost.
Jenže uhlí, tedy to, co bylo hybnou silou překotného rozvoje, se nakonec pro vzkvétající město stalo zkázou. Téměř celá stará Karviná zanikla vlivem poddolování, ta dnešní vznikla sloučením několika obcí až po druhé světové válce o něco dál směrem na severovýchod.
Mezi několika objekty, které zůstaly stát, patří
kostel sv. Petra z Alkantary, zapsaný do České knihy rekordů a kuriozit jako
nejšikmější kostel v Česku. Ještě před sto lety stával na kopci, ze kterého v zimě děti sáňkovaly, během pár desetiletí ale půda pod ním kvůli poddolování poklesla téměř o čtyřicet metrů. Měl namále a dokonce byl určen k demolici. Po rekonstrukci se sice opět zaskvěl v celé kráse, jen na kopeček ho už nikdy nikdo nevrátí. Ten zmizel podobně jako město, které se rozkládalo kolem něj.
Procházet se starou
Karvinou můžete s
Barborou, Julkou, Ludwikem a dalšími hrdiny románové kroniky ztraceného města.
Kniha Šikmý kostel začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. I další příběhy pak jsou postavené na skutečných událostech, donedávna pečlivě skrytých ve třinácté komnatě české historie. Kniha má skončit definitivní zkázou původního města v 60. letech 20. století.
Autorka trilogie Šikmý kostel
Karin Lednická se v
Karviné narodila, vyrostla v
Havířově a nyní žije v
Ostravě. Ve vlastním
nakladatelství Bílá vrána zatím vydala již tři díly
románu Šikmý kostel (v roce 2020 úvodní díl trilogie Šikmý kostel; druhý vyšel v roce 2021, třetí v roce 2024, trilogii doplňuje dokudrama
Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie z roku 2022). Jak říká v rozhovorech, netušila, že se kniha setká s tak ohromným ohlasem čtenářů v celém Česku, že se pár měsíců po vydání dostane do seznamů doporučené maturitní četby a že položí základy mezinárodní diskusní platformy o česko-polských vztazích.
Pomocnou ruku všem nadšeným čtenářům
Karin Lednická podává na dálku právě u
kostela sv. Petra z Alkantary: na nedalekém panelu najdete
mapu zmizelého města s detailními popisy dolů, dělnických kolonií, pivovaru, nádraží, obchodů a dalších míst, jimiž v knížce procházíte mezi řádky.