ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Životice, obraz (po)zapomenuté tragédie a Karin Lednická
Památky

Česko mezi řádky: Životice, obraz (po)zapomenuté tragédie a Karin Lednická

  • 26. července 2023
Každý, kdo čeká na třetí díl trilogie Šikmý kostel, zvědavě sleduje práci spisovatelky Karin Lednické (*1969). Prozatím vyšly úvodní dvě části románové kroniky, ale místo posledního dílu se náhle v březnu 2022 objevila kniha Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie. Bestsellerová autorka v ní zavádí čtenáře do okolí Havířova za vzpomínkami na tragédii z druhé světové války. Pojďte se tam podívat společně s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

V knize Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie Lednická kombinuje přepis vyprávění pamětníků a dokumentární část, kde čerpá z pečlivých rešerší. Knížka má pevnou vazbu a pozornost si zaslouží i precizní grafické zpracování včetně ořízky červené barvy.

Text s bohatou obrazovou přílohou, která dokumentuje autentičnost příběhu, nás zavede do Životic, malé vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu ji zabralo Polsko, po 1. září 1939 se jako dobyté území stala součástí Říše.

Během války tu panovaly docela jiné poměry než v protektorátu. Probíhala tu největší germanizační akce v Evropě. Kdo se nepodvolil, byl vysídlen nebo skončil v lágru. Účast na veřejných popravách byla povinná a téměř nepřetržitě zasedal stanný soud. Starosta Životic zaujal jednoznačný postoj: pěstoval vřelé vztahy s nacistickými pohlaváry a s obyvateli obce začal mluvit německy.

V atmosféře všudypřítomného strachu se Životičtí snažili vydržet do konce války, ale nepodařilo se jim to. V noci ze 4. na 5. srpna 1944 zastřelili partyzáni v takzvané Dolní hospodě tři příslušníky gestapa. Následoval tragický 6. srpen, během kterého gestapo zavraždilo šestatřicet mužů ze Životic a okolí. Někteří z nich zemřeli před očima svých blízkých. Jiní opodál, protože je gestapáci nutili běžet. „Zastřelen na útěku“, stálo pak v hlášení.

K tématu se Karin Lednická dostala při psaní druhého dílu trilogie Šikmý kostel, ale protože vyrůstala v Havířově, nebylo pro ni úplně nové: během, školních let absolvovala několik organizovaných návštěv památníku. Teprve později ale zjistila, jak komunistická ideologie příběh životické tragédie osekala a překroutila. Začala proto pátrat po důvodech, proč se o události dodnes pořádně nemluví, neví a neučí, kolik informací bylo záměrně utajeno a proč. Je přinejmenším divné, že i když vzhledem k počtu obyvatel Životice patřily za druhé světové války k nejpostiženějším obcím na území České republiky, jejich tragédie upadla v zapomnění, zatímco o Lidicích a Ležácích se mluvilo nahlas a psalo se v učebnicích.

Celé okolí se od války hodně proměnilo. Životice se staly součástí Havířova a většina původního Těrlicka skončila pod hladinou přehradní nádrže. Mizí i pamětníci a s nimi také vzpomínky na tehdejší události. Tragédii tak už připomíná jen památník a poslední pomníky. Podaří se naplnit přání autorky, které uvádí v doslovu knihy? Aby se o životické tragédii vyučovalo ve školách, aby muzeum bylo otevřeno víc než jeden pracovní den v týdnu, aby pomníčky zavražděných nebyly skryty mezi náletovými dřevinami nebo ohrožovány plánovanou výstavbou a aby se zkrátka vzpomínka na životickou tragédii uchovávala s vážností a úctou, kterou si zaslouží.
Česko mezi řádky: Kyselé třešně, masakr na Švédských šancích a Lenka Chalupová

Česko mezi řádky: Kyselé třešně, masakr na Švédských šancích a Lenka Chalupová

Teprve od roku 2018 stojí na Švédských šancích u Přerova vysoký kovaný prostřílený kříž. Připomíná masakr z června 1945, který spisovatelka Lenka Chalupová (*1973) popsala v románu Kyselé třešně. Vyšel v roce 2020 v nakladatelství Čas a zve na výlet do neobjevených míst s velmi temnou historií.

Havířov

Havířov

V Česku se města a vesnice „na zelené louce“ nestaví příliš často, zejména v posledních staletích. Pověstnou výjimku představuje Havířov, s osmdesáti tisíci obyvateli dvanácté největší město u nás. Byl založen v roce 1955 jako hornické sídliště v prostoru mezi několika menšími vesnicemi.

Muzeum Těšínska Kultura

Muzeum Těšínska

Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 5 poboček. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí mimo jiné novou expozici Příběh Těšínského Slezska.

Památník životické tragédie v Havířově-Životicích Památky

Památník životické tragédie v Havířově-Životicích

Památník životické tragédie byl vybudován k uctění obětí nacistické likvidační akce, která proběhla 6. 8. 1944. Během této akce bylo jako odplata za partyzánskou akci a zabití 3 příslušníků gestapa zastřeleno 36 mužů ze Životic u Havířova a okolních obcí.

Opava Radegast Cyklotrack Letní sporty

Opava Radegast Cyklotrack

Opava Radegast Cyklotrack vede zvlněnou krajinou v okolí Opavy. Je vyznačena jako obousměrný okruh s celkovou délkou 90 km. Okruh je propojen se stávajícími cyklotrasami a cyklostezkami, které umožňují trasu zkrátit (nebo prodloužit) a přizpůsobit počet najetých kilometrů vaší fyzické kondici.

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Šikmý kostel není jen románová sága spisovatelky Karin Lednické (*1969), ale také skutečná kulturní památka. Kostel svatého Petra z Alkantary se po vydání knihy stal oblíbenou výletní zastávkou, a dokonce tu objevíte velkou mapu a informační panel, který vás provede po stopách a životech literárních hrdinů.

Naučná stezka Hvozdice Příroda

Naučná stezka Hvozdice

Přírodní rezervací Hvozdnice prochází Naučná stezka Hvozdnice. Pojmenována je podle říčky, která v oblasti mezi Dolními Životicemi a Oticemi protéká původním neregulovaným korytem kolem Slavkovských rybníků.

Zámek Sobotín u Šumperka Životní styl

Zámek Sobotín u Šumperka

Luxusní zámecký resort Sobotín nabízí pestrou škálu služeb, která uspokojí i náročné klienty.

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově Kultura

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově

Protiatomový kryt vznikl v roce 1960, uveden do provozu byl roku 1962. V krytu je k vidění kompletní vybavení, včetně operačního sálu, strojovny diesel agregátu, štábu velení, spojovacích prostředků a také trvalou expozicí civilní ochrany.

Další aktuality

V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

30. červen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj
Sobota v Zoo Ostrava bude s vůní a chutí medu – koná se medobraní!

Sobota v Zoo Ostrava bude s vůní a chutí medu – koná se medobraní!

21. červen 2024 13:41
Příroda, Moravskoslezský kraj
Ostrava ožila Festivalem v ulicích

Ostrava ožila Festivalem v ulicích

21. červen 2024 7:19
Kultura, Moravskoslezský kraj
Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

21. červen 2024 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj
Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

17. červen 2024 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

29. květen 2024 7:37
Zážitky, Moravskoslezský kraj